Справа № 442/4306/20
Провадження №3/442/1794/2020
Іменем України
24 вересня 2020 року суддя Дрогобицького міськрайоного суду Львівської області Хомик А.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького ВП Головного управління патрульної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 052706 від 11.07.2020 про те, що ніби то він 11.07.2020 о 22 год. 20 хв. в м.Дрогобич на вул. І.Франка керував скутером SUZUKI б/н, з явними ознаками алкогольного сп'яніння ( різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушена координація рухів). Від медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння категорично відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КпАП України не визнав. Його адвокат Гирич О.В. подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Вказав на ряд істотних порушень вимог законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема: відсутність свідків при складанні протоколу. Також в матеріалах справи є Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який не містить дати його створення та підписання, який не є зазначений в Протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ № 052706 від 11.07.2020, що ставить під сумінів його походження. В графі "до протоколу додаються» взагалі не вказано доказів, відсутні пояснення свідків, відеозапис події з нагрудної камери поліцейського.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є керуванням транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп'яніння, так само ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП, характеризується наявністю прямого умислу.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735.
Статтею 266 КУпАП визначено порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Таким чином, відповідно до цих нормативних актів оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Тобто, у разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1-4 ст.130 КУпАП, до нього долучаються докази перебування особи у стані алкогольного сп'яніння або відмови від проходження такого огляду, а наявність свідків є обов'язковою.
Отже, поліцейський зобов'язаний проводити огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за участю двох свідків, і лише в разі відмови від проходження такого огляду в присутності свідків, скласти відповідний протокол, за наявності відповідних ознак.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Серії ОБ №052706 від 11.07.2020, то в такому інспектор поліції вказав свідків, які були присутні при проведенні огляду на стан сп'яніння, а саме: ОСОБА_2 , який проживає на АДРЕСА_2 та ОСОБА_3 , який проживає на АДРЕСА_3 .
Судом було зроблено запит про місце реєстрації вище вказаних свідків і згідно відповіді Відділу моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС у Львівській області, ОСОБА_4 за вказаною адресою не числиться, а ОСОБА_2 зареєстрований на АДРЕСА_2 . Судом викликались вказані свідки, однак на розгляд справи не з'явились.
Також, у матеріалах справи відсутні відомості чи здійснювалося поліцейськими тимчасове затримання транспортного засобу в порядку ст. 265-2 КУпАП ( так як згідно постанови серії БАА №111485 від 21.07.2020 ОСОБА_1 також було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП).
У відповідності до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на їх користь.
За змістом ст. ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
За таких обставин, вважаю, що при складенні матеріалів про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 працівником поліції допущено порушення порядку складання протоколу, а також не долучено безумовних та переконливих доказів вини, що позбавляє можливості дійти висновку про наявність складу правопорушення, оскільки відсутня його об'єктивна сторона.
Викладені обставини свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 247, 276, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.
Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження та підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя А.П. Хомик