Постанова від 07.08.2020 по справі 761/20207/20

Справа № 761/20207/20

Провадження № 3/761/5477/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Сидоров Є.В., при секретарі Моісеєву М.Г., за участю прокурора Сказка Р.І., особи, відносно якої складений адміністративний протокол, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Стрий, Львівської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, працюючого на дипломатичній службі у Міністерстві закордонних справ України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 270 від 01 липня 2020 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду консула Генерального консульства України в Стамбулі Міністерства закордонних справ України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п.п. «в» пункту 1 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом, на якого поширюється відповідальність за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушив вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: 15.06.2019 року о 19 годині 10 хвилин несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, не визнав. Вказав, що наказом МЗС України від 27.06.2014 року №1357-ос він був відкликаний з посади Генерального консульства України в Стамбулі з 17.07.2014 року у зв'язку із завершенням довгострокового відрядження, однак в порушення положень ст. 18 ЗУ «Про дипломатичну службу» після його повернення до України у липня 2014 року йому не була надана інша посада, у зв'язку з чим з серпня 2014 року по вересень 2019 року, до моменту призначення на посаду першого секретаря Управління публічної дипломатії МЗС України, він був фактично безробітній, не здійснював жодних повноважень, безпосередньо пов'язаних з виконанням дипломатичних або консульських функцій, як це передбачено ЗУ «Про дипломатичну службу», не виходив на роботу та жодних обов'язків не виконував, заробітної плати не отримував, за межі України не виїжджав. У зв'язку з чим, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Прокурор Сказко Р.І. підтримав висновки, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши думку прокурора Сказка Р.І., особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , суд дійшов наступного висновку.

Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання, без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно п.п. «в» пункту 1 ч. 1 вказаного вище Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Положеннями ч. 2 ст. 1 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

В свою чергу, як вбачається з долучених до протоколу про адміністративне правопорушення № 270 від 01 липня 2020 року документів, ОСОБА_1 , відповідно до наказу Міністерства закордонних справ від 04.01.2012 №24-ос, був переведений на посаду консула Генерального консульства України в Стамбулі на час довготермінового відрядження.

Наказом Міністерства закордонних справ від 27.06.2014 №1357-ос ОСОБА_1 , консула Генерального консульства України в Стамбулі (Турецька Республіка), відкликано в Україну 17.07.2014 року у зв'язку із завершенням довготермінового відрядження.

Наказом від 30.09.2019 ОСОБА_1 з посади консула Генерального консульства України в Стамбулі переведено на посаду першого секретаря відділу іміджевої політики Управління публічної дипломатії з 01 жовтня 2019 року.

Таким чином, судом встановлено, що у період з 17.07.2014 року по 01.10.2019 року ОСОБА_1 не займав жодної посади в Міністерстві закордонних справ України.

Крім того, як вбачається з наданої ОСОБА_1 довідки №212/17-927 від 14 липня 2020 року, підписаної директором Фінансово-адміністративного департаменту МЗС ОСОБА_2 та заступником начальника Фінансового управління - начальником відділу штатів оплати праці та відряджень ОСОБА_3 , ОСОБА_1 у період з січня по грудень 2018 року не отримував заробітної плати у МЗС.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскільки у 2018 році ОСОБА_1 не займав посаду в органі державної влади - Міністерстві закордонних справ України, не виконував повноважень, безпосередньо пов'язаних з виконанням завдань і функцій Міністерства закордонних справ України, а також не отримував заробітної плати за рахунок коштів державного бюджету, останній не міг вважатись державним службовцем у розумінні положень Закону України «Про державну службу» і, відповідно на нього не поширювались вимоги Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги, пов'язані з обов'язком подавати щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, у діях ОСОБА_1 відсутні ознаки о адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6, 247, 280, 283-285, 287-291 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 № 270 від 01 липня 2020 року, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя Є.В. Сидоров