ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
23 вересня 2020 року м. Київ № 640/22123/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись зі скаргою на рішення державного виконавця та доданими до неї матеріалами
Головного управління Національної поліції у Київській області
до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов?язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Національної поліції у Київській області зі скаргою на рішення державного виконавця до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просило суд:
- визнати незаконною та скасувати постанову ВП №53990924 від 27.07.2020 про накладення штрафу, якою державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Єжовим Максимом Валерійовичем накладено на Ірпінський ВП ГУ НП в Київській області штраф на користь держави у розмірі 5 100 грн.;
- зобов?язати державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Єжова Максима Валерійовича винести постанову про закінчення виконавчого провадження у зв?язку з фактичним його виконанням;
- зупинити виконання постанови державного виконавця про накладення штрафу від 27.07.2020 до набрання законної сили судовим рішенням за результатами розгляду скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу. Так, ч. 1 - 3 ст. 160 КАС України встановлено, що до адміністративного суду подається позовна заява, а не скарга.
Тобто, подання особою скарги на рішення державного виконавця в рамках адміністративного судочинства не передбачено.
Суд встановив, що позивачем всупереч наведених вимог процесуальних норм Кодексу до суду подано скаргу на дії державного виконавця, а не позовну заяву.
За змістом ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ознайомившись з текстом скарги та змістом фактично доданих до неї додатків суд не виявив жодних документальних доказів того, що позивач сплатив у встановленому законом порядку та розмірі судовий збір за подання позовної заяви до Окружного адміністративного суду міста Києва.
З цього приводу суд зазначає наступне. Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ (у редакції чинній станом на день звернення позивача із цим позовом) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VІ, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, суб?єктом владних повноважень справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-IX передбачено, що з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2 102 гривні.
Суд встановив, що позивачем заявлено дві позовні вимоги, з них одна вимога є основною, а саме - про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу у сумі 5 100 грн., - що також є вимогою майнового характеру.
Таким чином, відповідно до наведених вище норм Законів №3674-VІ і №294-IX сума судового збору, яку має сплатити позивач у зв?язку зі зверненням до адміністративного суду із адміністративним позовом становить 840,80 грн.
Крім того, суд звертає увагу позивача на приписами ч. 6 ст. 161 КАС України, якими передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Скарга Головного управління Національної поліції у Київській області подана до суду без заяви про поновлення строку звернення до суду.
Між тим, як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач оскаржує постанову державного виконавця про накладення штрафу в рамках виконавчого провадження, що датована ще 27.07.2020. Проте, з цим позовом Головне управління звернулося до суду лише 15.09.2020.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Так, п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України чітко визначено, що позовну заяву позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З контексту наведеної норми ст. 287 КАС України вбачається, що позивач на момент звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва з цією скаргою пропустив десятиденний строк на звернення до адміністративного суду з позовною заявою на рішення державного виконавця.
Приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене вище, позивачу слід надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та документальні докази на підтвердження обставин пропуску строку звернення до суду з поважних причин.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 і 161 КАС України, - у кількості двох примірників (для суду та відповідача); оригіналу платіжного документу про сплату Головним управлінням Національної поліції у Київській області судового збору за розгляд Окружним адміністративним судом м. Києва його позовної заяви у розмірі 2 102 грн.; заяви про поновлення строку звернення до суду із цим позовом, з відповідним документальним підтвердженням причин поважності пропуску строку.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1. Залишити позовну заяву Головного управління Національної поліції у Київській області без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок