23 вересня 2020 року м. Дніпросправа № 280/1913/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року у справі №280/1913/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок збільшення до пенсії (ст.56 Закону №796) із розрахунку стажу 41 рік 01 місяць 23 дні, який встановлено з 01.12.2018р. та середньомісячного заробітку, який встановлено з 01.03.2019р., відповідно до ч.2 ст.4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу підвищення до пенсії за понаднормативний стаж починаючи з 01.12.2018р. із розрахунку стажу 41 рік 01 місяць 23 дні, та починаючи з 01.03.2019р. з розрахунку середньомісячного заробітку 11376,08 грн., відповідно до ч.2 ст.4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 та п.2 ст.56 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування двоскладової формули.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. у справі № 280/1913/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок збільшення до пенсії із розрахунку стажу 41 рік 01 місяць 23 дні, який встановлено з 01.12.2018р. та середньомісячного заробітку, який встановлено з 01.03.2019р., відповідно до ч.2 ст.4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за понаднормативний стаж починаючи з 01.12.2018р. із розрахунку стажу 41 рік 01 місяць 23 дні та починаючи з 01.03.2019р. із розрахунку середньомісячного заробітку 11376,08 грн., відповідно до ч.2 ст.4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 та ч.2 ст.56 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. у справі № 280/1913/20 та повністю відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки спірне рішення винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.10.2018р. по справі №0840/3407/18, яке набрало законної сили 09.01.2019р., задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , серед іншого зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя встановити та виплатити ОСОБА_1 збільшення до пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.08.2018р. у розмірі 1360,82 грн. та виплатити суму заборгованості з урахуванням невиплачених сум.
Листом Центрального об'єднаного УПФУ м.Запоріжжя від 11.02.2019р. №79/К-9 позивача повідомлено проте, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2019р. по справі № 0840/3407/18, 31.01.2019р. управлінням з 01.08.2018 здійснено перерахунок з пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування двоскладової формули у розмірі 1360,82 грн. Після виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2019р. по справі № 0840/3407/18, розмір пенсії позивача з 01.08.2018р. становить 4273,90 грн., з 01.12.2018р. - 4417,14 грн. Загальна сума доплат з 01.08.2018р. склала 8408,78 грн. та підлягає виплаті 24.03.2019.
Разом з цим, судом встановлено, що у грудні 2018 року, згідно особистої заяви позивача від 23.11.2018р. №985/2797, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2018р. відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу з урахуванням періоду роботи з 01.11.2016р. по 31.10.2018р. Після перерахунку пенсії страховий стаж позивача складає 41 рік 1 місяць 24 дні, що підтверджується відповідними документами з пенсійної справи позивача.
24.09.2019р. позивач звернувся до відповідача з питання здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2019р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124.
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 24.10.2019р. №71/К-9 позивача повідомлено проте, що у грудні 2018 року, згідно особистої заяви позивача від 23.11.2018р. № 985/2797 та наданими документами позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2018р. відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу з урахуванням періоду роботи з 01.11.2016р. по 31.10.2018р. Після перерахунку пенсії страховий стаж складає 41 рік 1 місяць 24 дні. Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2019р. позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Так, пенсію позивачу розраховано із страхового стажу 41 рік 1 місяць 23 дні (коефіцієнт страхового стажу - 0,41083) та середньомісячного заробітку 8379,76 грн. (середня заробітна плата за 2016 рік - 4404,35 грн х 1,95607 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеного за період роботи з 01.07.1991р. по 30.06.1996р. та з 01.07.2000р. по 31.07.2010р. Розмір пенсії на 01.03.2019р. по теперішній час становить 4971,36 грн, де: 3442,66грн. - основний розмір пенсії (8379,76 грн х 0,41083); 1360,82 грн. - доплата за понаднормативний стаж понад 20 років, визначена постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2019р. по справі № 0840/3407/18; 113,88 грн. додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС.
Разом з цим, згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.10.2018р. у справі №0840/3407/18 та постанови Третього апеляційного суду від 09.01.2019р. у справі № 0840/3407/18, управлінням проведено перерахунок пенсії шляхом встановлення збільшення до пенсії відповідно до п. 2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.08.2018р. у розмірі 1360,82 грн.
На теперішній час розмір доплати за понаднормативний стаж відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» складає 1360,82 грн, як і зазначено у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 25.10.2018р. у справі № 0840/3407/18. Доплата у зв'язку з виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2019р. у страві № 0840/3407/18 за період 01.08.2018р. у розмірі 8407,78 грн. виплачена у березні 2019 року разом з основним розміром пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Приписами частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, серед іншого, складається із Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
В статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
При цьому, слід відмітити, що починаючи з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
А тому, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 не є перешкодою до застосування при обрахунку пенсії вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказаній категорії осіб.
Так, згідно до вимог чинного пенсійного законодавства зміна розміру заробітку та /або страхового стажу, є підставами для перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надбавка за понаднормативний стаж встановлюється виходячи із суми заробітку.
А відтак, у разі зміни такої складової пенсійних виплат, як сума заробітку, відповідно пенсіонер набуває право і на проведення збільшення пенсії на 1 відсоток за наявність понаднормативного стажу.
Як встановлено з матеріалів справи з 01.03.2019 змінилась сума заробітку з якої розраховується основана частина пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з чим з зазначеної дати відповідно позивач набув і право на проведення перерахунку пенсії в частині її збільшення за понаднормативний стаж.
Окрім того, з 01.12.2018 у позивача змінився страховий стаж, що становить 41 рік 01 місяць та 23 дні, у зв'язку із чим позивачу перераховано основний розмір пенсії з розрахунку страхового стажу - 41 рік 01 місяць та 23 дні, що також є підставою для перерахунку підвищення до пенсії за понаднормативний стаж.
За таких обставин колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача за умови збільшення заробітку та страхового стажу. Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції та не містять підстав для скасуванн6я оскаржуваного судового рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. у справі № 280/1913/20 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. у справі № 280/1913/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ч. 2 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко
суддя В.А. Шальєва