25 вересня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1382/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Херсонській області, Управління Державної міграційної служби в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
29.05.2020 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Іванівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Херсонській області, в якому просила визнати протиправною відмову Іванівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Херсонській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ, зобов'язати Іванівський районний сектор Управління Державної міграційної служби в Херсонській області оформити та видати ОСОБА_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.
Позовні вимоги мотивовані тим, що листом від 21.03.2020 року № 6523-129/6523-20 Іванівським районним сектором Управління Державної міграційної служби в Херсонській області позивачу було відмовлено у наданні паспорту у формі книжечки. Отже, позивач вважає що цим порушені її права, у зв'язку із чим просить визнати дії відповідача щодо відмови у видачі їй паспорту у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ із наступними змінами та доповненнями та зобов'язати відповідача оформити та видати позивачу, у зв'язку із втратою попереднього, паспорт громадянки України у формі паспортної книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ із наступними змінами та доповненнями без передачі будь-яких даних про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування(присвоєння) унікального номеру запису у Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців, без використання будь яких засобів Єдиного державного демографічного Реєстру.
Ухвалою від 15.06.2020 р. у справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
01.07.2020 року від відповідача-1 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що 11.03.2020 року до Іванівського РС УДМС надійшла заява ОСОБА_1 про видачу паспорту громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року замість втраченого. 21.03.2020 року за вих. № 6523-129/6523-20 ОСОБА_1 надано відповідь та роз'яснено, що відповідно до Тимчасового порядку № 456 особа повинна особисто подати відповідний пакет документів, без якого у відповідача не має законних підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року. У зв'язку із чим відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
19.08.2020 року від позивача на адресу суду надійшла заява про залучення до участі у справі відповідача 2 Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області.
Ухвалою від 25.08.2020 року залучено до участі у справі відповдіача -2 Управління Державної міграційної служби в Херсонській області.
Ухвалою від 25.08.2020 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
07.09.2020 року від відповідача-2 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує.
09.09.2020 року розгляд справи не відбувся у зв'язку із перебуванням судді Василяки Д.К. на лікарняному.
Ухвалою від 25.09.2020 року підготовче провадження закрито та вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами письмового провадження без участі сторін.
В матеріалах справи містяться заяви від сторін по справі про розгляд справи за правилами письмового провадження, за наявними в матеріалах справи доказами, без їх участі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримала 27.08.2007 року в Іванівському РВ УМВС України в Херсонській області отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .
11.03.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Іванівського РС УДМС в Херсонській області із заявою, в якій просила видати новий паспорт у формі книжечки у зв'язку із втратою попереднього.
21.03.2020 року листом № 6523-129/6523-20 Іванівський РС УДМС в Херсонській області повідомив ОСОБА_1 , що у зв'язку із відсутністю необхідного пакету документів у Іванівського РС УДМС відсутні законні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки, зразка 1994 року.
Позивач вважаючи таку відмову відповідача-1 протиправною звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного: відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (далі по тексту - Закон №5492).
Відповідно до частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, одним з яких є паспорт громадянина України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 5492 форма кожного документа встановлюється цим Законом.
Згідно вимог частини 2 ст. 15 Закону № 5492 бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зразок і технічний опис бланка паспорта громадянина України затверджено Постановою №302, відповідно до якої з 01.11.2016 року паспорт громадянина України виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302.
Статтею 21 Закону № 5492 передбачені норми та вимоги щодо оформлення паспорта громадянина України, відповідно до яких кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі Порядок № 302), затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 (далі Постанова № 302) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви - анкети, поданої нею особисто.
Відповідно до п. 26 Порядку № 302, після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом (п. 27 Порядку № 302).
Пунктом 46 Порядку № 302 визначено перелік документів, які заявник повинен подати для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого:
1) Заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року;
2) Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України) ;
3) Посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) Документ, що посвідчує особу законного представника /уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
6) Документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.
7) Документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документі): а саме документ про місце проживання; про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу; про зміну імені, довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття тощо.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302» (набрала чинність 07.06.2019). до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 внесено зміни, якими передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадинам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної Міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Таку процедуру видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року регулює саме Тимчасовий порядок № 456, який набрав чинності 21.06.2019 року.
Згідно п. 3 розділу І Тимчасового порядку № 456 особі, яка досягла 16- річного віку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до нього Тимчасового порядку, поданої нею особисто. Така заява, у свою чергу, є одночасно і згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Під час заповнення заяви особою або її законним представником працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України «Про захист персональних даних».
П.1 розділу VI Тимчасового порядку № 456 передбачено, для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:
1) заяву про втрату/вик раде пня паспорта за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку;
2) Рішення суду;
3) Заяву;
4) дві ( три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3.5 х 4.5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);
6) витяг з Єдиного реестру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
7) довідку про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття па облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Вказані вище документи, крім заяви вільного зразка, заявницею до Іванівського РС УДМС не подавалися, а тому відповідачем була надана відповідь на звернення викладене в заяві позивача від 11.03.2020 року, яка, на переконання суду, не може вважатися рішенням відповідача про відмову у видачі паспорта громадянина України, а є роз'ясненням процедури звернення із заявою про отримання паспорта громадянина України.
Частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства визначає справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої, другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
З огляду на викладене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним.
Встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.
Таким чином, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.
Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно зазначено про неможливість оформлення та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за однією заявою довільної форми без присутності особи та додавання повного переліку документів, передбачених п. 13 Положення про паспорт громадянина України затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
Відповідно до статей 9,77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що звернення у довільній формі ОСОБА_1 із заявою від 11.03.2020 року до Іванівського РС УДМС в Херсонській області про оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, замість втраченого здійснено не в установленому законодавством порядку та не є підставою для видачі паспорта будь-якого зразка, у тому числі і у вигляді книжечки.
Вказане свідчить про безпідставність та не обґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій відповідача про відмову у видачі паспорту у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ із наступними змінами та доповненнями, оскільки звернення позивача до Іванівського РС УДМС в Херсонській області щодо видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки у встановленому порядку суд не може вважати належним зверненням про оформлення паспорта громадянина України, а надана відповідь Іванівського РС УДМС в Херсонській області від 21.03.2020 р. не є відмовою в оформленні паспорта, суд дійшов висновку про відсутність порушеного права за захистом якого звернувся позивач, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
За наведених обставин, не підлягає також до задоволення і позовна вимога про зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_1 , паспорта громадянки України у формі паспортної книжечки, замість втраченого паспорту відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ із наступними змінами та доповненнями без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних, без застосування засобів Єдиного державного демографічного Реєстру.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) до Іванівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Херсонській області (75401, Херсонська область, с.м.т Іванівка, вул. Миру, 25), Управління Державної міграційної служби в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул. Перекопська, 168, код ЄДРПОУ 37839478) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 102070000