Постанова від 23.09.2020 по справі 520/9965/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 р.Справа № 520/9965/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Донець Л.О.,

Суддів: Сіренко О.І. , Калиновського В.А. ,

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 (головуючий суддя І інстанції: Чудних С.О., повний текст складено 24.01.2020) по справі № 520/9965/19

за позовом ОСОБА_1

до Валківської міської ради Харківської області, третя особа - Державне підприємство "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою",

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

25.09.2019, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Валківської міської ради Харківської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», в якому просить про визнання протиправним та скасування рішення Валківської міської ради Харківської області від 27.06.2018 №724 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області».

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 у справі №520/9965/19 у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившиь з судовим рішення, подав апеляційну скаргу в якій просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

В обгрунтовання апеляційної скарги посилається неврахування судом першої інстанції фактичних обставин справи, порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач є власником нежитлової будівлі загальною площею 2672,5 кв.м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

29.08. 2019 позивач у відповідь на свій запит отримав копії рішень № 725 "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на території Валківської міської ради Харківської області" та від 27.06.2018 № 724 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Банківського району Харківської області".

Суд першої інстанції під час відмови у задоволенні позову, зазначив про те, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідача став позитивний експертний висновок від 29.05.2018 №1130-18, тому відповідачем під час прийняття даного рішення не було допущено порушення норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності », оскільки оскаржуване рішення не є регуляторним актом.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

На підставі п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

На підставі ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

У разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради.

Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

На вимогу відповідних органів та посадових осіб місцевого самоврядування керівники розташованих або зареєстрованих на відповідній території підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов'язані прибути на засідання цих органів для подання інформації з питань, віднесених до відання ради та її органів, відповіді на запити депутатів.

Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Стаття 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Підставою для відмови у затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої територіальної громади. Рішення про відмову в затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок має містити посилання на конкретні норми законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів, яким суперечить відповідна технічна документація.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

У відповідності до абз. 2-4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це:

прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Стаття 289 ПК України каже, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Позивач посилається на порушення його прав, оскільки є власником нерухомості, розташованої на території м.Валки оскаржуваним рішенням від 27.06.2018 №724 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області », з підстав нарахування розміру податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з врахуванням показників, що визначені оскаржуваним рішенням відповідача.

27.06.2018 відповідачем прийнято рішення №724 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області» наступного змісту:

1.Затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області. Середня (базова) вартість 1 кв.м земель міста Валки на 01.01.2019 становить 92,73 грн/кв.м. 2.Ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області з 01.01.2019. 3. Рішення ХУ сесії Валківської міської ради ХХІУ скликання від 30.12.2003 року «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель населених пунктів м.Валки Валківського району Харківської області» втрачає чинність з 01.01.2019 року.4. Нормативно грошова оцінка земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області Валківської міської ради підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства.5. Секретарю міської ради ОСОБА_2 забезпечити оприлюднення даного рішення у встановлений законодавством спосіб та направити його копію до Південної ОДПІ ГУДФС в Харківській області та до Валківського відділення Держгеокадастру. 6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії міської ради з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку та комунальної вланості (Литвин С.І.) та з питань екології, землекористування та будівництва ( ОСОБА_3 ).

З огляду на викладений вище зміст, колегія суддів дійшла до висновку про те, що оскаржуване рішення є нормативно-правовим регуляторним актом, оскільки прийнято уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, змінює норми права, скасовує інший правовий акт, поширюється на невизначене коло осіб (платників податку з плати за землю, коло яких не є конкретно визначеним, оскільки рішення лише визначає коло суб'єктів, на які поширюється її дія, однак жодним чином не персоніфікує їх) та спрямована на правове регулювання адміністративних відносин між регуляторним органом та іншими суб'єктами господарювання.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №461/8220/13-а.

За цим, колегія суддів, вважає обгрунтованими доводи про це апеляційної скарги позивача.

При цьому, колегія суддів зауважує на тому, що затвердження базової вартості 1 кв.м входить до повноважень саме відповідача, було зроблено саме оскаржуваним рішенням, з визначенням часу дії такого рішення, та втратою чинності попереднього рішення, тому висновок суду першої інстанції про невіднесення оскаржуваних рішень до регуляторних актів є необгрунтованим.

За умови віднесення оскаржуваного рішення відповідача до регуляторних актів, колегія суддів вважає, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення мав керуватися нормами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

В своїй позовні заяві та апеляційній скарзі позивач наполягає на тому, що відповідач здійснив оприлюднення проекту оскаржуваного рішення іншого змісту, аніж прийняв.

Стаття 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» каже, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу.

Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Розробник проекту регуляторного акта при підготовці аналізу регуляторного впливу повинен:

визначити та проаналізувати проблему, яку пропонується розв'язати шляхом державного регулювання господарських відносин, а також оцінити важливість цієї проблеми;

обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв'язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання;

обґрунтувати, чому визначена проблема не може бути розв'язана за допомогою діючих регуляторних актів, та розглянути можливість внесення змін до них;

визначити очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі здійснити розрахунок очікуваних витрат та вигод суб'єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта;

визначити цілі державного регулювання;

визначити та оцінити усі прийнятні альтернативні способи досягнення встановлених цілей, у тому числі ті з них, які не передбачають безпосереднього державного регулювання господарських відносин;

аргументувати переваги обраного способу досягнення встановлених цілей;

описати механізми і заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтувати можливість досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтовано довести, що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб'єктів господарювання, громадян та держави;

обґрунтовано довести, що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та/або вигоди не можуть бути кількісно визначені;

оцінити можливість впровадження та виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги;

оцінити ризик впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта;

обґрунтувати запропонований строк чинності регуляторного акта;

визначити показники результативності регуляторного акта;

визначити заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

Якщо проект регуляторного акта одночасно містить норми, що регулюють господарські відносини або адміністративні відносини між регуляторними органами чи іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, та норми, що регулюють інші суспільні відносини, а також індивідуально-конкретні приписи, то аналіз регуляторного впливу готується лише щодо норм, які регулюють господарські відносини або адміністративні відносини між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.

