про розстрочення виконання рішення
21 вересня 2020 р. Справа № 480/5405/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - Моісеєнко О.В.,
представника відповідача - Тиченка М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради у адміністративній справі за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 було задоволено заяву Головного управління ДПС у Сумській області (далі - ГУ ДПС у Сумській області) до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (далі - КП "Міськводоканал" СМР) про стягнення податкового боргу (а.с.50-54), а саме, стягнуто з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг у загальному розмірі 2538721,14грн., в т.ч.:
468126,54грн. - з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) (код податку 13020401);
1863111,47грн. - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код податку 13030100);
207483,13грн. - з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код податку 19010200).
02.09.2020 до суду надійшла заява комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про розстрочення виконання судового рішення (а.с.58-89), в якій представник відповідача просив розстрочити сплату податкового боргу загальною сумою 2538721,14 грн. 14коп., а саме:
- з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в сумі 468 126,54 грн.;
- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 1 863 111,47 грн.;
- з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код податку 19010200) в сумі 207 483,13 грн.,
терміном на 12 (дванадцять) місяців: до 30.09.2020 - 211 561,00грн.; до 31.10.2020 - 211 561,00грн.; до 30.11.2020 - 211 561,00грн.; до 31.12.2020 - 211 561,00грн.; до 30.01.2021 - 211 561,00грн.; до 28.02.2021 - 211 561,00грн.; до 31.03.2021 - 211 561,00грн.; до 30.04.2021 - 211 561,00грн.; до 31.05.2021 - 211 561,00грн.; до 30.06.2021 - 211 561,00грн.; до 31.07.2021 - 211 561,00грн.; до 31.08.2021 - 211 561,00грн.
Заява мотивована тим, що господарська діяльність підприємства протягом останніх років є збитковою, та через скрутне фінансове становище, що сталося не з вини підприємства, останнє не в змозі у повному обсязі власними обіговими коштами сплачувати до бюджету податки, у тому числі податковий борг, який стягнуто даним судовим рішенням. Також, в обґрунтування поданої заяви представник зазначив, що наявний обсяг заборгованості держави перед КП «Міськводоканал» Сумської міської ради з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що станом на 01.01.2020 року склала 78 593 000 грн., з яких 46 684 532 грн. заборгованості держави з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період 2009 - 2015 рр., та 31 908 468 грн. заборгованості держави з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період січень 2016 - грудень 2019 рр.
Також в обґрунтування заяви вказав низьку платоспроможність населення, зростання дебіторської заборгованості споживачів - фізичних осіб за комунальні послуги, а також те, що НКРЕКП не переглядалися тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення для КП "Міськводоканал" СМР, у зв'язку з чим підприємство несе збитки від господарської діяльності.
Ухвалою суду від 04.09.2020 подану заяву було призначено до розгляду на 10.09.2020 (а.с.91), яке за клопотанням представника позивача (а.с.100) було відкладено на 21.09.2020 (а.с.102).
Представник КП "Міськводоканал" СМР також подав додаткові пояснення (а.с.106-118), в яких просив подану заяву задовольнити та додатково відмітив, що станом на 01.01.2018 кредиторська заборгованість підприємства склала 53.7 млн. грн., дебіторська заборгованість - 21,5 млн. грн., станом на 01.01.2019: кредиторська заборгованість підприємства склала 83,8 млн. грн.. дебіторська заборгованість - 40,3 млн. грн., станом на 01.01.2020: кредиторська заборгованість підприємства склала 76,0 млн. грн., дебіторська заборгованість - 55.1млн.грн., станом на 01.07.2020: кредиторська заборгованість підприємства склала 71,3 млн. гри., дебіторська заборгованість - 63.2 млн. грн.
Також відмітив, що обставинами, які істотно ускладнюють виконання судового рішення, та своєчасно сплачувати до бюджету податки, у тому числі податковий борг, який стягнуто даним судовим рішенням, є встановлення на території України карантину та режиму надзвичайної ситуації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, спричинено коронавірусом SARS-CoV-2” (з урахуванням внесених змін) та розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338-р, оскільки карантин негативно позначається на рівні оплат за комунальні послуги, спостерігається падіння надходження коштів від споживачів, а інших джерел надходження коштів, крім як оплати за воду та водовідведення підприємство не має.
Представник ГУ ДПС у Сумській області подав заперечення на заяву, в якій просив відмовити у розстроченні виконання судового рішення у зв'язку з постійним порушенням платником платіжної дисципліни та наявності податкового боргу.
Представник КП "Міськводоканал" СМР в судовому засіданні подану заяву підтримав та просив розстрочити виконання рішення у даній справі з підстав, викладених у заяві та додаткових поясненнях.
Представник ГУ ДПС у Сумській області заперечував проти заяви та просив суд відмовити у її задоволенні в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника КП "Міськводоканал" СМР та ГУ ДПС у Сумській області, перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви і заперечення представника позивача, вбачається за необхідне заяву задовольнити та розстрочити виконання рішення у даній справі, враховуючи наступне.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Так, як встановлено в судовому засіданні, господарська діяльність КП "Міськводоканал" СМР протягом останніх років є збитковою, що підтверджується звітами про фінансові результати та балансами, зокрема: звітом про фінансові результати та балансом за 2015 рік, згідно яких збиток складає 4 449,00 грн. (а.с.73-74); звітом про фінансові результати та балансом за 2016 рік, згідно яких збиток складає 1 415,00 грн. (а.с.71-72); звітом про фінансові результати та балансом за 2017 рік, згідно яких збиток складає 7 046,00 грн. (а.с.69-70); звітом про фінансові результати та балансом за 2018 рік, згідно яких збиток складає 18 391,00 грн. (а.с.67-68); звітом про фінансові результати та балансом за 2019 рік (а.с.65-66), а також податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2019 рік, згідно яких збиток складає 12 100 909,00 грн. (а.с.63-64).
Також, згідно балансів (звітів про фінансовий стан) КП "Міськводоканал" СМР за 2018-2019 років, станом на 01.01.2018 кредиторська заборгованість підприємства склала 53.7 млн. грн., дебіторська заборгованість - 21,5 млн. грн.; станом на 01.01.2019 кредиторська заборгованість підприємства склала 83,8 млн. грн., дебіторська заборгованість - 40,3 млн. грн.; станом на 01.01.2020 кредиторська заборгованість підприємства склала 76,0 млн. грн., дебіторська заборгованість - 55.1млн.грн.; станом на 01.07.2020 кредиторська заборгованість підприємства склала 71,3 млн. грн., дебіторська заборгованість - 63.2 млн. грн. (а.с.110).
Обсяг заборгованості держави перед КП «Міськводоканал» СМР з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надані населенню за період з 2009 року по 2015 рік складає 46684532грн., в т.ч. на водопостачання 16742246грн. та на водовідведення 29942286грн., що підтверджується протоколом №1 засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах від 15.05.2017 (а.с.75-80).
Крім того, станом на 01.01.2018 заборгованість всіх споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення склала: 19,5 млн. грн., у тому числі населення - 13,1млн.грн.; станом на 01.01.2019 заборгованість всіх споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення склала: 34,9 млн. грн., у тому числі населення - 28,0 млн. грн.; станом на 01.01.2020 заборгованість всіх споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення склала: 45,6 млн. грн., у тому числі населення - 34,9 млн. грн.; станом на 01.07.2020 заборгованість всіх споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення склала: 54,5 млн. грн., у тому числі населення - 40,3 млн. грн. Вказане підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 361 за грудень 2017 року (а.с.111-112), грудень 2018 року (а.с.113-114), грудень 2019 року (а.с.115-116) та червень 2020 року (а.с.117-118).
Також, як вбачається з довідок банків про залишки коштів на усіх разом банківських рахунках (а.с.83-89) наявних у КП «Міськводоканал» СМР коштів у національній валюті майже вистачає на покриття податкового боргу за рішенням у даній справі, однак, стягнення яких однією сумою може завдати шкоди господарській діяльності та призвести до порушення зобов'язань підприємством з постачальниками, при виплаті заробітної плати працівникам та при сплаті податків за іншими податковими зобов'язаннями.
Таким чином, судом встановлено наявність у КП «Міськводоканал» СМР обґрунтованих підстав, що ускладнюють виконання рішення у даній справі, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити заяву про розстрочення виконання рішення та розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/5405/20 про стягнення з КП "Міськводоканал" СМР за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами), з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, у загальному розмірі 2538721,14грн. терміном на 12 (дванадцять) місяців у наступні строки: до 30.09.2020 - 211 561,00грн.; до 31.10.2020 - 211 561,00грн.; до 30.11.2020 - 211 561,00грн.; до 31.12.2020 - 211 561,00грн.; до 30.01.2021 - 211 561,00грн.; до 28.02.2021 - 211 561,00грн.; до 31.03.2021 - 211 561,00грн.; до 30.04.2021 - 211 561,00грн.; до 31.05.2021 - 211 561,00грн.; до 30.06.2021 - 211 561,00грн.; до 31.07.2021 - 211 561,00грн.; до 31.08.2021 - 211 561,00грн.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про розстрочення виконання рішення у адміністративній справі №480/5405/20 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/5405/20 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами), з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, у загальному розмірі 2538721,14грн. терміном на 12 (дванадцять) місяців у наступні строки:
до 30.09.2020 - 211 561,00грн.;
до 31.10.2020 - 211 561,00грн.;
до 30.11.2020 - 211 561,00грн.;
до 31.12.2020 - 211 561,00грн.;
до 30.01.2021 - 211 561,00грн.;
до 28.02.2021 - 211 561,00грн.;
до 31.03.2021 - 211 561,00грн.;
до 30.04.2021 - 211 561,00грн.;
до 31.05.2021 - 211 561,00грн.;
до 30.06.2021 - 211 561,00грн.;
до 31.07.2021 - 211 561,00грн.;
до 31.08.2021 - 211 561,00грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 25.09.2020.
Суддя І.Г. Шевченко