Рішення від 25.09.2020 по справі 480/4578/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 р. Справа № 480/4578/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо здійснення розрахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. у справі № № 586/749/14-а за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р., починаючи з 30.09.2014 р. по день фактичної виплати пенсії, тобто по 22.07.2019 р. у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України від 19.10.2000 р. № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. у справі № № 586/749/14-а за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р., в сумі 30857 грн. 45 коп., починаючи з 30.09.2014 р. по день фактичної виплати пенсії, тобто по 22.07.2019 р. у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України від 19.10.2000 р. № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів їх виплаті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія). На виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. у справі № 586/749/14-а отримав виконавчий лист, який надав на примусове виконання у ВДВС Головного управління юстиції в Сумській області.

Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії та виплачено її 22.07.2019 р. в сумі 30857 грн. 45 коп.

16.07.2020 р. позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії. Відповідач відмовив в нарахуванні та виплаті компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, вказавши, що підстави для цього відсутні. Свою позицію Відповідач обґрунтував тим, що такий перерахунок був проведений на виконання рішення суду, а пенсія у вказаний в рішенні суду період виплачувалась позивачу без затримки і тому нарахування компенсації на суми пенсії, які були нараховані і виплачуються за минулий час на підставі рішення суду, не передбачено.

Позивач з таким рішенням Головного управління Пенсійного Фонду в Сумській області не погоджується, вважає, що воно суперечить нормам чинного законодавства та порушує його права.

Ухвалою суду від 24.07.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

16.09.2020 відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Головним управлінням не порушені встановлені строки виплати та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати". Всі перерахунки здійснені вчасно згідно з чинним законодавством.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільнених зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Органи Пенсійного фонду України фінансують пенсійні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами", у межах виділених асигнувань.

Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадок порушення встановлених строків виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно статті 2 Закону № 2050 компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до цих нормативних актів підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов в сукупності: нарахування громадянину належних йому доходів; порушення встановлених строків їх виплати; затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги; доходи не повинні носити разового характеру.

На виконання Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 у справі № 586/749/14-а з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідачем був здійснений перерахунок розміру пенсії позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету.

Порядком погашення заборгованості визначено, що боржник веде облік рішень суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", тобто, після 01.01.2013, у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленому Пенсійним фондом України.

Рішення про підстави для виплати коштів та їх виділення, здійснюється Комісією Пенсійного фонду України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

За статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування пенсій, призначених за цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Зважаючи на зазначене, на виконання Порядку погашення заборгованості сума, нарахованих за рішенням суду коштів, була внесена до Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та після прийнятого Комісією Пенсійного фонду України рішення та виділення коштів, 22.07.2019 перерахована для виплати на рахунок позивача.

Таким чином, у липні 2019 позивачу було нараховано до виплати 39068,45 грн., з яких 8211,00 - пенсія за липень 2019 та 30857,45 грн. - її доплата згідно з рішенням суду за період з 01.01.2014 по 22.08.2014.

У період з 01.01.2014 по 02.08.2014 пенсія позивачу нараховувалась щомісяця у розмірах, визначених чинним законодавством, та своєчасно перераховувалась до установи, що здійснює виплату, без затримок. Підстави для проведення її перерахунку у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі не менше 50 відсотків пенсії за віком були відсутні. Такий перерахунок був проведений на виконання рішення суду, виплата здійснена після виділення коштів Пенсійному фонду України.

Таким чином, головне управління вчинило всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій в повному обсязі, тому підстави для нарахування компенсації за втрату частини грошових доходів відсутні.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 26-27).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 у справі № 586/749/14-а Управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області зобов'язано здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячної основної пенсії по інвалідності з 01.01.2014 по 02.08.2014 по 3 групі інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум та зобов'язано здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01.01.2014 по 02.08.2014 по 3 групі інвалідності в розмірі 50% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ст. 67 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 14-17).

16.06.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумський області з заявою, в якій просив нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по липень 2019 р. з урахуванням Закону № 2050-ІІІ та Порядку № 159 (а.с. 19).

Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Сумській області надіслано лист, згідно змісту якого зазначено, що законні підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів відсутні (а.с. 9-11).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (надалі Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (надалі Порядок № 159).

Згідно зі статтями 1-2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 2 Порядку № 159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Суд зауважує, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у т.ч., пенсії.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (в наведеній справі пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі № 681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі № 522/5664/17, від 21 червня 2018 року у справі № 523/1124/17, від 03 липня 2018 року у справі № 521/940/17, від 05 жовтня 2018 року у справі № 127/829/17, від 12 лютого 2019 року у справі № 814/1428/18.

З цих підстав суд відхиляє як необґрунтовані доводи відповідача про відсутність правових підстав для виплати позивачу компенсації за порушення строків виплати пенсії, нарахованої та виплаченої на підставі судового рішення.

Так, судом встановлено, що позивач просить нарахувати компенсацію на суму пенсії, яка виплачена йому на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 у справі № 586/749/14-а.

Зважаючи на те, що суму пенсії, нарахованої на виконання постанови наведеного судового рішення позивачу вчасно не виплачено, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на одержання компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії.

Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії є протиправними.

Суд враховує, що пенсію позивачу перераховано за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 у справі № 586/749/14-а, а фактичну її виплату здійснено 22.07.2020 року (а.с. 18), а тому позивач набув права на компенсацію втрати частини доходів.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити розрахунок, нарахування та виплату позивачу компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 у справі № 586/749/14-а за період з 30.09.2014 р. по день фактичної виплати пенсії, тобто по 22.07.2019 р.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. у справі № 586/749/14-а за період з 30.09.2014 р. по 22.07.2019 р. суми компенсації у розмірі 30857 грн. 45 коп., суд зазначає наступне.

Так, суд наголошує, що адміністративний позов ОСОБА_1 не містить розрахунку заявленої суми компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати перерахованої пенсії.

Крім того, суд зазначає, що за змістом положень частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, процедура судового захисту прав застосовується лише у разі їх порушення.

З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах

Відповідно до змісту наведених вище правових норм, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Так, суд наголошує, що позивачем заявлено наведену вимогу передчасно оскільки ГУ ПФУ в Сумській області наведений перерахунок компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії не здійснювався та розмір не визначався, а тому, відповідно у суду відсутні підстави для задоволення наведеної позовної вимоги.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні розрахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. по справі № № 586/749/14-а .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 р. у справі № 586/749/14-а за період з 30.09.2014 р. по день фактичної виплати пенсії, тобто по 22.07.2019 р. яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. №159.

В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук