Рішення від 23.09.2020 по справі 640/11002/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року м. Київ № 640/11002/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи адміністративну справу за позовом головного управління ДПС у місті Києві до Державного підприємства "Макіїввугілля" про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна боржника, що перебуває у податковій заставі,

установив:

У червні 2019 року Головне управління ДФС у місті Києві звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державного підприємства "Макіїввугілля" про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна боржника, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що за відповідачем обліковується податковий борг у загальному розмірі 663 585 181,97 грн. Про стягнення вказаного податкового боргу прийнято ряд судових рішень на виконання яких позивачем вжито заходів для стягнення податкового боргу з банківських рахунків відповідача. Однак, стягнути вказаний податкового боргу не видалось за можливе у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках ДП "Макіїввугілля", відкритих у банках. З урахування викладеного та зважаючи не те, що майно ДП "Макіїввугілля" описано у податкову заставу, позивач просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу у загальному розмірі 663 585 181,97 грн за рахунок майна ДП "Макіїввугілля", що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2019 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач не подав заперечень на адміністративний позов.

Керуючись нормою частини п'ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

Станом на час подання позову за ДП "Макіїввугілля" рахується податковий борг у загальному розмірі 663 585 181,97 грн, за наступними платежами: податок на додану вартість (14010100) - 452 513 206,75 грн; надходження податків і зборів (21081400) - 7 405 410,16 грн; адміністративні штрафи та інші санкції (21081103) - 19 824,84 грн; рентна плата за спеціальне використання води (13020100) - 2 531 032,22 грн; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування (21080900) - 231 752,49 грн; частина чистого прибутку (доходу) (21010100) - 17 787 465,20 грн; податок на прибуток (11020100) - 183 096 490,31.

Про стягнення вказаного податкового боргу Донецьким окружним адміністративним судом прийнято наступні постанови: у справі №2а-32725/08/0570 від 09.01.2009 про стягнення 592 846,43 грн; у справі №2а-3820/09/0570 від 07.04.2009 про стягнення 618 759,07 грн; у справі №2а-3821/09/0570 від 07.04.2009 про стягнення 57 841,09 грн; у справі №2а-9226/09/0570 від 28.07.2019 про стягнення 84 711,41 грн; у справі №2а-14819/09/0570 від 05.10.2009 про стягнення 630 051,96 грн; у справі №2а-22539/09/0570 від 11.01.2010 про стягнення 602 564,73 грн; у справі №2а-12359/10/0570 від 15.06.2010 про стягнення 14 347 124,00 грн; у справі №2а-18283/10/0570 від 10.08.2010 про стягнення 5 983 342,00 грн; у справі №2а-18614/10/0570 від 18.08.2010 про стягнення 578 239,18 грн; у справі №805/3792/13-а від 10.04.2013 про стягнення 50 482 349,00 грн; у справі №805/7072/13-а від 22.05.2013 про стягнення 112 073,19 грн; у справі №805/15260/13-а від 12.11.2013 про стягнення 2 747 499,90 грн; у справі №805/16489/13-а від 09.12.2013 про стягнення 211 026,51 грн.

З метою виконання вказаних судових рішень, на підставі абзацу другого пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) позивачем прийнято рішення від 04.01.2018 №1 про стягнення коштів платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу.

Встановлено, що податковим органом неодноразово вживались заходи щодо списання коштів з рахунків платника, шляхом направлення до банківських установ, що обслуговують боржника, інкасових доручень. Проте, інкасові доручення повернуті банками без виконання.

04.01.2018 ГУ ДФС у м. Києві прийнято рішення №04/01/18 про опис майна ДП "Макіїввугілля" у податкову заставу. На підставі цього рішення складено акти опису майна в податкову заставу №2/26-15-17-02-17 від 15.01.2018 та №3/26-15-17-02-17 від 15.01.2018.

31.05.2019 ГУ ДФС у м. Києві складено акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, в якому зафіксовано, що встановлено фактичну наявність описаних активів згідно актів опису майна в податкову заставу від 15.01.2018 2/26-15-17-02-17 та від 15.01.2018 №3/26- 1 15-17-02-17, які фактично знаходиться за адресою: Київська обл. Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Київська, будинок 38 та Київська обл. Кчево- Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Вишнева, будинок 37. Також перевіркою встановлено відсутність посадових осіб, що унеможливлює вручення актів опису від 15.01.2018 № 2/26-15-17-02-17 та від 15.01.2018 № 3/26-15-17-02-17, що фактично засвідчує відмову від підписання посадовими особами актів опису.

Враховуючи, що заходи, які вживалися для стягнення з ДП "Макіїввугілля" коштів у рахунок погашення податкового боргу не дали очікуваного результату, а заборгованість перед бюджетом залишається не погашеною, позивач просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу у загальному розмірі 663 585 181,97 грн за рахунок майна ДП "Макіїввугілля", що перебуває у податковій заставі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до пунктів 88.1 та 88.2 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

За приписами статті 89 вказаного Кодексу, право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

Згідно з пунктом 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно. У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктами 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

За приписами пункту 95.3 цієї ж статті, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.

При цьому, обов'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у податкового органу права на звернення до суду із даним позовом є:

- наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів);

- сума заборгованості платника податків на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;

- відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;

- наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Лише сукупність вказаних обставин наділяє податковий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Вказана позиція неодноразово підтримана Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24.04.2020 у справі №822/1262/17, від 15.04.2020 у справі №1340/3692/18, від 22.01.2020 у справі №826/12587/17.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується:

- наявність у ДП "Макіїввугілля" податкового боргу у загальному розмірі 663 585 181,97 грн, який узгоджений у судовому порядку;

- відсутність коштів на банківських рахунках ДП "Макіїввугілля";

- наявність у ДП "Макіїввугілля" майна у податковій заставі.

Відтак, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову шляхом надання позивачу дозволу на погашення податкового боргу у загальному розмірі 663 585 181,97 грн за рахунок майна ДП "Макіїввугілля", що перебуває у податковій заставі.

Згідно з частиною першою статті 9, частиною першою статті 72, частиною другою статті 73, статтею 76, частинами першою, п'ятою статті 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

В даному випадку судові витрати розподілу не підлягають, оскільки суб'єкт владних повноважень, який є позивачем у справі, не поніс витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу Державного підприємства "Макіїввугілля" у загальному розмірі 663 585 181,97 грн (шістсот шістдесят три мільйони п'ятсот вісімдесят п'ять тисяч сто вісімдесят одна гривня дев'яносто сім копійок) за рахунок майна Державного підприємства "Макіїввугілля", що перебуває у податковій заставі.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Головне управління ДПС у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43141267).

Відповідач - Державне підприємство "Макіїввугілля" (місцезнаходження юридичної особи: 02088, місто Київ, вулиця Промислова, будинок 10; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 32442295).

Суддя О.М. Чудак