ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
24 вересня 2020 року м. Київ №640/25288/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до прокуратури Київської області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до прокуратури Київської області (01601, м. Київ, бул. Лесі Українки, 27/2), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії прокуратури Київської області щодо відмови в призначені ОСОБА_1 на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутського відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати прокуратуру Київської області призначити ОСОБА_1 на вищевказану або за відсутності вакансії іншу прирівняну до неї посаду прокурора.
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали дії відповідача щодо повернення без виконання подання про призначення ОСОБА_1 на посаду прокурора Славутського відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.12.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали
15 січня 2020 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву , в якому з урахуванням поданих доказів, просив відмовити у задоволенні позову повністю. Так, зазначив, що на виконання вимог ст.35 Закону України «Про прокуратуру» прокуратурою області організовано проведення спеціальної перевірки стосовно позивача, як особи, яка претендувала на зайняття посади в органах прокуратури, самостійно направлено запити у відповідні органи, якою встановлено, що в період з 13.06.2006 року по 18.03.2014 року останній працював в органах прокуратури Київської області на прокурорських посадах, проте наказом №7к від 18.03.2014 року звільнений з займаної посади за вчинення проступку, який порочить працівника прокуратури. Також, просить врахувати, що відповідно до абз.4 п.2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113-ІХ, який набрав чинності з 25.09.2019 року, дію ст.35 Закону України «Про прокуратуру», що регламентує порядок призначення на посаду прокурора, зупинено до 01.09.2021 року.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Комісії від 18.04.2019 року №190 дк-19 оголошено конкурс на зайняття вакантних (тимчасово вакантних) посад прокурорів місцевих прокуратур серед кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, пройшли спеціальну перевірку, перебувають у резерві та пройшли спеціальну підготовку в Національній академії прокуратури України у межах добору, оголошеного рішенням КДКП 26.07.2017 № 1дк-17.
У межах вказаного конкурсу кандидатом на посаду прокурора місцевої прокуратури ОСОБА_1 до Комісії 07.05.2019 року подано заяву про допуск до участі в конкурсі на зайняття тимчасово вакантної посади прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 31.12.2021 року як такого, що перебуває в резерві на заміщення вакантних посад прокурорів та успішно пройшов спеціальну підготовку. Відповідно до рейтингу кандидатів, за результатами кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 набрав 167 балів та зайняв 30 місце у рейтингу.
Рішенням КДКП від 14.05.2019 №245 дк-19 «Про затвердження рейтингу кандидатів на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 31.12.2021 року затверджено рейтинг кандидата на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Переможцем конкурсу на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 визначено ОСОБА_1 . Вирішено за результатами конкурсу надіслати прокурору Київської області подання про призначення ОСОБА_1 на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16 травня 2019 року КДКП надіслано прокурору Київської області Киричуку М.Ю. подання про призначення ОСОБА_1 на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 18.06.2019 року №11-1163 прокуратурою Київської області повідомлено позивачу, що подання від 16.05.2019 року №11/1-3-4509 вих-19 повернуто комісії. Зазначено, що під час проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища та посад з підвищеним корупційним ризиком встановлено, що в період з 13.06.2006 року по 18.03.2014 року ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Київської області на прокурорських посадах та наказом від 18.03.2014 року №7к звільнений із займаної посади за вчинення проступку, який порочить працівника прокуратури.
Рішенням КДКП від 04.09.2019 рок №561дк-19 про розгляд листа прокуратура Київської області щодо повернення подання про призначення ОСОБА_1 вирішила повторно направити подання прокурору Київської області про призначення ОСОБА_1 на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 09.10.2019 року №11-1644 вих-19 прокуратура Київської області повідомила ОСОБА_1 , що підстав для призначення останнього на вказану посаду на даний час не вбачається. Роз'яснено, що відповідно до абзацу четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», що набрав чинності з 25.09.2019 року дію статті 35 Закону України «Про прокуратуру», якою визначено порядок призначення на посаду прокурора, зупинено до 01.09.2021 року. Зазначено, що відповідно
Позивач, вважаючи , що прокуратурою Київської області порушено вимоги законодавства України та безпідставно прийнято неправомірне рішення про відмову в призначенні на тимчасово вакантну посаду прокурора Славутицького відділу Броварської місцевої прокуратури Київської області на період відпустки ОСОБА_2 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож, адміністративний суд, здійснюючи судовий розгляд справи, перевіряє оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність вищенаведеним закріпленим процесуальним законом критеріям.
Для вирішення спірних правовідносин судом застосовано, зокрема, норми Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі також - Закон № 1697-VII), у тому числі у відповідних редакціях, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Згідно з частинами першою-третьою статті 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює: підтримання публічного обвинувачення в суді; організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Прокуратуру в Україні очолює Генеральний прокурор, якого призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Президент України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1697-VII прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
За приписами частини першої статті 2 Закону № 1697-VII на прокуратуру покладаються такі функції: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом; нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Систему прокуратури України становлять: Генеральна прокуратура України; регіональні прокуратури; місцеві прокуратури; військові прокуратури; Спеціалізована антикорупційна прокуратура (частина перша статі 7 Закону № 1697-VII).
Відповідно до частини першої статті 8, пункту 3 частини першої статті 9 Закону № 1697-VII Генеральна прокуратура України організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури.
Генеральний прокурор, окрім іншого, призначає прокурорів на адміністративні посади та звільняє їх з адміністративних посад у випадках та порядку, встановлених цим Законом.
Згідно з частиною першою, другою статті 12, частиною першою статті 13 Закону № 1697-VII у системі прокуратури України діють місцеві прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається в Додатку до цього Закону.
Місцеву прокуратуру очолює керівник місцевої прокуратури, який має першого заступника та не більше двох заступників.
Керівник місцевої прокуратури, окрім іншого: представляє місцеву прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями; організовує діяльність місцевої прокуратури.
Незалежність прокурора забезпечується, зокрема, особливим порядком його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності (пункт 1 частини першої статті 16 Закону № 1697-VII).
Згідно із частиною першою статті 28 Закону №1697-VII, добір кандидатів на посаду прокурора здійснюється на конкурсних засадах із числа осіб, які відповідають вимогам, установленим частинами першою та п'ятою статті 27 цього Закону, за результатами кваліфікаційного іспиту, проведеного відповідно до вимог цього Закону.
Крім наведених вимог до кандидата на посаду прокурора, він повинен відповідати і встановленим Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженим Всеукраїнською конференцією прокурорів 27 квітня 2017 року, нормам, спрямованим на вирішення етичних питань, пов'язаних зі статусом прокурора, та які кандидати на посаду прокурора мають прагнути додержувати у своїй професійній, громадській діяльності та приватному житті заради підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них.
Суд приходить до висновку, що невідповідність Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів може бути встановлено протягом спеціальної перевірки, з огляду на наступне.
Статтею 29 Закону №1697-VII встановлено, що добір кандидатів та їх призначення на посаду прокурора здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає:
Статтею 29 Закону №1697-VII встановлено, що добір кандидатів та їх призначення на посаду прокурора здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає:
1) прийняття Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів рішення про проведення добору кандидатів на посаду прокурора, що розміщується на офіційному веб-сайті Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та повинно містити виклад передбачених цим Законом вимог, яким має відповідати кандидат на посаду прокурора, а також перелік документів, що подаються до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, і кінцевий термін їх подання;
2) подання особами, які виявили бажання стати прокурором, до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів відповідної заяви та документів, визначених цим Законом;
3) здійснення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів на основі поданих кандидатами на посаду прокурора документів перевірки відповідності осіб вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора;
4) складання особами, які відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду прокурора, кваліфікаційного іспиту;
5) оприлюднення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів на офіційному веб-сайті списку кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит;
6) організацію Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів спеціальної перевірки кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит;
7) визначення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів рейтингу кандидатів на посаду прокурора серед осіб, які успішно склали кваліфікаційний іспит та щодо яких проведено спеціальну перевірку, а також зарахування їх до резерву на заміщення вакантних посад прокурорів;
8) проходження кандидатом на посаду прокурора спеціальної підготовки в Національній академії прокуратури України;
9) оголошення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів у разі відкриття вакантних посад прокурорів конкурсу на зайняття таких посад серед кандидатів, які перебувають у резерві та пройшли спеціальну підготовку;
10) проведення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів конкурсу на зайняття вакантних посад прокурорів на основі рейтингу кандидатів;
11) направлення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів подання керівнику місцевої прокуратури щодо призначення кандидата на посаду прокурора;
12) призначення особи на посаду прокурора;
13) складення особою присяги прокурора.
Відповідно до частини першої та шостої статті 32 Закону №1697-VII Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів організовує спеціальну перевірку кандидатів на посаду прокурора, які успішно склали кваліфікаційний іспит. Відомості про особу, які підлягають спеціальній перевірці, а також порядок її здійснення визначаються Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
У разі одержання інформації, що може свідчити про недоброчесність кандидата на посаду прокурора, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів розглядає її на своєму засіданні за участю такого кандидата. Кандидат на посаду прокурора має право ознайомитись з такою інформацією, надати відповідні пояснення, спростувати та заперечити її. За результатами розгляду Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів може прийняти рішення про недопущення кандидата до проходження спеціальної підготовки.
При цьому, за приписами статті 3 Закону №1697-VII, діяльність прокуратури ґрунтується, зокрема, на засадах: верховенства права та визнання людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки найвищою соціальною цінністю; законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності; неухильного дотримання вимог професійної етики та поведінки.
Відповідно до статті 1 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженим Всеукраїнської конференцією прокурорів 27 квітня 2017 року, завданнями Кодексу є: забезпечення компетентного та ефективного здійснення прокурорами своїх професійних обов'язків на підставі додержання принципів верховенства права, законності, справедливості, неупередженості, визначення морально-етичних стандартів внутрішньої та зовнішньої комунікації; підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них; створення умов для розвитку у прокурорів почуття справедливості, відповідальності, відданості справі, додержання загальнолюдських моральних цінностей, запобігання проявам корупції; формування принципової морально-правової позиції у взаєминах з громадянами, колегами, керівниками та підлеглими.
Прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов'язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї (стаття 11 Кодексу).
При виконанні службових обов'язків прокурор має дотримуватися загальноприйнятих етичних норм поведінки, бути взірцем доброчесності, вихованості і культури. Порушення службової дисципліни, непристойна поведінка є неприпустимими для прокурора і тягнуть за собою передбачену законом відповідальність (стаття 16 Кодексу).
Згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов'язків прокурорів, прийнятих Міжнародною Асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов'язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правилами та етикою їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.
Судом встановлено, що Наказом Прокуратури Київської області № 7к від 18 березня 2014 р. за вчинення проступку, що порочить працівника прокуратури та порушення присяги працівника прокуратури юриста І класу ОСОБА_1 звільнено з посади прокурора Бориспільської міжрайонної прокуратури Київської області.
За вказаних обставин,суд приходить до висновку, що особа звільнена з посади прокурор за вчинення проступку, що порочить працівника прокуратури та порушення присяги працівника прокуратури не може сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.
Разом з тим, суд зауважує, що відповідно до абз.4 п.2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113-ІХ, який набрав чинності з 25.09.2019 року, дію ст.35 Закону України «Про прокуратуру», що регламентує порядок призначення на посаду прокурора, зупинено до 01.09.2021 року.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи, надані сторонами докази і пояснення, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У свою чергу, відповідач належним чином виконав обов'язок щодо доказування, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 5, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до прокуратури Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити на посаду прокурора місцевої ради відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа