Рішення від 18.09.2020 по справі 465/603/20

Справа № 465/603/20

пр.№ 2-а/464/147/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2020 року

Сихівський районний суд міста Львова в складі:

у складі: головуючого - судді Теслюка Д.Ю.,

за участі секретаря судового засідання Чуби Т.І.,

представника позивача Крупей М.С.,

відповідача Стельмаха Т.М.,

представника відповідача Хомик Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Тараса Михайловича, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_1 03.02.2020 р. звернувся у Франківський районний суд м.Львова із адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Т.М. щодо винесення постанови про накладення на нього адміністративного стягнення №767-ДК/0020По/08/01/-20 від 24 січня 2020 року за ст. 53-1 КУпАП та скасувати вказану постанову.

В обґрунтування вказаного адміністративного позову покликається на те, що вищевказаною постановою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП, як посадову особу (керівника) Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Радехів» (далі - ТзОВ «Агро Радехів») та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Згідно із постановою №767-ДК/0020По/08/01/-20 від 24 січня 2020 року, земельна ділянка площею 2,0 га за межами населеного пункту с.Кустин Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ Радехівського району використовується ТзОВ «Агро Радехів» для обслуговування майнового комплексу без зареєстрованого права користування землею, чим ніби порушено ст.ст. 125, 126 та 211 Земельного кодексу України та завдано шкоду на суму 2 312,40 грн. Такі дії відповідача вважає протиправними, а постанову незаконною, винесеною з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема вказує, що у приватній власності ТзОВ «Агро Радехів» відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.06.2012 р. перебувають нежитлові будівлі, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_3. Також у приватній власності ТзОВ «Агро Радехів» відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Радехівського районного нотаріального округу Комарницькою Н.І. 09.07.2010 р., перебуває нежитлова будівля, що знадиться за адресою: АДРЕСА_3. Із врахуванням наведеного, вважає, що до ТзОВ «Агро Радехів» разом із переходом права власності на нежитлові будівлі перейшло і право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а отже користування земельною ділянкою є законним та відсутній факт самовільного зайняття земельної ділянки. Окрім цього, зазначає, що ТзОВ «Агро Радехів» було отримано розпорядження голови Радехівської районної державної адміністрації Львівської області №441 від 04.12.2017 р., яким було надано дозвіл на розроблення детального плану території для обслуговування нежитлових будівель в АДРЕСА_2 на території Кустинської сільської ради (за межами населеного пункту) та доручено відділу містобудування, архітектури та будівництва районної державної адміністрації забезпечити укладання договору на розроблення містобудівної документації із проектною організацією, підготовку та надання даних на проектування. Такі документи були надані відповідачу при розгляді ним справи, але вочевидь до уваги взяті не були. Також повідомляє про те, що відповідно до розрахунку орендної плати на 2019 рік земель несільськогосподарського призначення (господарський двір) с.Кустин Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 2,20 га в с.Кустин складає 8 785,02 грн. на рік. Дана сума була задекларована до оплати ТзОВ «Агро Радехів», тобто підприємство сплачує плату за земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_3 , АДРЕСА_2 та перебуває у його користуванні. Таким чином, вважає, що відповідач своїми діями грубо порушив вимоги ст. 280 КУпАП та не з'ясував усіх обставин, які підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 28.02.2020 р. відкрито провадження у даній справі.

Відповідно до ухвали Франківського районного суду м.Львова від 04.03.2020 р. дану адміністративну справу надіслано Сихівському районному суду м.Львова для розгляду за підсудністю.

Матеріали адміністративної справи надійшли до Сихівського районного суду м.Львова 19.06.2020 р.

Ухвалою від 22.06.2020 р. прийнято до розгляду адміністративний позов та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Згідно із ухвалою суду від 08.07.2020 р. залучено до участі в справі у якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

10.08.2020 р. від представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Хомик Н.А. просила відмовити у задоволенні адміністративного позову, з огляду на таке. На виконання вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», з метою проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та на виконання плану роботи на четвертий квартал 2019 року, Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято наказ від 31.10.2019 р. №716-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» та наказ від 11.11.2019 р. №767-ДК «Про внесення змін до наказу від 31.10.2019 р. №716-ДК». На виконання вказаного наказу, при перевірці земельних ділянок сільськогосподарського призначення Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ встановлено, що ТзОВ «Агро Радехів» за межами населеного пункту с.Кустин використовує земельну ділянку господарського двору для обслуговування майнового комплексу загальною площею 2,0465 га без зареєстрованого права користування землею, чим порушено вимоги ст.ст. 125 та 126 Земельного кодексу України, за що передбачено відповідальність за ст. 53-1 КУпАП. Про виявлені факти складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельна ділянка від 02.12.2019 р. №767-ДК/816/АП/09/01/-19, а також акт обстеження земельної ділянки від 02.12.2019 р. №767-ДК/244/АО/10/01/-19. Оскільки державним інспектором виявлено порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, ним було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП. У вказаному протоколі позивач зазначив свої пояснення - «документи в процесі виготовлення». Щодо наявності у позивача документів про право власності на нежитлові будівлі на вказаній земельній ділянці інспектору не було повідомлено та відповідно не надано такі документи. Тому, за наявності достатніх підстав, державним інспектором - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмахом Т.М. було винесено оскаржувану постанову. Окрім цього, 24.01.2020 р. позивачу вручено припис про усунення виявлених порушень земельного законодавства. Щодо покликань позивача на Розпорядження голови Радехівської районної державної адміністрації Львівської області від 04.12.2017 р. «Про надання дозволу на розроблення детального плану території за межами населеного пункту села Кустин», вважає таке неналежним доказом правомірності фактичного використання земельної ділянки, оскільки обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку. Також вказує, що не заслуговують на увагу твердження позивача про сплату ним орендної плати, оскільки власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або право користування земельною ділянкою (п.287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).

У відповіді на відзив, яка надійшла до суду 10.09.2020 р., позивач зазначає, що ТзОВ «Агро Радехів» було розпочато процес виготовлення документів, необхідних для проведення реєстрації речового права в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у зв'язку з чим ТзОВ «Агро Радехів» звернулось із відповідними документами до голови Радехівської районної державної адміністрації Львівської області, про що ним було винесено відповідно розпорядження. Однак станом на даний час Радехівською районною державною адміністрацією так і не забезпечено детального плану території для обслуговування нежитлових приміщень в АДРЕСА_3, АДРЕСА_2 , замовником якого може бути виключно відповідна державна адміністрація. Окрім цього, не було укладено районною адміністрацією договір на розробку відповідної містобудівної документації, відтак вважає, що у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 53-1 КУпАП. Щодо ненадання при розгляді справи державним інспектором правовстановлюючих документів про право власності на нежитлові приміщення, які знаходяться на спірній земельній ділянці, вказав, що в силу ст. 255 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - Крупей М.С. позов підтримав з підстав, що наведені у такому, а також у відповіді на відзив, просив позов задовольнити.

Відповідач державний інспектор - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмах Т.М. у судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні таких. Надав пояснення про те, що оскаржувана постанова винесена ним із додержанням норм земельного законодавства да Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ним було виявлене правопорушення, вчинене позивачем ОСОБА_1 , як директором ТзОВ «Агро Радехів», зокрема щодо використання земель сільськогосподарського призначення на території Лопатинської селищної ОТГ, а саме земельна ділянка площею 2,0 га за межами населеного пункту с.Кустин Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ Радехівського району використовується ТзОВ «Агро Радехів» для обслуговування майнового комплексу без зареєстрованого права користування землею. При розгляді ним даної справи було встановлено, що позивачем огороджена дана земельна ділянка, а документів, які б підтверджували право власності чи право користування такою, не надано. Встановивши такі обставини, ним були складені протокол про адміністративне правопорушення та винесено оскаржувану постанову, із якою позивач ОСОБА_1 погодився, жодним чином не заперечуючи свою вину у правомірності використання земельної ділянки.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - Хомик Н.А. у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, надала пояснення, що відповідають змісту відзиву на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до такого висновку.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та встановлено судом, ТзОВ «Агро Радехів» зареєстровано як юридична особа, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_3, основний вид діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Керівником юридичної особи значиться позивач ОСОБА_1 .

