Постанова від 24.09.2020 по справі 1540/3974/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2020 р.м.ОдесаСправа № 1540/3974/18

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

рішення суду першої інстанції прийнято

у м. Одеса, 18 травня 2020 року

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України і Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу; визначення в перерахунку пенсії від 26.04.2018 в розмірі 18398,40 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 7355,11 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 6374,89 грн.; обмеження максимального розміру пенсії сумою 13730 грн.; виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 92% грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу в розмірі 8600 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1480 грн.; процентної надбавки за вислугу років 50% в розмірі 5040 грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за вкидання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 92% грошового забезпечення. Однак в результаті перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, відповідачем зменшено розмір призначеної позивачу пенсії, починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим, а додаткові види грошового забезпечення до перерахунку пенсії не увійшли. Також, розмір пенсії обмежено максимальним розміром в сумі 13730 грн. Крім того, після проведеного перерахунку, виплату пенсії в 2018 році відповідач здійснював лише з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії. Позивач вважає зазначені дії відповідача неконституційними та протиправними, у зв'язку із чим звернувся за судовим захистом. Зокрема, внесені Постановою № 103 зміни до пункту 5 Порядку № 45 порушують вимоги частини 2 преамбули Закону № 2262-ХІІ щодо його спрямованості на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення; визначений абзацом 6 частини першої статті 7 Закону № 1058-IV принци рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії, так при перерахунку раніше призначених пенсій, за рішеннями КСУ принципи пропорційності і справедливості.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та її виплати з урахуванням 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з 01.01.2018 в розмірі 100% суми підвищення пенсії з урахуванням вже проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, ГУ ПФУ в Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій зазначено про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції.

У своїх доводах апелянт зазначає, що судом першої інстанції не було взято до уваги, що на виконання Постанови № 103 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою та проігноровано факт набрання законної сили - 05.03.2019 року рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2. Тобто, на момент перерахунку пенсії норми Порядку №103 були чинними та втратили свою дію з моменту саме з 05 березня 2019 року. Органом пенсійного фонду з цього часу вжито усі необхідні заходи, у тому числі щодо забезпечення відповідного фінансування для перерахунку пенсії у повному обсязі, що додатково підтверджує спрямованість дій відповідача на дотримання чинного законодавства у цій сфері. Наведені обставини у сукупності свідчать про необґрунтованість позовних вимог та те, що у суду першої інстанції були відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Одеській області в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів згідно ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», позивачу призначено пенсію за вислугою років з основним розміром 92% грошового забезпечення із сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років 40%, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%; премії 55%.

До 01.01.2018 р. позивач отримував пенсію, виходячи з розміру грошового забезпечення, що він отримував особисто на момент звільнення з військової служби.

Після введення в дію постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», ГУ ПФУ в Одеській області було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі 92% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції на момент здійснення перерахунку, а саме з урахуванням: посадового окладу в сумі 8600 грн.; окладу за військовим званням в сумі 1480 грн.; надбавки за вислугу років (50%) в сумі 5040 грн.

В результаті перерахунку основний розмір пенсії 92% грошового забезпечення склав 13910,4 грн. (92% від 17388 грн.), який з урахуванням збільшення основного розміру пенсії (підвищення та надбавки до пенсії) у підсумку (з надбавками 18398,40 грн.) обмежено максимальним розміром 13 730 грн., попередньої суми пенсії 7355,11 грн. та підвищення 3187,45 грн. (50% від 6371,89 грн.), що склало 10542,56 грн.

Вважаючи вищезазначене зменшення розміру пенсії неправомірним, позивач звернувся за судовим захистом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України та прийнятими відповідно до них нормативними актами і зобов'язаний дотримуватись приписів вказаних актів, у тому числі враховувати при обрахунку пенсії дані про розмір грошового забезпечення, що надіслані компетентним органом, при обрахунку пенсії, і ці правила відповідачем дотримано та проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки, надісланої Одеським обласним військовим комісаріатом. Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій УПФ щодо неврахування надбавок при перерахунку пенсії позивача та похідних вимог про зобов'язання врахувати зазначені надбавки для перерахунку пенсії позивача.

При цьому, з огляду на те, що норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачають можливості здійснювати відстрочення виплати пенсії, суд першої інстанції зробив висновок про неправомірність дій відповідача щодо виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії та наявність підстав для задоволення позову в цій частині.

Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення і виплата пенсії в Україні здійснюється згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншими законами і нормативно- правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення. Якщо міжнародним договором України встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо вимог позивача про протиправне неврахування пенсійним органом при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, колегія суддів зазначає, що у цій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується апелянтом, відтак оцінка висновкам суду першої інстанції з цього приводу не надається.

При цьому, апеляційний суд зазначає, що 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704).

Згідно п.2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Відповідно до п.10 Постанови №704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).

Згідно п.п.1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії, в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 вказаного закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.2, 3 Порядку №45.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови №704.

Згідно з п.6 Постанови №103 внесено зміни до постанов КМУ, зокрема у Постанові №45, а саме п.5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, за нормами законодавства, які були чинними на час виникнення спірних відносин та звернення позивача до суду з цим позовом, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року мав бути проведений органами пенсійного фонду з урахуванням лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, оскільки інші видів грошового забезпечення на той момент не були встановлені законодавчими актами.

Згідно наявних в матеріалах справи письмових доказів, позивачу на виконання Постанови № 103 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 8600 грн., окладу за військове звання в сумі 1480 грн. та процентна надбавки за вислугу років (50%) в сумі 5040,00 грн.; усього 15120,00 грн., що підтверджується перерахунком пенсії від 26.04.2018 року.

Крім того, відповідно до вказаного перерахунку, підсумок пенсії (з надбавками) - 18398,40 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 13730, попередньої суми пенсії 7355,11 та підвищення 3187,45 (50% від 6374,89).

При перерахунку не було враховано надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55%.

Вказаний розрахунок на думку позивача є протиправним, оскільки проведений без урахування додаткових видів грошового забезпечення.

Апеляційний суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами ВРУ, актами КМУ, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то відповідно, не має правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування зазначених положень.

Вказаний правовий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.03.2019 року по зразковій справі за №240/6263/18.

Таким чином, у відповідача, який діяв на підставі діючого на той момент законодавства та нормативних актів, не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу, премії в розмірі 55% посадового окладу.

Відповідно до положень Порядку №45 пенсійний фонд має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, пенсійний фонд не має.

Пенсійний фонд здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від відповідного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій УПФ щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року додаткових видів грошового забезпечення та у цій частині апелянтом рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Стосовно доводів позивача у справі про неправомірне встановлення пенсійним органом обмеження у 50 відсотків суми підвищення пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи та було встановлено судом першої інстанції, після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 26.04.2018 року, виплата перерахованої пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 здійснюється поетапно, тобто: з січня 2018 року щомісячно 50% підвищення пенсії - 3187,45 грн., з січня 2019 року щомісячно 75% підвищення пенсії - 4781,17 грн.. з січня 2020 року - щомісячно 100 % підвищення пенсії - 6374,89 грн.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103, у редакції чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Тобто, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу (26 квітня 2018 року) та встановлення зазначених обмежень, пунктом 2 Постанови 103 була передбачена поетапність здійснення виплати підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків).

Відтак, на переконання колегії суддів, здійснюючи виплату пенсії у 2018 році з урахуванням лише 50%, а з початку 2019 року - 75% суми підвищення пенсії на підставі п. 2 Постанови КМУ №103, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло на підставі та в межах діючого законодавства.

Водночас, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та не чинним в окремій його частині у виданні, в якому був офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Таким чином, у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії також скасовано.

Зазначені вище обставини щодо скасування п. 2 Постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року № 103 дають підстави для висновку, що відповідні обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, разом із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, а тому пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії саме з 05 березня 2019 року.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі №160/3586/19.

Відтак, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про безпідставність висновків суду першої інстанції про те, що пенсія позивачу має виплачуватись з урахуванням 100% підвищення з 01.01.2018 року.

Поряд з цим, щодо врахування судом першої інстанції підчас прийняття оскаржуваного рішення практики Європейського Суду з прав людини у справі "Суханов та Ільченко проти України" (рішення від 26.06.2014, п.35) колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі "Суханов та Ільченко проти України" (рішення від 26.06.2014, п.35) Європейський Суд з прав людини зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися ст.1 Першого протоколу. Якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання" якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами.

Колегія суддів звертає увагу, що у спірних відносинах вимоги позивача, станом на час його звернення до суду та розгляду справи, не мали достатнього підґрунтя у національному законодавстві, адже постановою КМ України № 103, яка була чинною до 05.03.2019, прямо передбачено порядок виплати перерахованих пенсій колишнім військовослужбовцям у такий спосіб, як це здійснено відповідачем по справі (виплата 50% підвищення з 01.01.2018 та 75% підвищення з 01.01.2019 по 04.03.2019), а також була відсутня усталена практика національних судів на підтримку аналогічних скарг заявників.

З огляду на це, у позивача не було "законних сподівань" на збільшення пенсії, які могли б підпадати під дію ст. 1 Першого протоколу.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, згідно ч. 1 ст. 317 КАСУ України, є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позов задоволенню в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року, з урахуванням вже проведених виплат.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року у справі № 1540/3974/18 в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та її виплати з урахуванням 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року та зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з 01.01.2018 року в розмірі 100% суми підвищення пенсії з урахуванням вже проведених виплат - скасувати.

Ухвалити у скасованій частині нове рішення, яким у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та її виплати з урахуванням 50 % суми підвищення з 01.01.2018 року в розмірі 100 % суми підвищення пенсії з урахуванням вже проведених виплат - відмовити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року в розмірі 100% суми підвищення пенсії з урахуванням вже проведених виплат.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року у справі № 1540/3974/18 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя Танасогло Т.М.

Судді Димерлій О.О. Єщенко О.В.