ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 вересня 2020 року м. Київ № 640/13631/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішення ,зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, викладене у листі від 04.05.2020 № 2600-0303- 8/53426, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90% від загальної суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку експерта № 04 судово-економічної експертизи від 15.01.2020, без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що внаслідок протиправних дій відповідача порушено гарантоване ст.46 Конституції України право позивача на соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, а також в старості та в інших, передбачених законом випадках.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Копія вказаної ухвали із визначенням строку для надання відзиву на позов була направлена відповідачу засобами потового зв'язку та отримана 26.06.2020.
Через канцелярію подано відповідачем клопотання від 23.06.2020 про зупинення провадження у справі.
29.07.2020 ухвалою суду відмовлено в задоволені клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зупинення провадження в справі. Зокрема, у вказаній ухвалі, було зазначено, що предмет і підстави позову у цій справі не вказують на наявність підстав для зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі № 560/2120/20, що за суб'єктним складом і підставами позову є відмінною від справи №640/13631/20.
Через канцелярію 31.07.2020 від відповідача надійшло клопотання (повторно) про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 23.09.2020 заяву (повторну) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.07.2020 про зупинення провадження у справі - повернуто позивачу.
22.09.2020 через канцелярію суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якій зазначено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Також матеріали справи містять неодноразові звернення позивача до суду щодо пришвидшення розгляду справу у зв'язку з її великим значенням для відновлення його порушених прав.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, судом встановлені такі обставини справи.
ОСОБА_1 з 01.07.2004 є пенсіонером за вислугою років, перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.04.2020, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років, відповідно до ст.86 Закону №1789-ХІІ.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві своїм рішенням від 04.05.2020 №930020808785 відмовило позивачу у перерахунку пенсії згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру. Про вказане рішення, позивача було повідомлено листом відповідача від 04.05.2020 №2600-0303-5/53426, у якому було зазначено, що після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, а відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, яка прийнята до ухвалення рішення Конституційним судом України, передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом №1789-ХІІ. Оскільки, позивач звільнений 29.06.2004, тобто до 13.12.2019, таким чином, за висновком відповідача, відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі заяви від 30.04.2020.
Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно з ч.1, ч.2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ.
У подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Положення ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям вказаного Закону від 08.07.2011 №3668-VІ не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Згідно з ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, в редакції Закону від 08.07.2011 №3668-VІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ (надалі - Закон № 76-VІІІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (надалі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015.
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, ч.3, ч.4, ч.6 та ч.11 ст.50-1 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- ч.20 ст.86 Закону 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- ч.20 ст.86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
За змістом ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Положення ч.20 ст.86 Закону №1697-VII (зі змінами) втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, відтак позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VII з 13.12.2019.
Отже, на час спірних правовідносин, законодавством України передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VII, відповідно до якої таке право може бути реалізовано за умови прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та надання позивачем довідки про заробітну плату при звернення до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою.
Таким чином, на час звернення із відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а саме 30.04.2020, у позивача було право на перерахунок пенсії, відповідно до норм чинного законодавства, отже суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, викладеного у листі від 04.05.2020 №2600-0303-8/53426, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розмірі 90% від загальної суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку експерта № 04 судово-економічної експертизи від 15.01.2020, без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження визначення розміру заробітної плати позивача, з якої відповідачем має бути проведено перерахунок пенсії, позивачем долучено висновок судово-економічної експертизи від 15.01.2020 №04 та довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Так, для проведення судової економічної експертизи для арифметичного та документального підтвердження розміру заробітної плати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, останній звернувся до судового експерта Перепелюк Світлани Миколаївни (свідоцтво №669 від 12.06.2002).
З висновку №04 судово-економічної експертизи від 18.11.2019 вбачається, що фактичний розмір заробітної плати позивача з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років становить 116 804,94 грн.
Однак, з довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №18-575зп від 04.04.2016, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 , вбачається, що розмір заробітної плати на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 43 447,54 грн.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, від 13.02.2008 №45 передбачено, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії виключно на підставі розміру грошового забезпечення, який визначається довідкою уповноваженого органу, в якому працював пенсіонер.
Зазначене свідчить про те, що належним доказом, на підставі якого Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві має право здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу є саме довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, виданої позивачу, а не висновок судово-економічної експертизи.
Отже, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що тільки довідка, видана уповноваженим органом, може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки висновок судово-економічної експертизи не є належним документом, що визначає розмір фактичного рівня умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок та не відображає фактично виплачених сум заробітної плати діючим працівникам.
Аналогічна позиція викладена у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.09.2020.
Позивачем до позовної заяви додано довідку Генеральної прокуратури України від 04.04.2016 №18-575зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Проте, у своєму позові ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії саме на підставі висновку №04 судово-економічної експертизи від 18.11.2019, а не довідки уповноваженого органу.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вчинити дії по перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме на підставі висновка експерта, незважаючи на наявність у позивача підтвердженого судом права на перерахунок пенсії.
При цьому, суд зауважує, що позивач не позбавлений права після отримання необхідних для перерахунку пенсії документів, оформлених відповідно до вимог законодавства, звернутись до відповідного органу Пенсійного фонду з заявою про проведення йому такого перерахунку.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄРДПОУ 42098368), викладене у листі від 04.05.2020 №2600-0303-8/53426, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
3. В решті позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська