ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
25 вересня 2020 року м. Київ № 640/9036/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасування рішення, викладене у листі від 18.03.2019 №106П/2212 та в Протоколі №1 від 13.02.2019;
- зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації видати посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Ухвалам суду: від 10.07.2019 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено строк для подання відзиву; від 30.08.2019 - до участі у справі у якості відповідача залучено Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, в позивача наявні підстави для набуття статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, проте відповідачем протиправно відмовлено у встановленні такого статусу, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом. Зокрема, позивачу встановлена інвалідність, внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, у відзиві на позовну заяву зазначив, що оскільки позивачу інвалідність, пов'язана зі впливом аварії на Чорнобильській АЕС встановлена після досягнення повноліття, він не набув права на встановлення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, Управління не є належним відповідачем у справі, оскільки не наділено повноваженням щодо встановлення або відмови у встановленні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Представник відповідача - Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у відзиві на позовну заяву послався на аналогічні обставини тим, що викладені у відзиві на позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.
09.04.1997 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , терміном дії до досягнення повноліття.
Відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 19.02.2018 №8355, захворювання позивача "меланома шкіри передньої грудної стінки, T3N0M0, ст. ІІ-А, кл. гр. ІІ (С 43)", пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0984181, ОСОБА_1 з 23.07.2018 до 01.08.2021 встановлено третю групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою від 20.08.2018, в якій просив направити надані документи на розгляд Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо видачі посвідчення категорії І категорії серії А (П) .
Відповідно до копії витягу з протоколу засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 13.02.2019 №1 Комісія дійшла висновку про відсутність підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1, у зв'язку невідповідністю наданих документів вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян", оскільки інвалідність, пов'язана з впливом аварії на Чорнобильській АЕС встановлена після досягнення повноліття, про що позивача повідомлено листом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.03.2019 №10651-2212.
Не погоджуючись з відмовою у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, зокрема, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі статтею 11 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ: до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону (пункт 6 частини першої); крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга).
Пунктом 1 частини першої статті 14 цього Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до статті 12 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.
Відповідно до пункту 8 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням, відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) особам, зазначеним у статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", категорії встановлюються відповідно до статті 14 зазначеного Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
Підставою для відмови позивачу в наданні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зазначено, що посвідчення серії НОМЕР_1 , яке видано позивачу, діяло до досягнення позивачем повноліття, після досягнення повноліття статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи провадиться на правилами статті 11 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ. Оскільки позивачу встановлено статус інваліда пов'язаний з впливом аварії на Чорнобильській АЕС
Надаючи тлумачення наведеним нормам, Верховний Суд висловив правову позицію, за якою до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою, зокрема: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (наприклад, постанови Верховного Суду від 30.10.2018 справа №826/13094/16, від 21.02.2018 справа №826/3650/17).
Судом установлено, що відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 19.02.2018 №8355 захворювання позивача "меланома шкіри передньої грудної стінки, T3N0M0, ст. ІІ-А, кл. гр. ІІ (С 43)", пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0984181, ОСОБА_1 з 23.07.2018 до 01.08.2021 встановлено третю групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС.
Порядок видачі посвідчень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, Порядок №551).
Абзацом третім пункту 3 Порядку №551 встановлено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 1) серії Б синього кольору.
Згідно з абзацом першим пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Відповідно до абзаців п'ятого, шостого пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою; хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ, та акта за формою Н-1.
Отже, підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, є довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Судом уже зазначалось про надання позивачем належної довідки, яка відповідачем відхилена я така, що не дає права на отримання відповідного статусу.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У зв'язку з тим, що позивачу встановлено зв'язок інвалідності за наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, наявність якого чинним законодавством не пов'язується з віком особи та не може бути перешкодою для визнання такої особи потерпілою від Чорнобильської катастрофи з видачею відповідного посвідчення, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене протоколом засідання комісії від 13.02.2019 №1 у частині відмови позивачу у встановленні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, оскільки листом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.03.2019 №10651-2212 позивача лише повідомлено про результати розгляду його документів. Водночас сам по собі цей лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та не породжує для позивача будь-яких прав й обов'язків.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації прийняти рішення про встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 65 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 передбачено, що Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Про деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 04.12.2018 №2194 (зі змінами, внесеними розпорядженням №228 від 11.02.2019) утворено Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян та затверджено її склад.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.05.2019 №804 затверджено "Положення про комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян", відповідно до підпунктів 3.1, 3.4 пункту 3 якого до основних завдань Комісії входить розгляд документів, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян й прийняття рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян.
На думку суду, Управління праці та соціального захисту Подільської районної в м. Києві державної адміністрації не наділено повноваженнями щодо прийняття рішень про встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення, між тим, такими повноваженнями наділена вказана вище Комісія, яка входить до складу Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання встановити позивачу статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення є обґрунтованими, але за цими вимогами має відповідати саме Департамент.
З огляду на викладене, найбільш ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян
прийняти рішення про встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція від 23.05.2019 №0.0.1363498876.1). З урахуванням того, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в повному обсязі, на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене протоколом засідання комісії №1 від 13.02.2019 в частині відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 600,00 грн. (шістсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ідентифікаційний код 37441694, місцезнаходження: 03165, місто Київ, проспект Комарова, будинок 7).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець