25 вересня 2020 рокуЛьвівСправа № 461/7422/19 пров. № А/857/9400/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 ,
на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року про виправлення описки в судовому рішенні (суддя - Гулик А.Г., час ухвалення - не вказаний, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - 17.07.2020 року),
в адміністративній справі №461/7422/19 за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 ,
про визнання наказу і вимог законними та зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
У жовтні 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Львівської обласної державної адміністрації, в якому просив: 1) визнати наказ Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації №57 від 27.06.2017 року «Щодо пільгового перевезення пасажирів» таким, що відповідає положенням пунктів 2 та 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»; 2) визнати вимоги до відповідача, викладені в скарзі позивача від 31.07.2019 року законними та обґрунтованими та зобов'язати відповідача виконати їх негайно.
Ухвалою судді Галицького районного суду м.Львова від 03.10.2019 року справу за вказаним позовом ОСОБА_1 передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року відкрито провадження у справі №461/7422/19 за цим позовом ОСОБА_1 і справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року ухвалено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольними ухвалами судового засідання Львівського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 року прийнято до провадження заяви позивача про збільшення позовних вимог та про доповнення позовної заяви новими підставами, а також залучено до справи співвідповідачем Департамент дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, та третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 .
У заяві про збільшення позовних вимог від 12.02.2020 року позивач сформував таку позовну вимогу: «Визнати з підстав, зазначених в позовній заяві нечинним наказ Департаменту дорожнього господарства, автомобільного транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації №57 від 27.06.2017 року та скасувати його повністю».
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 року підготовче провадження у справі закрито. Призначено справу до судового розгляду по суті. Зазначено, що судовий розгляд справи по суті відбудеться 14 липня 2020 року о 15:00 год. у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду за адресою: м.Львів, вул.Чоловського,2.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року виправлено описку, допущену в ухвалі про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті від 14.07.2020 року, а саме, викладено другий абзац резолютивної частини ухвали суду таким чином: «Судовий розгляд справи по суті відбудеться 23 липня 2020 року о 14:00 год. у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду за адресою: м.Львів, вул.Чоловського,2.».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 року відмовлено повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , про визнання наказу і вимог законними та зобов'язання до вчинення дій.
З ухвалою суду першої інстанції від 17.07.2020 року про виправлення описки у судовому рішенні не погодився позивач ОСОБА_1 та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена ухвала суду є безпідставною.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що про наявність оскаржуваної ухвали суду від 17.07.2020 року позивач дізнався 24.07.2020 року, тобто на наступний день після закінчення розгляду справи по суті. Вказує апелянт, що суддя першої інстанції своє право на виправлення описки, передбачене ст.253 КАС України, застосував безпідставно, нерозумно та недоцільно, оскільки право жодного учасника справи, визначене в ст.5 ч.5 КАС України, жодним чином не порушувалось. Зазначає апелянт, що опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання. Також просить апелянт суд апеляційної інстанції визнати формулювання в назві ухвали від 14.07.2020р. «про закриття підготовчого провадження» порушенням граматики, оскільки правильно є «про закінчення, а не про закриття підготовчого провадження».
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену ухвалу суду від 17.07.2020 року про виправлення описки у судовому рішенні, без направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду та без направлення справи до суду першої інстанції на новий розгляд.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції від 17.07.2020 року, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.
Суд першої інстанції приймаючи оскаржувану ухвалу від 17.07.2020 року про виправлення описки у судовому рішенні, виходив з того, що при виготовленні ухвали суду від 14.07.2020 у абзаці другому резолютивної частини помилково вказано про те, що судовий розгляд справи по суті відбудеться 14 липня 2020 року о 15:00 год. замість 23 липня 2020 року о 14:00 год., тому необхідно внести виправлення до ухвали суду від 14.07.2020 року, з урахуванням положень ч.1 ст.253 КАС України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з врахуванням наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду.
У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.
Відповідно до статті 253 КАС України, суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Колегія суддів враховує, що зазначена стаття передбачає можливість після постановлення судового рішення у справі усунути в ньому помилки технічного (неюридичного) характеру - описки та очевидні арифметичні помилки.
Враховуючи вищенаведене, опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання.
Суд, виправляючи описку у своєму рішенні, не може змінювати зміст цього рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності.
Суд апеляційної інстанції враховує, що в ухвалі Львівського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 року про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, у абзаці другому резолютивної частини дійсно помилково вказано про те, що судовий розгляд справи по суті відбудеться 14 липня 2020 року о 15:00 год..
Така помилковість обґрунтовується тим, що як видно із змісту протоколу судового засідання від 14.07.2020 року саме підготовче засідання відбувалось цього дня 14.07.2020 року в період із 16 год. 15 хв. до 17 год. 26 хв.. Тому є очевидним, що після закінчення цього підготовчого засідання розгляд справи по суті не міг бути призначеним на 14.07.2020 року на 15 год. 00 хв..
При цьому, з матеріалів справи, зокрема, із протоколу судового засідання від 14.07.2020 року та із розписки від 14.07.2020 року (а.с. 12, 15 Т.2) видно, що судовий розгляд справи по суті було фактично призначено на 23.07.2020 року о 14:00 год..
Отже, суд першої інстанції в ухвалі від 17.07.2020 року дійшов вірного висновку про наявність підстав для внесення виправлення в ухвалу суду від 14.07.2020 року.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.3 ст.173 КАС України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Тому безпідставними є твердження апелянта про порушення судом граматики в формулюванні в назві ухвали від 14.07.2020р. про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що ухвала суду першої інстанції від 17.07.2020 року про виправлення описки в судовому рішенні винесена за результатами повного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, з додержанням норм процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст. 243, 253, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року про виправлення описки в судовому рішенні в адміністративній справі №461/7422/19 за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації про визнання наказу і вимог законними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і в касаційному порядку не оскаржується.
Головуючий: В. В. Гуляк
Судді: Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль