25 вересня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1533/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження відділу ГУ ПФУ в Херсонській області з питань перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Херсонській області від 01.12.2019 року про утримання надміру виплачених коштів в сумі 138288,63 грн. з пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% щомісячно, починаючи з 01.05.2020 року до повного погашення;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 суми грошових коштів, що були утриманні на підставі розпорядження відділу з питань перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.12.2019 року про утримання надміру виплачених коштів з нарахуванням 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області з 01.07.2008 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З листа відповідача від 26.03.2019 року №2100-0328-8/10802, позивач дізналась про проведену територіальним органом ПФУ інвентаризацію її пенсійної справи, метою якої означено перевірку обґрунтованості видачі документів по заробітній платі у виробничому кооперативі «Новосел» з жовтня 1993 року по грудень 1998 року, та ТОВ «Сервісагробуд» з січня 1994 року по грудень 1998 року. У листі зазначено, що встановлено невідповідність в наданих до Пенсійного фонду документах у зв'язку із чим, пенсію позивачу перераховано. За результатами такого перерахунку розмір пенсії з 01.12.2019 р. склав 2398,32 грн. Окрім того, відповідачем обчислена переплата пенсійних котів у період з 01.07.2008 року по 29.02.2020 у сумі 138288,63 грн. Також, відповідачем на підставі ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», прийнято рішення про відрахування у розмірі 20 % пенсії надміру отриманих коштів починаючи з травня 2020 р. Вказане рішення позивач вважає протиправним з огляду на те, що пенсіонер не несе відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень. З огляду на викладене позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 15.06.2020 р. провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.07.2020 року відповідачем подано до суду відзив на позову заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Херсонській області позов не визнає. Свою позицію обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та з 01.07.2008 р. отримує пенсію за віком. На виконання постанови Правління Пенсійного фонду України № 19-1 від 03.09.2018 року «Про проведення інвентаризації пенсійних справ», відповідачем проведено інвентаризацію пенсійної справи ОСОБА_1 . В ході перевірки встановлено, що з 01.07.2008 року за заявою ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданої довідки від 01.01.2000 № 74, виданої виробничим кооперативом «Новосел», за період з 01.10.1993 р. по 31.12.1998 р. Довідка оформлена відповідно до додатку 1 п. 6 Порядку надання та соромлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі-Порядок) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до акту від 26.07.2019 № 54/10.3-16, наданого відділом контрольно-перевірочної роботи № 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при виході за юридичною адресою виробничого кооперативу «Новосел», за вказаною адресою підприємство на знаходиться та місцезнаходження не відомо. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства Юстиції України, не значиться. 01.08.2008 за заявою гр. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданої довідки від 01.07.2008 р. № 28, виданої ТОВ виробничо-комерційна фірма «Сервісагробуд» за період з 01.01.1994 р. по 31.12.1998 р. (за даними довідки від 01.07.2008 № 28 - робота за сумісництвом). Відповідно до акту від 12.06.2019 р. № 1/10.1-14, наданого відділом організації та координації контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за юридичною адресою ТОВ Виробничо-комерційна фірма «Сервісагробуд» не знаходиться. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відомостей з реєстру страхувальників, дата державної реєстрації 19.11.1993 р. Після приведення пенсійної справи у відповідність розмір пенсії позивача з 01.12.2019 р. складає 2398,32 грн. Відтак, позивачу за період з 01.07.2008 р. по 29.02.2020 р. обчислена переплата пенсійних коштів в сумі 138288,63 грн., про що позивача повідомлено листом від 26.03.2020 року №2100-0328-8/10802. Відповідно до статті 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. Управлінням Фонду прийнято рішення про відрахування у розмірі 20% пенсії надміру отриманих коштів починаючи з травня 2020 року. Оскільки від добровільного повернення надміру отриманих коштів позивач відмовився, тому на підставі рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 22.04.2020 року № 282 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.05.2020 року розпочалося утримання надміру виплачених пенсійних коштів в розмірі 20% загального розміру пенсії. Відповідач вважає правомірним свої дії, тому просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 22.09.2020 року витребувано додаткові докази по справі.
24.09.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надало інформацію, відповідно до якої вбачається, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження відділу з питань перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.12.2019 року про утримання надміру виплачених коштів, однак вищевказане розпорядження відсутнє в матеріалах пенсійної справи та взагалі в матеріалах справ Управління.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та з 01.07.2008 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання постанови Правління Пенсійного фонду України № 19-1 від 03.09.2018 р. «Про проведення інвентаризації пенсійних справ», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 19.09.2018 р. за № 1077/32529, якою затверджений Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ, Головним управлінням ПФУ в Херсонській області проведено інвентаризацію пенсійної справи ОСОБА_1 , в ході якої встановлено, що з 01.07.2008 року за заявою ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданої довідки від 01.01.2000 № 74, виданої виробничим кооперативом «Новосел», за період з 01.10.1993 р. по 31.12.1998 р. Довідка оформлена відповідно до додатку 1 п. 6 Порядку надання та соромлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі-Порядок) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до акту від 26.07.2019 № 54/10.3-16, наданого відділом контрольно-перевірочної роботи № 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при виході за юридичною адресою виробничого кооперативу «Новосел», за вказаною адресою підприємство не знаходиться та місцезнаходження не відомо. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства Юстиції України, не значиться. 01.08.2008 за заявою гр. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно наданої довідки від 01.07.2008 р. № 28, виданої ТОВ виробничо-комерційна фірма «Сервісагробуд» за період з 01.01.1994 р. по 31.12.1998 р. (за даними довідки від 01.07.2008 № 28 - робота за сумісництвом). Відповідно до акту від 12.06.2019 р. № 1/10.1-14, наданого відділом організації та координації контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за юридичною адресою ТОВ Виробничо-комерційна фірма «Сервісагробуд» не знаходиться. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відомостей з реєстру страхувальників, дата державної реєстрації 19.11.1993 р.
При первинному зверненні 10.08.1998 р. гр. ОСОБА_1 надано виписку з трудової книжки з останнім записом № 18 про звільнення з 22.09.1993 р. (наказ від 22.09.1993 р. № 73к), разом з заявою про здійснення перерахунку 07.07.2008 надано дублікат трудової книжки в якій є записи № 19-20 про роботу експедитором в виробничому кооперативі « Новосел », з 01.01.1993 р. (наказ від 01.10.1993 № 15) по 01.01.2000 (наказ від 01.01.2000 « 1), записи внесено в трудову книжку несвоєчасно.
Відповідно до ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії зараховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Враховуючи зазначене, Пенсійним фондом вирішено з 01.07.2008 р. здійснити розрахунок за довідкою про заробітну плату від 10.08.1998 р. видану Державним комунальним комерційно оптово-торгівельно-закупівельним об'єднанням «Плодоовоч», яка була подана при первинному призначенні з 08.08.1998 року.
Враховуючи наведені обставини, після перерахунку пенсія позивача склала 2398,32 грн.
За період з 01.07.2008 р. по 29.02.2020 р. сума переплати пенсії становить в розмірі 138288,63 грн.
Відповідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", управлінням було винесено рішення №282 від 22.04.2020р., яким розпочато утримання надміру виплачених сум пенсії у розмірі 20 % від суми призначеної пенсії з 01.05.2020 року до повного погашення.
На думку позивача, такі дії порушують її права, що і слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства: правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 50 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) установлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Аналогічне регулювання здійснюється і статтею 103 Закону України від 05.11.1991р. №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII), за приписами якої суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав. В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 за № 374/7695 (далі - Порядок №6-4).
Згідно із приписами пунктів 2, 3 Порядку переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).
Зі змісту зазначених норм Закону №1058-ІV, Закону №1788 та Порядку вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.
При цьому відповідальність може бути покладена на громадянина на підставі статті 50 Закону №1058-ІV або статті 103 Закону №1788-ХІІ виключно в наслідок зловживання з боку пенсіонера, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, обов'язковою умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.
Як установлено судом, підставою для прийняття оскарженого рішення є встановлені під час перевірки пенсійної справи позивача обставини, а саме перевірки обґрунтованості видачі документів по заробітній платі за періоди роботи з жовтня 1993 р. по грудень 1998 р. у виробничому кооперативі «Новосел» та з січня 1994 р. по грудень 1998 р. в ТОВ «Сервісагробуд», встановлено невідповідність в наданих до Пенсійного фонду документах, згідно актів перевірки від 12.06.2019 року 3 1/10.1-14 та від 26.07.2019 № 54/103.3-16.
Однак, суд зазначає, що акти перевірки від 12.06.2019 року 3 1/10.1-14 та від 26.07.2019 № 54/103.3-16, містять тільки інформацію про те, що на час проведення перевірки виробничий кооператив «Новосел» та ТОВ «Сервісагробуд» за адресами зазначеними у довідках № 74 від 01.01.2000 року та № 28 від 01.07.2008 р. не знаходяться.
Суд вважає такі висновки відповідача безпідставними та враховує, що для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Оцінюючи докази, що свідчать про можливе зловживання, необхідно виходити з презумпції дійсності документів, наданих для призначення пенсії, та презумпції добросовісності заявника. Ці презумпції може бути спростовано на підставі доказів, що доводять умисел заявника на отримання пенсії без законних для цього підстав.
Як видно зі змісту рішення, в ньому не наведено жодного обґрунтування наявності фактів переплати пенсії та її причин, умислу позивача на отримання пенсії без законних для цього підстав.
Однак, дослідивши матеріали справи та позовні вимог позивача, суд зазначає, що позивач в своїй позовній заяві просить скасування саме розпорядження відділу з питань перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.12.2019 року, яке в матеріалах справи відсутнє.
Крім того, із відповіді наданої ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області від 24.09.2020 року № 2100-0802-7/39773 вбачається, що спірне розпорядження № 9, яке на думку позивача порушує її права, управлінням ПФУ не приймалось та взагалі відсутнє.
Таким чином позовна вимога про скасування розпорядження відділу з питань перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.12.2019 року задоволенню не підлягають у зв'язку із відсутністю предмету спору.
У зв'язку із вищевикладеним, решта позовних вимог також задоволенню не підлягає.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112010200