18 вересня 2020 року справа № 580/947/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнень просить:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмову від проведення індексації та перерахунку пенсії позивача за віком з 01.03.2019 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та п. 2, 5 постанови КМУ від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”;
-зобов'язати відповідача проіндексувати та перерахувати пенсію позивача за віком з 01.03.2019 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. 2, 5 постанови КМУ від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” та з 01.05.2020 відповідно до п. 2, 9 постанови КМУ від 01.04.2020 №251, недоотриману суму пенсії виплатити за минулий час з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
22.05.2020 ухвалою суду закрито провадження по справі.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2020 ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 22.05.2020 скасовано, а справу № 580/2523/20 направлено до суду для продовження розгляду заяви.
Ухвалою судді ОСОБА_2 від 21.07.2020 справу прийнято до розгляду.
Ухвалою суду від 31.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача з проханням про індексувати пенсію і провести перерахунок з 1 березня 2019 року відповідно до Закону 1058 ст. 42 ч. 2 і постанови КМУ № 124 пункти 2, 5 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,17 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (5377,9 грн), та який враховувався для обчислення пенсії 26.12.2018 року. Але відповідач провести індексацію і перерахувати пенсію позивачу відмовився пославшись на те, що відповідно до пункту 5 вищезазначеного Порядку у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку (1,17). Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 проведено перерахунок раніше призначених пенсій із використанням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки в розмірі 3764,4 грн. Отже, оскільки розмір пенсії відповідно до рішення суду обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки (5377,9 грн), для перерахунку Вашої пенсії з урахуванням коефіцієнта 1,17 підстав немає.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовне подав про причини неподання відзиву не повідомив, тому суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Вивчивши доводи викладені у позовній заяві, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.
26.12.2018 ОСОБА_1 , за його заявою переведено на інший вид пенсії- пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 580/2175/19, яке набрало законної сили 05.11.2019 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській здійснити з 26.12.2018 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2017 роки.
Відповідно до протоколу від 09.12.2019 за період з 01.12.2018 по 31.12.2019 позивачу проведено індивідуальний перерахунок пенсії з 26.12.2018 -14306,76 грн., 3 01.07.2019 -14329,54 грн., 3 01.12.2019 - 14354,70 грн.
11.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області із заявою про проведення перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17 з 01.03.2019 відповідно до ст. 42 Закону 1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації у 2019 році».
Відповідач листом 27.01.2020 № 65/М-10 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку йому пенсії з урахуванням коефіцієнта 1,17.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.06.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №1078), «Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у 2019 році», затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок №124).
Відповідно до ст. 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Частинами 1, 2, 5 ст. 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці та пенсії. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону №1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Таким чином, проаналізувавши зазначені норми, суд дійшов висновку, що обчислення індексу споживчих цін відбувається у наступному місяці, що слідує за місяцем, у якому величина індексу таких цін перевищила поріг індексації в розмірі 103 відсотки. Тобто, обчислення індексації здійснюється, у разі перевищення порогу індексації в розмірі 103 відсотки.
Частиною 6 ст. 5 Закону №1282-ХІІ проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону №1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку №1078 встановлено, що цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пункт 6 Порядку №1078 визначає, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Підсумовуючи викладене у сукупності, суд зазначає, що з 01.01.2015 проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що індексація пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати.
За приписами абз. 4 п. 4 Порядку №1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Між тим, у рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний суд України вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Водночас, Верховний Суд України у постанові від 17.02.2016 по справі №21-5368а15 дійшов висновку про те, що відповідно до статей 3, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться.
З вищевказаного вбачається, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має перераховуватись щомісячно, за місяцем, у разі якщо індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації в розмірі 103 відсотка, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Також, суд зазначає, що позивач з 14.10.1989 по 25.12.2018 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а з 26.12.2018 його переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно офіційних даних Держстату, у січні 2019 року індекс споживчих цін склав - 101,0 відсоток, у лютому 2019 склав - 100,5 відсотка, у березні - 2019 року склав - 100,9 відсотка,
З наведеного вбачається, що за період з грудня 2018 року по березень 2019 року індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації в розмірі 103 відсотка.
Враховуючи викладене суд зазначає, що з урахуванням наведених норм, індексація пенсії має перераховуватись щомісячно, за місяцем, у разі коли індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації в розмірі 103 відсотка, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
При цьому, згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.11.2019 №232730001565, розмір пенсії позивача є більшим від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного у спірний період.
У підсумку, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки, фінансування вказаних витрат здійснюється в межах відповідного бюджету, а під час розгляду справи не встановлено порушення вказаних правил відповідачем відносно позивача, враховуючи те, що заявлений позивачем спосіб проведення індексації не передбачений законодавством України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, які не належить задовольнити.
Відповідно до ст. 139 КАС України при відмові у задоволенні позову судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення та з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар