Справа № 761/20207/20
Провадження № 3/761/5477/2020
07 серпня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Сидоров Є.В., при секретарі Моісеєву М.Г., за участю прокурора Сказка Р.І., особи, відносно якої складений адміністративний протокол, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Стрий, Львівської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, працюючого на дипломатичній службі у Міністерстві закордонних справ України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 270 від 01 липня 2020 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду консула Генерального консульства України в Стамбулі Міністерства закордонних справ України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п.п. «в» пункту 1 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом, на якого поширюється відповідальність за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушив вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: 15.06.2019 року о 19 годині 10 хвилин несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, не визнав. Вказав, що наказом МЗС України від 27.06.2014 року №1357-ос він був відкликаний з посади Генерального консульства України в Стамбулі з 17.07.2014 року у зв'язку із завершенням довгострокового відрядження, однак в порушення положень ст. 18 ЗУ «Про дипломатичну службу» після його повернення до України у липня 2014 року йому не була надана інша посада, у зв'язку з чим з серпня 2014 року по вересень 2019 року, до моменту призначення на посаду першого секретаря Управління публічної дипломатії МЗС України, він був фактично безробітній, не здійснював жодних повноважень, безпосередньо пов'язаних з виконанням дипломатичних або консульських функцій, як це передбачено ЗУ «Про дипломатичну службу», не виходив на роботу та жодних обов'язків не виконував, заробітної плати не отримував, за межі України не виїжджав. У зв'язку з чим, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Прокурор Сказко Р.І. підтримав висновки, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши думку прокурора Сказка Р.І., особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання, без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п.п. «в» пункту 1 ч. 1 вказаного вище Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Положеннями ч. 2 ст. 1 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
В свою чергу, як вбачається з долучених до протоколу про адміністративне правопорушення № 270 від 01 липня 2020 року документів, ОСОБА_1 , відповідно до наказу Міністерства закордонних справ від 04.01.2012 №24-ос, був переведений на посаду консула Генерального консульства України в Стамбулі на час довготермінового відрядження.
Наказом Міністерства закордонних справ від 27.06.2014 №1357-ос ОСОБА_1 , консула Генерального консульства України в Стамбулі (Турецька Республіка), відкликано в Україну 17.07.2014 року у зв'язку із завершенням довготермінового відрядження.
Наказом від 30.09.2019 ОСОБА_1 з посади консула Генерального консульства України в Стамбулі переведено на посаду першого секретаря відділу іміджевої політики Управління публічної дипломатії з 01 жовтня 2019 року.
Таким чином, судом встановлено, що у період з 17.07.2014 року по 01.10.2019 року ОСОБА_1 не займав жодної посади в Міністерстві закордонних справ України.
Крім того, як вбачається з наданої ОСОБА_1 довідки №212/17-927 від 14 липня 2020 року, підписаної директором Фінансово-адміністративного департаменту МЗС ОСОБА_2 та заступником начальника Фінансового управління - начальником відділу штатів оплати праці та відряджень ОСОБА_3 , ОСОБА_1 у період з січня по грудень 2018 року не отримував заробітної плати у МЗС.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскільки у 2018 році ОСОБА_1 не займав посаду в органі державної влади - Міністерстві закордонних справ України, не виконував повноважень, безпосередньо пов'язаних з виконанням завдань і функцій Міністерства закордонних справ України, а також не отримував заробітної плати за рахунок коштів державного бюджету, останній не міг вважатись державним службовцем у розумінні положень Закону України «Про державну службу» і, відповідно на нього не поширювались вимоги Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги, пов'язані з обов'язком подавати щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 відсутні ознаки о адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6, 247, 280, 283-285, 287-291 КУпАП, суд -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 № 270 від 01 липня 2020 року, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя Є.В. Сидоров