Постанова від 24.09.2020 по справі 420/1049/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2020 р.м. ОдесаСправа № 420/1049/20

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

19.05.2020 року;

Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Танасогло Т.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, а також відмову у виплаті з 05.03.2019 року пенсії у 100-відсотковому від обчисленого розмірі; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 05.03.2019 року перерахунок пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; виплачувати з 05.03.2019 року перераховану пенсію у 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без зменшення розміру); провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року по день проведення доплати.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З січня 2018 року органом пенсійного фонду на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою без урахування додаткових видів грошового забезпечення та премії, які обраховувались при призначенні пенсії. У тому числі, в супереч вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії проводиться у меншому розмірі, ніж встановленого на момент її призначення, та поетапно, зокрема, починаючи з квітня 2019 року у сумі 75% від розміру підвищення соціальних виплат. При цьому, 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а отже у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії, у тому числі з урахуванням відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії із виплатою пенсії у повному розміру. З огляду на те, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України не виконує покладений на вказаний орган обов'язок щодо визначення та направлення для перерахунку пенсії належних даних про грошове забезпечення, Управлінням пенсійного фонду не усуваються порушення порядку виплати та обрахунку пенсії, у тому числі відповідні дії відповідачі не вчиняють і за зверненнями позивача, він вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року адміністративний позов задоволено частково. Суд визнав протиправною та нечинною з 05.03.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій №ЮО112007, видану Одеським обласним військовим комісаріатом у березні 2018 року на ім'я ОСОБА_1 . Визнав протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії. Зобов'язав Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.01.2018 року пенсії у розмірі 75% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 року. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії. В іншій частині позову суд відмовив.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, зокрема, виходив з того, що з 05.03.2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням по справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо направлення для обрахунку раніше призначеної пенсії є цілком законними та обґрунтованими, а тому мають бути задоволені у повному обсязі.

Разом з цим, з огляду на те, що зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що з 05.03.2019 року довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, №ЮО112007, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я позивача на підставі постанови КМУ №103, є нечинною, а отже позовні вимоги в частині визнання протиправною та нечинною з 05.03.2019 року Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, №ЮО112007, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом у березні 2018 року, підлягають задоволенню.

В апеляційній скарзі Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду в частині задоволених вимог, що стосуються обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, скасувати та ухвалити в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки нормам законодавства, що регулює спірні правовідносини, та обставинам справи і помилково не враховано, що відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсії військовослужбовців здійснюється у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, в порядку та на умовах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України. При цьому, на момент виникнення обставин для перерахунку пенсії відповідачем виконано покладений на нього обов'язок та направлено органу пенсійного фонду відповідні відомості про розмір грошового забезпечення, який враховується під час перерахунку пенсії позивача. Такий перерахунок пенсії проведений у 2018 році, тобто відповідні функції відповідача є реалізованими. У тому числі, законодавчою підставою для оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для обрахунку пенсії є надходження від органу пенсійного фонду списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. При цьому, апелянт зазначає, що після вказаного періоду інших обставин, які впливають на перерахунок пенсії військовослужбовця, не виникло. Аналогічно, судове рішення, яке набрало чинності 05.03.2019 року по справі №826/3858/18, також не є підставою для виготовлення та направлення нових довідок, оскільки алгоритм дій як органу, уповноваженого на видачу довідок, так і органу пенсійного фонду не змінився. Також, під час вирішення спору по суті у суду першої інстанції не виникло процесуальних підстав для застосування до спірних правовідносин правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року по справі №160/8324/19, оскільки на момент вирішення спору вказане судове рішення не набрало законної сили. Наведене у сукупності свідчить про актуальність даних про грошове забезпечення позивача, складові якого мають бути враховані при обрахунку пенсії, у тому числі підтверджується правомірність дій відповідача та не допущення з його боку порушень прав та інтересів військовослужбовця на належне пенсійне забезпечення, а тому у суду першої інстанції не виникло правових підстав для задоволення позову в цій частині.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність обставин для скасування судового рішення.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та довідки Одеського обласного військового комісаріату ЮО112007 Управлінням з 01.01.2018 року проведено позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії.

Так, у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначено: посадовий оклад у розмірі 5 220 грн., оклад за військовим званням у розмірі 1 410 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2 983,5 грн.

При перерахунку не враховано розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які позивач отримував до 01.01.2018 року.

Також, після проведення перерахунку пенсії її виплата здійснюється поетапно, зокрема, з 2019 року у розмірі 75% підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103.

У зв'язку із набранням 05.03.2019 року законної сили рішення по справі №826/3858/18 позивач 22.01.2020 року звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив виготовити та направити ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із зазначенням відомостей про розмір грошового забезпечення, а саме з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за роботу з таємними документами (в розмірі відсотків посадового окладу, що виплачувалась на момент звільнення зі служби та була врахована в пенсію у складі грошового забезпечення до 2018 року), премії (35 відсотків посадового окладу), та інших додаткових видів грошового забезпечення, з яких пенсію було обчислено до 2018 року.

У відповідь на заяву Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України у своєму листі від 04.02.2020 року №830 повідомив позивачу про відсутність обставин для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки після 05.03.2019 року списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від ГУ ПФУ в Одеській області не надходили.

У тому числі, позивач звертався в ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про виплату пенсії з 05.03.2019 року у повному обсязі, у тому числі з урахуванням усіх наведених складових грошового забезпечення.

За результатом розгляду звернення ГУ ПФУ в Одеській області у своєму листі від 05.02.2020 року №484-442/М-02/8-1500/20 зазначило, що після визнання нечинними окремих положень постанови КМУ №103 інших рішень щодо умов та розмірів проведення перерахунку пенсії Урядом не приймалось. Натомість, Управління зазначило, що порядок виплати пенсії у 2019 році регулюється постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019 року №804, що дотримується органом пенсійного фонду.

Не погоджуючись з діями відповідачів, посилаючись на їх неправомірність та необґрунтованість, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із ч. 17 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103 відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Зокрема, у Порядку від 13.02.2008 року №45 пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

З наведеного слідує, що на підставі приписів ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, п. 4 Порядку від 13.02.2008 року №45 позивач отримав право на перерахунок пенсії з січня 2018 року відповідно до Постанови №103.

При цьому, Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.

Разом з цим, Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п.п. 1, 2 Постанови № 103 скасував.

Отже, у зв'язку із скасуванням п.п. 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Водночас, апеляційний суд враховує, що аналіз Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, п. 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За правилами ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, як встановлено, зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними.

Отже, з дня набрання законної сили рішенням по справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно із абз.абз. 2, 4 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку №3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Таким чином, на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України 30.08.2017 року №704 виникають підстави для перерахунку пенсії військовослужбовцям та прирівняним до них осіб, вказана постанова є чинною, вказаною постановою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 п.п. 1 п. 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.п. 6 п. 6 Постанови №704).

Підпунктом 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що з прийняттям наведеного акту центрального органу виконавчої влади органом пенсійного фонду вже надсилались уповноваженим органам, що готують довідки про розмір грошового забезпечення, відповідні списки осіб, яким підлягає перерахунок пенсії на підставі Постанови №704, тобто відповідні дані є у розпорядженні Одеського обласного територіального центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, що дозволяє відповідачу здійснити дії з підготовки належних довідок про грошове забезпечення для обрахунку пенсії.

Оскільки з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.

Водночас, відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17 грудня 2019 року в зразковій справі №160/8324/19 та, з огляду на типовість цієї справи, відповідно ч. 3 ст. 291 КАС України має бути врахований при вирішенні спору у даній справі.

Разом з цим, вказане судове рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року, чим не спростовується правильність висновків суду першої інстанції під час вирішення спору по суті.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що відмова відповідача у наданні оновленої довідки порушує гарантоване право позивача на належне пенсійне забезпечення, а тому вказані обставини безумовно свідчать про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.

Водночас, апеляційний суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, захисту в суді підлягають лише порушені права та інтереси особи у зв'язку із прийняттям суб'єктом владних повноважень рішень або вчинення під час реалізації повноважень певних дій, допущення бездіяльності.

Вказане кореспондується із приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, згідно яких суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Так, вирішуючи спір по суті, судом першої інстанції встановлена неправомірність виданої Одеським обласним військовим комісаріатом у березні 2018 року на ім'я ОСОБА_1 довідки №ЮО112007 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у зв'язку із чим - встановлена наявність підстав для визнання вказаної довідки нечинною з 05.03.2019 року.

Разом з цим, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Апеляційний суд враховує, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не встановлює, не змінює, не припиняє (не скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, тобто не є нормативно-правовим актом у розумінні п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Аналогічно, вказаний документ відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України не є індивідуальним актом, оскільки не являється актом (рішенням) суб'єкта владних повноважень, виданим (прийнятим) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про визнання протиправною та нечинною довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не направлений на ефективний захист порушених прав та інтересів позивача, у зв'язку із чим ґрунтується на неправильному застосуванні норм адміністративного процесуального законодавства.

Оскільки про чинність вказаного документа наголошується апелянтом у скарзі, колегія суддів погоджується із доводами апелянта про допущення судом під час вирішення спору порушень норм процесуального права.

З огляду на те, що вимоги про нечинність довідки не заявлялись позивачем у позові, а під час виходу за межі позовних вимог судом першої інстанції допущено порушення норм процесуального права, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає зміні у відповідній частині.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року - змінити, виключивши абз. 2 резолютивної частини судового рішення.

В іншій частині рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

Т.М. Танасогло