Згідно із наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 31.10.2019 року №716-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», до якого були внесені зміни наказом від 11.11.2019 р., здійснено державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які виставлено на аукціон (конкурс), які передано у комунальну власність на території Лопатинської ОТГ Радехівського району.

На виконання вказаного наказу, за результатами перевірки державним інспектором було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом-земельної ділянки від 02.12.2019 року №767-ДК/816/АП/09/01/-19 та акт обстеження земельної ділянки від 02.12.2019 року №767-ДК/244/АО/10/01/-19. Як зазначено у вказаних актах, за результатами перевірки встановлено, що на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 12.06.2019 р. №13-3648/16-19-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Лопатинській селищній ОТГ» відповідно до акту прийому-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 18.06.2019 р., із державної власності у комунальну передано земельні ділянки загальною площею 2659,5775 га., право комунальної власності зареєстровано на 91 земельну ділянку загальною площею 865,104 га, з них надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на одну земельну ділянку загальною площею 1,6321 га. Також встановлено, що затверджено документацію із землеустрою щодо передачі однієї земельної ділянки у власність площею 2 га, інших дій ОТГ з розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, не вчинялось. При перевірці земельних ділянок сільськогосподарського призначення Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ встановлено, що ТзОВ «Агро Радехів» за межами населеного пункту с.Кустин використовує земельну ділянку господарського двору для обслуговування майнового комплексу загальною площею 2,0465 га без зареєстрованого права користування землею, чим порушено вимоги ст.ст. 125 та 126 Земельного кодексу України та передбачено відповідальність за ст. 53-1 КУпАП.

З припису, складеного державним інспектором - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмахом Т.М. від 24.01.2020 р. №767-ДК/0014ПР/03/01/-20, вбачається, що земельна ділянка площею 2,0 га за межами населеного пункту с.Кустин Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ Радехівського району використовується ТзОВ «Агро Радехів» для обслуговування майнового комплексу без зареєстрованого права користування землею, чим порушено вимоги ст.ст.125,126,211 Земельного кодексу України. Вказаним приписом зобов'язано директора ТзОВ «Агро Радехів» у тридцятиденний термін до 24 лютого 2020 року усунути порушення вимог земельного законодавства. Даний припис отримано особисто ОСОБА_1 24.01.2020 р.

24.01.2020 року державним інспектором Стельмахом Т.М. складено протокол про адміністративне правопорушення №767-ДК/0014П/07/01/-20, згідно якого встановлено, що 02.12.2019 р. при перевірці вимог земельного законодавства при використанні земель сільськогосподарського призначення на території Лопатинської селищної ОТГ, земельна ділянка площею 2,0 га за межами населеного пункту с.Кустин Кустинського старостинського округу Лопатинської селищної ОТГ Радехівського району використовується ТзОВ «Агро Радехів» для обслуговування майнового комплексу без зареєстрованого права користування землею. Відповідальність за вчинене правопорушення, передбачена ст.53-1 КУпАП та ч.1 ст.211 ЗК України.

Окрім цього, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червонограді Т.М.Стельмахом складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вищевказаної земельної ділянки ТзОВ «Агро Радехів», розмір якої складає 2 312,40 грн.

В подальшому, із приводу виявлених вищевказаних порушень, 24.01.2020 р. державним інспектором Стельмахом Т.М. було винесено постанову №767-ДК/0020По/08/01/-20 про накладення адміністративного стягнення, згідно якої ОСОБА_1 (місце праці - ТзОВ «Агро Радехів») визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.53-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкту владних повноважень, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Приписами статті 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 р. № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.

Відповідно до п.п. 25-1 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 15, Держгеокадастр, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до ст.4 вказаного Закону об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно із ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Відповідно до ч.2 ст.120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Також, відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Аналіз положень статті 120 Земельного кодексу України у їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість її положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. При цьому, при застосуванні статті 120 Земельного кодексу України у поєднанні з нормою статті 125 цього Кодексу, слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку, право власності на земельну ділянку в набувача нерухомості виникає одночасно з виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об'єкта права власності.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 року у справі №446/1384/17 та від 18.10.2018 року у справі №813/3248/17.

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, на спірній земельний ділянці, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 , розташовані об'єкти нерухомості, що належать ТзОВ «Агро Радехів» на праві приватної власності, а саме: нежитлові будівлі - прохідна, вагова, склад з офісними приміщеннями, склад 1, склад 2.

Державна реєстрація речового права на ці об'єкти проведена 02.08.2010 р. та 04.07.2012 р., що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №26892964 від 02.08.2010 р. директора КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» Артюшенко І.Д. (реєстратор Якимишин П.С.) та витягом про державну реєстрацію прав №34702217 директора КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» Артюшенко І.Д. (реєстратор Пігура Н.С. )

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що з моменту набуття права власності ТзОВ «Агро Радехів» на нерухоме майно, до нього, з огляду на ст.120 Земельного кодексу України, перейшло право користування земельною ділянкою, на якій таке майно розміщено.

Окрім цього, із матеріалів справи вбачається, що позивачем ОСОБА_1 вживались дії щодо оформлення права користування спірною земельною ділянкою. Зокрема, на підставі заяви директора ТзОВ «Агро Радехів», адресованої Голові Радехівської РДА від 14.11.2017 р., останнім було видано Розпорядження від 4 грудня 2017 р. №441 «Про надання дозволу на розроблення детального плану території за межами населеного пункту села Кустин». Згідно із вказаним розпорядженням надано дозвіл на розроблення детального плану території для обслуговування нежитлових будівель в АДРЕСА_3 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 на території Кустинської сільської ради (за межами населеного пункту), а також Відділу містобудування, архітектури та будівництва районної державної адміністрації (В.Парійчук) надано вказівку щодо забезпечення укладення договору на розроблення містобудівної документації із проектною організацією, підготовку та надання даних на проектування.

Також, суд звертає увагу на те, що з виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право оформити земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. У разі ж встановлення того, що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року у справі №910/5702/17.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його скоєнні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90 КАС України).

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд прийшов до висновку, що відповідачами не доведена правомірність оскаржуваної постанови, державний інспектор дійшов до передчасного висновку щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, не дослідивши всі обставини справи.

Зокрема, при винесенні оскаржуваної постанови, інспектором не враховано належність на праві власності ТзОВ «Агро Радехів» на спірній земельний ділянці, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 , об'єктів нерухомості, відтак не доведено, що ОСОБА_1 без зареєстрованого права користування самовільно використовується саме 2,0 га землі. Відповідно державним інспектором не доведено завдання ОСОБА_1 шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у розмірі 2 312,40 грн.

Згідно із ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає, зокрема, рішення про скасування постанови і надсилання справи на новий розгляд.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

З вищенаведеної норми права вбачається вичерпний перелік повноважень суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. При цьому вказана процесуальна норма права є спеціальною по відношенню до ст. 245 КАС України.

Враховуючи заявлені позовні вимоги та вищевказані приписи ч.3 ст. 286 КАС України, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задовольнити частково, скасувати постанову №767-ДК/0020По/08/01/-20 від 24 січня 2020 року та надіслати справу на новий розгляд Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області.

Разом з тим, не підлягає задоволенню позов ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій державного інспектора Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Т.М. щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, оскільки належним та достатнім способом захисту при оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення, є скасування такої постанови і надсилання на новий розгляд, суд першої інстанції за наслідками розгляду справи не наділений повноваженнями визнавати протиправними дії суб'єкта владних повноважень, який виніс постанову про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Керуючись ст. ст. 6, 10, 90, 241-246, 286 КАС України,

УХВАЛИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Тараса Михайловича, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.

Постанову державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Тараса Михайловича №767-ДК/0020По/08/01/-20 від 24 січня 2020 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. - скасувати.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП, направити на новий розгляд Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області.

В частині вимог про визнання протиправними дій відповідача державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмаха Тараса Михайловича щодо винесення оскаржуваної постанови - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 .

Представник позивача: Крупей Мирослав Степанович, адвокат (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЛВ №000310 від 22.02.2016 р.)

Відповідач: державний інспектор - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червнограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмах Тарас Михайлович, службова адреса: м.Львів, пр.Чорновола,4.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, код ЄДРПОУ 39769942, місцезнаходження: м.Львів, пр.Чорновола, 4.

Суддя Теслюк Д.Ю.