ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
23 вересня 2020 року м. Київ № 369/7102/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
16.06.2020 ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ) звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1), в якому просить суд:
1) визнати бездіяльність відповідача щодо перерахунку позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016-2019 роки, протиправною;
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі 21880,00 грн., відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум на реквізити: АБ «Укргазбанк», отримувач ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , код банку отримувача 320478, рахунок отримувача НОМЕР_3 IBAN НОМЕР_2 ..
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19.06.2020 вказану справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва, яка до останнього надійшла 18.09.2020.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 18.09.2020 дану справу розподілено на суддю Кармазіна О.А.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
В порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено реєстраційного номеру облікової картки платника податків - позивача, а також ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Також, в порушення вимог п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Більш, згідно з п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
У позовній заяві позивач просить суд, зокрема, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі 21880,00 грн., відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відтак, у прохальній частині позовної заяви позивачу слід визначитись (конкретизувати), що саме позивач просить суд: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок чи нарахування недоплаченої щорічної грошової допомоги.
Також, відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Так, у позовній заяві позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016-2019 роки, та як наслідок зобов'язати за вказаний період виплатити позивачу щорічну одноразову грошову допомогу.
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Беручи до уваги, що виплата спірної грошової допомоги має відбуватись щорічно до 05 травня, про порушення своїх прав бездіяльністю відповідача, що виразилась у невиплаті такої допомоги, або у виплаті допомоги у розмірі, що не відповідає законодавству, позивач мав знати у такий момент: щодо одноразової грошової допомоги за 2016 рік - 06.05.2016, щодо одноразової грошової допомоги за 2017 рік - 06.05.2017, щодо одноразової грошової допомоги за 2018 рік - 06.05.2018 та щодо одноразової грошової допомоги за 2019 рік - 06.05.2019.
Натомість до суду з даним позовом позивач звернувся лише 16.06.2020, тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України, оскільки шестимісячний строк звернення до суду з вказаним позовом закінчився:
щодо одноразової грошової допомоги за 2016 рік (мав знав 06.05.2016) - строк звернення до суду до 06.11.2016;
щодо одноразової грошової допомоги за 2017 рік (мав знав 06.05.2017) - строк звернення до суду до 06.11.2017;
щодо одноразової грошової допомоги за 2018 рік (мав знав 06.05.2018) - строк звернення до суду до 06.11.2018;
щодо одноразової грошової допомоги за 2019 рік (мав знав 06.05.2019) - строк звернення до суду до 06.11.2019;
При цьому, заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду позовна заява не містить, а також доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску суду також не надано.
Також положеннями ст. 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Аналогічні положення визначені Національним стандартом України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003., що затверджений Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55.
Так, пункт 5.27 даного стандарту визначає, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту.
Як видно з доданих до позовної заяви документів, останні не засвідчені належним чином у визначеному законодавством порядку.
Також, згідно з ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Так, як видно з вступної частини позовної заяви, позивачем в якості відповідача визначено - Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
Разом з тим, позивачем відносно вказаного відповідача не зазначено код з ЄДР, з огляду на що позивачем не підтверджено правоздатність Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації мати самостійні права та обов'язки.
В той же час, слід звернути увагу позивача на те, що відповідно до п. 1 Положення про Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 30.08.2018 № 481 Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом Київської обласної державної адміністрації, що утворюється головою облдержадміністрації, підпорядкований голові облдержадміністрації та підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).
Тобто, Департамент соціального захисту населення є структурним підрозділом Київської обласної державної адміністрації, а відтак не є самостійною юридичною особою та не має самостійних процесуальних прав та обов'язків, у зв'язку з чим позивачу слід зазначити належного відповідача із зазначенням відносно такого відповідача відомостей з ЄДР, які підтверджують правоздатність такого відповідача.
Наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01051) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) уточненої позовної заяви із приведенням позовної заяви у відповідність до вимог п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України з урахуванням висновків суду, викладених у даній ухвалі, зокрема, із визначенням належного відповідача та із зазначенням відносно вказаної особи відомостей (коду) з ЄДР (ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України), що підтверджує правоздатність відповідача; із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків - позивача, а також із зазначенням власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
2) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом із обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;
3) оригіналів або належним чином засвідчених копій, доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін