Справа №461/7798/20
24 вересня 2020 року м.Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Радченко В.Є., розглянувши матеріали, що надійшли з Міністерства охорони здоров'я України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює директором Приватного підприємства фірми «БІОКУРС», проживаючої за адресою АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 164 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №2 від 14 вересня 2020 року, складеним головним спеціалістом відділу аналізу результатів та ефективності медичних послуг Департаменту контролю якості надання медичної допомоги ОСОБА_2 , ОСОБА_1 порушила, визначені частиною 20 статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», порушення вимог підпункту 3 пункту 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №285 частини четвертої статті 11 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та подання ліцензіатом недостовірних даних у відомостях про стан матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання, поданих для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що дану адміністративну справу слід повернути, оскільки вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення, направлений до суду з недотриманням вимог ст.256 КУпАП. В порушення цих вимог в протоколі не вказано частини статті 164 КУпАП, по якій кваліфіковано дії ОСОБА_1 .
Вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній.
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Пунктом 12 Постанови ПВССУ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Виходячи з вищезазначеного, з огляду на вимоги ст.256 КУпАП, суд вважає доцільним надіслати протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 для належного оформлення Міністерству охорони здоров'я України.
Керуючись ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.164 Кодексу України про адміністративне правопорушення - повернути для належного дооформлення Міністерству охорони здоров'я України .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.Є.Радченко