Справа № 303/5285/20
Провадження № 3/303/2459/20
Іменем України
24 вересня 2020 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області О.М.Куропятник, з участю адвоката Пекар І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Мукачівського районного відділення Мукачівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого,
-за ст. 130 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №389662 від 27 серпня 2020 року, ОСОБА_1 27 серпня 2020 року о 14 год. 25 хв. в смт. Чинадієво, по вул.Зелена, керував транспортним засобом марки «ЗАЗ Славута», державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України.
В суді адвокат Пекар І.М. подав письмове клопотання про закриття провадження по справі на підставі п.6 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Заслухавши доводи захисника, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що клопотання адвоката Пекар І.М. про закриття провадження по справі на підставі п.6 ч.1 ст. 247 КУпАП слід задоволити з таких підстав.
За змістом ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчиненні, рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
01 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року за № 2617-VІІІ, яким ст. 130 КУпАП було викладено в новій редакції, а Кримінальний кодекс України доповнено статтею 286-1.
Згідно частини 1 статі 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає в разі керування річковими, морськими або маломірними суднами
судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно частини 1 статі 286-1 Кримінального кодексу України відповідальність настає за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.
Вказане вище слідує з текстів Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, які були оприлюднені на офіційному веб-сайті Верховної ради України як станом на час складання протоколу так і на момент розгляду справи.
Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 17 червня 2020 року за № 720-ІХ внесено зміни до Закону України від 22 листопада 2018 року за № 2617-VІІІ, а саме: у пункті 1 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 4, який запроваджував нову редакцію ст. 130 КУпАП, яка виключала адміністративну відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння; у пункті 2 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 171, яким було доповнено Кримінальний кодекс України ст. 286-1. Проте, дані зміни не приведені у відповідність із змістом диспозиції ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 286-1 Кримінального кодексу України, які оприлюднені на офіційному веб-сайті Верховної ради України як станом на час складання протоколу так і на момент розгляду справи.
У відповідності до п.1 «Положення про веб-ресурси Верховної Ради України» (надалі «Положення») затвердженого розпорядженням Голови Верховної Ради України за №699 від 19 травня 2015 року «Про веб-ресурси Верховної Ради України» дане «Положення» визначає статус веб-ресурсів Верховної Ради України як інформаційних ресурсів, що забезпечують висвітлення діяльності Верховної Ради України у мережі Інтернет та як інформаційної складової законотворчої діяльності парламенту і встановлює порядок роботи з ними.
Згідно із п.3 «Положення» веб-ресурси Верховної Ради України (в тому числі веб-сайт Верховної Ради України) є офіційним джерелом інформації Верховної Ради України, що забезпечують висвітлення діяльності Верховної Ради України, парламентських органів та Апарату Верховної Ради України, сприяють обміну інформацією з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування, інформаційній взаємодії з урядовими і неурядовими організаціями інших країн, із громадськістю.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно п.6 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Стаття 2 КК України передбачає, що підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Згідно ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування
Відповідно до ч.2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З урахуванням вищевказаного, а також приписів ст. 7 КУпАП щодо забезпечення законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, приходжу до висновку, що в порушенні ОСОБА_1 є ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286-1 КК України, а тому згідно ст.253 КУпАП матеріали слід передати прокурору, закривши провадження у справі на підставі п.6 ст. 247, ч.2 ст. 284 КУпАП.
Керуючись ст. ст.7, 9, п.6 ст. 247, 253, ч.2 ст.284, 283-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передати прокурору Мукачівської місцевої прокуратури.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Суддя О.М.Куропятник