Справа № 420/9420/20
25 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Оксюти В.В., представника відповідача - Чернишенко Н.С., представника третьої особи - Лошакової Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа - кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 , про визнання протиправною та скасування постанови,
23 вересня 2020 року кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа - кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 , в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №26 від 22.09.2020 року про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №26 від 22.09.2020 р. ОСОБА_2 було зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 р., висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй Ділам». ОСОБА_2 у силу положень п.4 ч.1 ст.22 Виборчого кодексу України є суб'єктом виборчого процесу як кандидат на посаду міського голови.
Постановою Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №22 від 20.09.2020 р. ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 р. Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до п.4 ч.1 ст.22 Виборчого кодексу України набув того ж самого статусу суб'єкта виборчого процесу, що і кандидат ОСОБА_2 , а тому має право на подання даного позову, так як оскаржуваною постановою в частині реєстрації кандидата ОСОБА_2 порушені права ОСОБА_1 як суб'єкта виборчого процесу - кандидата на посаду Одеського міського голови.
Позивач вказав, що ОСОБА_2 згідно законодавства Російської Федерації до набуття громадянства України набув громадянство РФ, на даний час є громадянином Російської Федерації і в розумінні норм Конституції України та законів України є іноземцем (має громадянство іншої країни).
Позивач стверджує, що ОСОБА_2 надав до Одеської міської територіальної виборчої комісії недостовірну автобіографію, в якій не зазначив відомостей про наявність у нього громадянства Російської Федерації.
Оскільки в Україні існує єдине громадянство, ОСОБА_2 не може бути громадянином іншої країни.
Тому, відповідно до ст.10 Виборчого кодексу України ОСОБА_2 не може бути обраним міським головою та відповідно до ст.193 Виборчого кодексу України не може бути кандидатом на місцевих виборах.
На підтвердження наявності у третьої особи громадянства РФ позивач надав роздруковані з мережі Інтернет: заяви про видачу (заміну) паспорта, копію закордонного паспорта, відомості про наявні та замінені паспорти третьої особи, роздруковану з інтернет-сайту Сергієво-Посадського міського суду Московської області копію рішення цього суду від 13.09.2017 р. у справі №2а-4222/2017~М-3251/2017 за позовом ОСОБА_2 до УМВС Росії по Сергієво-Посадському району Московської області про визнання незаконним рішення про видачу паспорта, визнання недійсним паспорта громадянина РФ, яке, як вказує позивач, скасоване Московським обласним судом 11.12.2017 року з закриттям провадження по справі.
Ухвалою від 24 вересня 2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України. Призначено судове засідання на 25 вересня 2020 року о 09:30 год.
Ухвалою суду від 25.09.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів, направлення судового доручення до іноземного суду та зупинення провадження у справі.
Під час судового розгляду справи у судовому засіданні 25.09.2020 року позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково представник позивача зазначив, що правовою підставою для скасування оскаржуваного рішення є пункт 8 частини 1 ст.231 Виборчого кодексу України, оскільки після реєстрації ОСОБА_2 виявлено обставини (наявність громадянства РФ та зазначення ним в автобіографії недостовірних відомостей щодо громадянства), які позбавляють особу, висунуту кандидатом на посаду міського голови, права бути обраною міським головою.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та вважав його необґрунтованим. 24.09.2020 року представник відповідача надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Так, до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області 21 вересня 2020 року надійшла заява Одеської міської організації політичної партії «Довіряй ділам» про реєстрацію громадянина України ОСОБА_2 кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого від зазначеної організації партії, та заява ОСОБА_2 про згоду балотуватися від Одеської міської організації політичної партії «Довіряй ділам» на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, разом з іншими документами, які передбачені частиною 1 ст.224 ВК України.
Розглянувши зазначені документи, Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області встановила їх відповідність вимогам Виборчого кодексу України та постановою від 22 вересня 2020 року №26 зареєструвала ОСОБА_2 кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй ділам».
Представник відповідача вказав, що відповідно до частини четвертої статті 224 ВК України відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
Водночас, на момент ухвалення оскаржуваного рішення, а також на час розгляду цієї справи в суді, в Одеській міській територіальній виборчій комісії Одеського району Одеської області відсутня інформації від уповноваженого органу, що підтверджує факт припинення громадянства України ОСОБА_2 , висунутим кандидатом на посаду міського голови. Відповідною інформацією не володіє ані позивач, ані його представник.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та вважала його необґрунтованим. 24.09.2020 року представник третьої особи надіслала на електронну пошту суду письмові пояснення, зареєстровані в суді 25.09.2020 року, в яких зазначила, що на виконання вимог ч.1 ст.224 ВК України, для реєстрації кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 представником Одеської міської організації Політичної партії «Довіряй ділам», уповноваженим на це довіреністю, було подано до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області усі документи, передбачені частиною 1 ст.224 ВК України. Таким чином, підстави для відмови в реєстрації, визначені у п.1 ч.2 ст.230 ВК України, відсутні.
Порядок висування кандидата на посаду Одеського міського голови, встановлений статтями 216-218, 221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування, також був дотриманий Одеською міською організацією Політичної партії «Довіряй ділам», тому підстави для відмови в реєстрації кандидата, вказані у п.1-1 ч.2 ст.230 ВК України, також були відсутні.
Представник третьої особи також зазначив, що відповідачем не отримувалася від уповноваженого органу інформація, що підтверджує факт припинення громадянства України ОСОБА_2 , а також інформація, що підтверджує факт його виїзду за межі України для постійного проживання. Також ОСОБА_2 не визнавався судовим рішенням недієздатним, не має судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення. Вказане свідчить про відсутність, підстав, передбачених пунктами 2-5 ч.2 ст.230 ВК України, для відмови в реєстрації кандидата.
Крім того, ОСОБА_2 відповідає усім вимогам до кандидата на посаду міського голови, які випливають зі ст.ст.10, 193 ВК України та ст.70 Конституції України, а тому підстав для відмови в реєстрації його кандидатом на посаду Одеського міського голови, передбачених пунктом 6 ч.2 ст.230 ВК України, також не було.
Представник третьої особи вказав, що копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України ОСОБА_2 було подано до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області разом з іншими документами кандидата на виконання п.7 ч.1 ст.224 ВК України.
При цьому, зважаючи на визначені ст.17 Закону України «Про громадянство України» підстави припинення громадянства України, ОСОБА_2 не здійснював вихід з громадянства України, не є таким, що втратив громадянство України та не припиняв громадянство України з інших підстав, передбачених міжнародно-правовими договорами України.
Заслухавши вступне слово позивача, представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Постановою Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №22 від 20.09.2020 р. ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 р. (а.с. 6).
21 вересня 2020 року уповноважена особа Одеської міської організації політичної партії «Довіряй ділам» звернулася до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області з заявою, в якій просила зареєструвати кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , висунутого за зборах Одеської міської організації політичної партії «Довіряй ділам», що відбулися 17.09.2020 року (а.с. 123).
22 вересня 2020 року Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області прийнято постанову №26 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй ділам», якою відповідно до п.4 ч.2 ст.206, ч.1 ст.224, ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України, Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області зареєструвала кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй ділам», ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадян України, освіта вища, Одеський міський голова Одеської міської ради, безпартійний, проживає в м. Одесі, судимість відсутня, представницький мандат - Одеський міський голова (а.с. 8).
Вказана постанова була прийнята Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області на підставі наступних поданих документів, а саме:
- заяви Одеської міської організації Політичної партії «Довіряй ділам» від 21.09.2020 р., підписаної головою організації та скріпленої печаткою цієї організації (а.с. 123);
- рішення зборів Одеської міської організації Політичної партії «Довіряй ділам» про висування ОСОБА_2 на посаду міського голови від 17.09.2020 р., підписаного головою організації, скріпленого печаткою цієї організації та погодженого Радою Політичної партії «Довіряй ділам» (а.с. 124);
- заяви ОСОБА_2 від 17.09.2020 р. про згоду балотуватися кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області від Одеської міської організації Політичної партії «Довіряй ділам» (а.с. 125);
- автобіографії ОСОБА_2 у друкованому та електронному вигляді (а.с. 126);
- фотографії ОСОБА_2 у друкованому та електронному вигляді (а.с. 128);
- платіжного доручення №2 від 18.09.2020 р. про внесення грошової застави у розмірі 153 372 грн. 00 коп. (а.с. 127);
- копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 (а.с. 129).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.
Відповідно до частин 1, 2 ст.63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч.1 ст.64 Виборчого кодексу України, суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1-1) ч.1 ст.64 Виборчого кодексу України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.
Відповідно до ч.1 ст.10 Виборчого кодексу України (далі за текстом - ВК України) вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Згідно частин 1, 2 ст.193 ВК України, депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені ст.224 ВК України.
Відповідно до ч.1 ст.224 ВК України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Згідно ч.3 ст.224 ВК України, представнику організації партії, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, який подав документи в порядку самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 229 цього Кодексу, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому разі не приймається, про що повідомляється суб'єкту звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.
Відповідно до ч.4 ст.224 ВК України, відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
Як встановлено судом, Одеською міською організацією Політичної партії «Довіряй ділам» своєчасно та в повному обсязі подано до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області документи, визначені ч.1 ст.224 ВК України, для реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 , що не заперечувалося учасниками справи.
Порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений ст.229 ВК України.
Згідно ч.1 ст.229 ВК України кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.229 ВК України, подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від такої організації партії, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто, крім випадків подачі таких документів за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Згідно ч.7 ст.229 ВК України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Підстави відмови в реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачені ч2. ст.230 ВК України.
Так, відповідно до ч.2 ст.230 ВК України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:
1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";
1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;
2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;
4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;
5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Як встановлено судом та не заперечувалося учасниками справи, у відповідача на момент подання документів Одеською міською організацією Політичної партії «Довіряй ділам» не було підстав, передбачених ч.2 ст.230 ВК України, для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на посаду Одеського міського голови. Вказану обставину представник позивача підтвердив під час судового розгляду справи, оскільки будь-яких обставин, що перешкоджали реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на посаду міського голови, відповідачем виявлено не було.
Підстави для скасування реєстрації кандидата та посаду сільського, селищного, міського голови визначені частиною 1 ст.231 ВК України, відповідно до якої територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;
2) звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;
5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;
7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;
8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Підстави для скасування оскаржуваного рішення, передбачені пунктами 1-7 ч.1 ст.231 ВК України, судом не встановлені, і позивач на такі підстави не посилається.
Як зазначено судом вище, в обгрунтування позову позивач посилається на пункт 8 частини 1 ст.231 ВК України, стверджуючи, що ОСОБА_2 повідомив у автобіографії неправдиві відомості щодо свого громадянства, не вказавши про належність до громадянства РФ.
Вказаний довод позивача суд вважає безпідставним та не бере його до уваги, оскільки відповідно до ч.4 ст.224 ВК України, яка наведена вище, відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови. Проте законом не визначено, що така відповідальність полягає у скасуванні реєстрації кандидата.
Крім того, наведені в автобіографії ОСОБА_2 відомості неможна вважати недостовірними, оскільки в графі «громадянство» ним зазначено «громадянин України», і ця інформація є достовірною, оскільки підтверджується паспортом громадянина України на ім'я ОСОБА_2 , копії 1 та 2 сторінок якого надані відповідачу разом з іншими документами кандидата.
Вказане узгоджується з приписами пункту 1 ст.5 Закону України «Про громадянство України», згідно якого документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Також суд вважає необгрунтованим довод позивача про те, що ОСОБА_2 щодо України є іноземцем. Таке твердження позивача суперечить приписам абз.5 ст.1 Закону України «Про громадянство України», яким визначено, що іноземець - це особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Тобто, ОСОБА_2 , маючи громадянство України, згідно викладеного вище не може вважатися іноземцем.
Відповідно до ст.4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст.2 Закону України «Про громадянство України» законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах, зокрема, єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Тож, виходячи з положень п.1 ч.1 ст.2 вказаного Закону, у правових відносинах з Україною ОСОБА_2 визнається лише громадянином України.
Згідно ст.17 Закону України «Про громадянство України», громадянство України припиняється:
1) внаслідок виходу з громадянства України;
2) внаслідок втрати громадянства України;
3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до ч.15 ст.18 Закону України «Про громадянство України», датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Згідно ч.3 ст.19 Закону України «Про громадянство України», датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
Беручи до уваги, що у визначеному наведеними нормами Закону України «Про громадянство України» порядку громадянство України ОСОБА_2 не припинялося, оскільки відповідний Указ Президента України не видавався, відсутні підстави стверджувати, що ОСОБА_2 не є громадянином України.
Відповідно до ч.1 ст.10 ВК України вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Зі змісту ч.ч.1, 2 ст.193 ВК України випливає, що сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Статтею 70 Конституції України передбачено, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 наведеним вище вимогам відповідає, а тому може бути кандидатом на посаду міського голови.
За викладених обставин, суд вважає необгрунтованими доводи позивача щодо наявності підстав, передбачених п.8 ч.1 ст.231 ВК України, для скасування реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на посаду міського голови.
Усі доводи і аргументи позивача з посиланням на роздруковані з мережі Інтернет: заяви про видачу (заміну) паспорта, копію закордонного паспорта, відомості про наявні та замінені паспорти третьої особи, роздруковану з інтернет-сайту Сергієво-Посадського міського суду Московської області копію рішення цього суду від 13.09.2017 р. у справі №2а-4222/2017~М-3251/2017, інформацію про наявність податкового номера у РФ, відеозапис промови ОСОБА_2 на суді 27.06.2019 року, у їх сукупності, висновків суду щодо наявності у позивача громадянства України та відсутності у нього статусу іноземця - не спростовують, а тому не беруться судом до уваги, як неналежні докази, що не стосуються предмету доказування по даній справі, оскільки ця справа є виборчою справою, і питання законності набуття громадянства України не є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність вимог позивача, при цьому, відповідачем доведено, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскаржувана постанова відповідає усім вимогам ч.2 ст.2 КАС України, а тому ця постанова є правомірною та скасуванню не підлягає.
За таких обставин, у задоволенні позову кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 належить відмовити повністю.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до адміністративного позову документ про сплату судового збору не доданий.
Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить 2102 гривень.
Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 840,80 грн. (0,4 від 2102 грн.).
З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем не було сплачено судовий збір при подачі позову, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
У задоволенні позову кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (адреса: вул. Косовська, 2д, каб. 135, зал засідань - каб. 314, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №26 від 22.09.2020 року про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Андрухів
.