25 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2435/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
12 травня 2020 року Головне управління ДПС у Волинській області (надалі - позивач, ГУ ДПС у Волинській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення з суб'єкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 рахується заборгованість по фінансовим санкціям в сумі 6800,00 грн., яка виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій та в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 червня 2020 року клопотання позивача про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви задоволено, продовжено Головному управлінню ДПС у Волинській області процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі Полтавського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року, до 23 червня 2020 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2435/20, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець 20.02.2019, що підтверджується детальною інформацією про фізичну особу-підприємця з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 58-59, 82/.
06.08.2019 посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що розташований за адресою АДРЕСА_1 , та належить ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , юридична адреса, АДРЕСА_2 ), за результатами якої складено акт №03/187/40-01/ НОМЕР_1 від 07.08.2019 /а.с. 5-6/.
В акті перевірки №03/187/40-01/ НОМЕР_1 від 07.08.2019 зафіксовано, зокрема, порушення статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
05.02.2020 ГУ ДПС у Волинській області на підставі акта перевірки №03/187/40-01/ НОМЕР_1 від 07.08.2019 винесено рішення №000184-32 про застосування фінансових санкцій, яким до підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. відповідно до абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років /а.с. 20/.
Вказане рішення направлене на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомлення про вручення та повернуте до контролюючого органу поштовою організацією з відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 74/.
Відповідачем не сплачено фінансові санкції в розмірі 6800 грн., застосовані до ФОП ОСОБА_1 рішенням про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Згідно з приписами стаття 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, зокрема, особам, які не досягли 18 років.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до приписів частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина 3 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального").
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" у разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Пунктами 10, 11 цього Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Матеріалами справи підтверджено, що 05.02.2020 ГУ ДПС у Волинській області на підставі акта перевірки №03/187/40-01/ НОМЕР_1 від 07.08.2019 винесено рішення №000184-32 про застосування фінансових санкцій, яким до підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. відповідно до абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років /а.с. 20/.
Вказане рішення направлене на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомлення про вручення та повернуте до контролюючого органу поштовою організацією з відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 74/.
Пунктами 42, 1 42.5 статті 42 Податкового кодексу України встановлено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Таким чином, рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32 вважається врученим відповідачу у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення - 10.03.2020.
Представник позивача надав до суду письмові пояснення, у яких зазначив, що станом на 05.08.2020 відсутня інформація щодо оскарження відповідачем рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32 /а.с. 67/.
Доказів оскарження та скасування рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32, до суду не надано.
Однак, штраф у розмірі 6800 грн., накладений на відповідача рішенням ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32, у встановлений законом строк, відповідачем не сплачений /а.с. 75/.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума штрафу в сумі 6800 грн., застосована до відповідача рішенням ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.02.2020 №000184-32, підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку.
Таким чином, позовні вимоги ГУ ДПС у Волинській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Волинській області (ідентифікаційний код 43143484, майдан Київський, 4, м. Луцьк, Волинська область, 43010) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість по фінансовим санкціям в сумі 6800 грн. (шість тисяч вісімсот гривень) до місцевого бюджету Банк Казначейство України (ЕАП) н/р UA808999980314010561000003550, МФО 899998, отримувач коштів УК у м.Луцьку/Луцька отг/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич