Номер провадження 2-а/754/195/20
Справа №754/4901/20
Іменем України
24 вересня 2020 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого - судді - Галась І.А.
при секретарі - Гергель В.А.
у відсутності сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора роти № 5 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Крижановського Олексія Леонідовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспектора роти № 5 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Крижановського Олексія Леонідовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 06.03.2020 року інспектором роти № 5 батальйону № 2 УПП в м. Києві ДПП лейтенантом поліції Крижановським О.Л. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2206127 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень. Згідно зазначеної постанови у справі про адміністративне правопорушення 06 березня 2020 року о 13 год. 09 хв. в м. Київ на просп. Перемоги, 121/119, позивач керуючи ТЗ здійснив зупинку (рух) на смузі для маршрутних ТЗ, позначеною дорожнім знаком 5.8, чим порушив п. 17.1. ПДР на дорозі із смугою для маршрутних ТЗ, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11 забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів на цій смузі. Вважає, що дії інспектора роти № 5 батальйону № 2 УПП в м. Києві ДПП лейтенанта поліції Крижановського О.Л. при винесенні постанови серії ЕАК № 2206127 від 06.03.2020 року є протиправними, а вказана постанова є незаконною, винесена у порушення вимог ст.ст. 19, 59, 62 Конституції України, ст.ст. 7, 33, 245, 251, 252, 258, 280, 283 КУпАП, з порушенням порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення, без фактичного з'ясування та дослідження обставин, без зазначення доказів та встановлення будь-яких фактичних даних, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні. Також позивач зазначає, що працівником патрульної поліції обмежено реалізацію її прав, закріплених у ст. 59 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Так, 06 березня 2020 року, керуючи автомобілем «BMW Х4», державний номерний знак НОМЕР_1 , вона рухалась по проспекту Перемоги у місті Києві. З метою висадки пасажира здійснила зупинку біля правого краю проїзної частини та висадила пасажира. При цьому, заїзд на смугу було здійснено в межах переривчастої лінії, яка передбачає її перетин. Посилаючись на викладені обставини справи, позивач просить суд:
1.Визнати дії роти № 5 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Крижановського Олексія Леонідовичащодо складання постанови серії ЕАК № 2206127 від 06 березня 2020 року про накладення адміністративного стягнення в сумі 510 гривень за порушення, передбаченого за ч. 3 ст. 122 КУпАП - протиправними.
2.Визнати постанову серії ЕАК № 2206127 від 06 березня 2020 року про накладення адміністративного стягнення в сумі 510 гривень за порушення, передбаченого за ч. 3 ст. 122 КУпАП протиправною та скасувати її.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 27 квітня 2020 року відкрито провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора роти № 5 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Крижановського Олексія Леонідовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Призначено справу до розгляду в позовному провадженні в судове засідання.
Відповідач не скористався своїм правом процесуальним правом на подання Відзиву.
Позивач в судові засідання не з'являвся, подав заяву про розгляд справи у її відсутність за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча неодноразово був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомляв.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Таким чином, суд дійшов висновку, про розгляд справи за відсутністю учасників справи, на підставі поданих до суду документів.
У зв'язку з неявкою сторін, відповідно до ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання не здійснювалось.
З'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та дав їм правову оцінку.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 06.03.2020 року інспектором роти № 5 батальйону № 2 УПП в м. Києві ДПП лейтенантом поліції Крижановським О.Л. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2206127 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбаченого ч. З ст. 122 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Відповідно до ч.1,2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, в т.ч. про порушення правил дорожнього руху, ст.122. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів та підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень. Уповноваженими працівниками підрозділів Національної поліції штраф може стягуватися на місці вчинення адміністративного правопорушення незалежно від розміру виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.
Відповідно до ч. 3ст. 122 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п'ятдесят кілометрів на годину, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.17.1 ПДР, на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11, забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів на цій смузі.
Дорожній знак 5.8 «Дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів» позначає дорогу, на якій рух транспортних засобів здійснюється за встановленим маршрутом по спеціально відведеній смузі назустріч загальному потоку транспортних засобів.
Дорожній знак 5.11 «Смуга для руху маршрутних транспортних засобів» позначає смугу, призначену лише для транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами попутно із загальним потоком транспортних засобів. Дія знака поширюється на смугу руху, над якою він встановлений. Дія знака, що встановлений праворуч від дороги, поширюється на праву смугу руху.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, за змістом постанови ЕАК № 2206127 від 06 березня 2020 року, позивач визнаний винуватим в тому, що здійснив рух на смузі для маршрутних ТЗ, позначеній дорожнім знаком 5.11.
Відповідно до п.1.9 Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 8.4 ПДР України встановлює розподіл дорожніх знаків на групи, зокрема попереджувальні знаки, знаки пріоритету, заборонні знаки, наказові знаки, інформаційно-вказівні знаки, знаки сервісу та таблички до дорожніх знаків.
Так, дорожній знак 5.8, позначає не смугу, а дорогу для руху маршрутних ТЗ. Смуга для руху маршрутних ТЗ позначається знаком 5.11. Доказів встановлення будь-якого із зазначених знаків на ділянці дороги, по якій здійснював рух позивач, відповідач суду не надав. Також суду не надано доказів на підтвердження того, що позивач рухався з порушенням п.17.1 ПДР і такі дії з його боку мали місце саме в силу його умисних дій, а не з об'єктивних причин наявність перешкод для руху по смузі не для маршрутних ТЗ, порушення іншими учасниками Правил дорожнього руху.
Отже, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які об'єктивні і беззаперечні докази наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.122 КУпАП, то факт умисного вчинення ним вказаного правопорушення є недоведеним, сумнівним, що в силу принципу презумпції невинуватості трактується на користь позивача.
Відповідно до положень ч.6 ст. 55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
В судовому засіданні судом встановлено, що складаючи постанову про адміністративне правопорушення відносно позивача, інспектор патрульної поліції не надав належної оцінки доводам позивача з приводу причин його зупинки в даній дорожній ситуації, а також можливої наявності правомірних підстав для здійснення такої зупинки.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.122 КУпАП.
Згідно ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За принципом презумпції невинуватості, всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Не доведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. За таких умов вчинення позивачем правопорушення, залишається недоведеним.
Відповідач, відповідно до ст.78 КАС України, не надав доказів в обґрунтування складання оскаржуваної постанови та скоєння позивачем порушення ПДР України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідачем прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому позов підлягає задоволенню.
При цьому, адміністративний позов не може бути задоволено в повному обсязі, оскільки суд, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, може прийняти лише одне із рішень, передбаченихч.3 ст. 286 КАС України. Можливість визнання при цьому дій суб'єкта владних повноважень незаконними, законодавець не встановлює, у зв'язку з чим в задоволенні цієї частини позову слід відмовити.
На підставі ст. 55 Конституції України, ст.9,22,121,251,258,289,293 КУпАП, та керуючись ст.ст.9,72-77,242,244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора роти № 5 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Крижановського Олексія Леонідовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.
Постанову серії ЕАК № 2206127 від 06 березня 2020 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 в сумі 510 гривень за порушення, передбаченого за ч. 3 ст. 122 КУпАП скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Суддя: І.А. Галась