Методика підготовки аналізу регуляторного впливу для застосування Національним банком України затверджується спільно Кабінетом Міністрів України та Національним банком України, а методика підготовки аналізу регуляторного впливу для застосування іншими розробниками проектів регуляторних актів - Кабінетом Міністрів України. Методика підготовки аналізу регуляторного впливу є обов'язковою для застосування розробниками проектів регуляторних актів.

Аналіз регуляторного впливу підписується розробником проекту регуляторного акта, а в разі якщо розробником проекту є регуляторний орган, інший орган, установа чи організація - керівником цього органу, установи чи організації.

Стаття 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» зазначає, що кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити:

стислий виклад змісту проекту;

поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції;

інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п'ятою статті 13 цього Закону);

інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань;

інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями зауважень та пропозицій.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.

Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій не може бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта.

Частина 5 статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в господарській діяльності» визначає, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Стаття 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» каже, що план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Звіт про відстеження результативності регуляторного акта оприлюднюється шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації регуляторного органу, який прийняв цей регуляторний акт, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці цього регуляторного органу в мережі Інтернет.

При визначенні регуляторними органами друкованих засобів масової інформації, в яких публікуються документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті:

надається перевага офіційним друкованим засобам масової інформації;

забезпечується відповідність сфери компетенції регуляторного органу на відповідній території сфері розповсюдження друкованого засобу масової інформації.

Якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади.

Витрати, пов'язані з оприлюдненням документів, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, фінансуються за рахунок розробників проектів регуляторних актів або регуляторних органів, які оприлюднюють ці документи.

Стаття 14 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в господарській діяльності» каже, що регуляторні органи публікують у друкованих засобах масової інформації та/або розміщують на своїх офіційних сторінках у мережі Інтернет або оприлюднюють в інший спосіб, у тому числі через телебачення і радіо, інформацію про здійснення ними регуляторної діяльності.

За змістом газети Валківської міської ради "Місток" від 06.06.2017 №54(101) оприлюднено проект регуляторного акту "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області", яким визначено базову нормативну вартість одного квадратного метру земель м. Валки в розмірі 161,22 грн, додаток - технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Валки, без публікації додатку.

За змістом прийнятого оскаржуваного рішення відповідача - середня (базову) вартість 1 кв.м земель міста Валки на 01.01.2019 становить - 92,73 грн/кв.м, наявний додаток - технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Валки.

Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги позивача про те, що надрукований проект рішення є відміннім від прийнятого оскаржуваного рішення, тобто відповідач прийняв (відмінний ) регуляторний акт, без дотримання обов'язкових процедур прийняття такого акта, визначених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

У своєму відзиві на апеляційну скаргу відповідач зауважує на те, що зміна тексту опубліковуваного проекту оскаржуваного рішення була здійснена після обговорення та з врахуванням всіх зауважень. На це, колегія суддів зазначає на таке.

За змістом газети Валківської міської ради "Місток" від 06.06.2017 №54(101) оприлюднено аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акту "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області" з посиланням на редакцію проекту з визначенням базової нормативної вартості одного квадратного метру земель м. Валки в розмірі - 161,22 грн.

При цьому, у своєму відзиві на позовну заяву та відзиві на апеляційну скаргу відповідач не спростовує відсутність опублікування проекту оскаржуваного рішення та його аналізу регуляторного впливу після доопрацювання, в редакції, яка була прийнята.

На підставі ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

За цим, колегія суддів, вважає, що відповідач допустив порушення статей 8, 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», тому оскаржуване рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 310/6300/16-а.

У відповідності до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі ч.1 ст.265 КАС України резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

З огляду на задоволення позовних вимог, та для виконання наведених вище приписів, колегія суддів, вважає можливим покласти на відповідача зобов'язання щодо невідкладного опублікування у виданні, в якому було оприлюднено оскаржуване рішення резолютивної частини постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі№520/9965/19.

Суд першої інстанції зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, допустив порушення норм матеріального права, а саме: Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», тому судове рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга -задоволенню.

На підставі п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 по справі № 520/9965/19 - скасувати з прийняттям нового судового рішення про задоволення позову.

Визнати протиправним та скасувати рішення Валківської міської ради Харківської області від 27 червня 2018 року № 724 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області".

Зобов'язати Валківську міську раду Харківської області невідкладно опублікувати у виданні, в якому було офіційно оприлюднено рішення Валківської міської ради Харківської області від 27 червня 2018 року № 724 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області", резолютивну частину постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2020 по справі № 520/9965/19 .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів.

Головуючий суддя Л.О. Донець

Судді О.І. Сіренко В.А. Калиновський

Повний текст постанови складено 24.09.2020 року