Справа №760/6181/20
Провадження №3/760/3298/20
04 вересня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Каліш С.В., представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Глущенко Н.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - адвоката Фещенка Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
04.03.2020 р. до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0384/10100/19 від 03.12.2019 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (фізичної особи - підприємця), за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до протоколу №0384/10100/19 про порушення митних правил від 03.12.2019 року, вбачається, що 06.06.2019 р. до Житомирської митниці ДФС подано митну декларацію типу ЕК 10 АА № UA101030/2019/002572 на товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень.
Згідно вказаної митної декларації відправником товару є ПП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ), одержувачем - «Technomar&Adrem» (Естонія).
Для проведення митного оформлення вказаної митної декларації та подальшого переміщення через митний кордон України даного товару до Житомирської митниці ДФС ПП ОСОБА_1 надав, наряду з іншими документами, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р.
Даний сертифікат отримано на підставі товарно-транспортних накладних ЖТВ №486638 від 08.08.2018 р., ЖТВ №489190 від 31.05.2019 р., ЧНА №145419 від 31.05.2019 р., №788 від 20.05.2019 р., №б/н від 05.06.2019 р. та накладної №51 від 05.06.2019 р., виданої ФОП ОСОБА_2 про продаж лісопродукції ПП ОСОБА_1 .
Згідно матеріалів перевірки, які надійшли листом СБУ в Житомирській області №57/3-7199 від 19.11.2019 р., ФОП ОСОБА_2 жодних фінансово-господарських відносин з ПП ОСОБА_1 протягом 2018- 2019 років не проводила.
Отже, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., був отриманий незаконним шляхом оскільки був виданий на підставі товаро-транспортної накладної №51 від 05.06.2019 р., яка ФОП ОСОБА_2 не видавалась.
Таким чином, митний орган прийшов до висновку, що ПП ОСОБА_1 організував переміщення вищевказаного товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підставу для переміщення через митний кордон України товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., що одержаний незаконним шляхом.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
В зв'язку з чим, 03.12.2019 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (фізичної особи - підприємця), складено протокол про порушення митних правил №0384/10100/19, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні вважала обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0384/10100/19 від 03.12.2019 року доведеними та просила притягнути громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього стягнення, передбаченого санкцією статті, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
В судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Фещенко Р.В. просив закрити провадження у справі про притягнення ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Надав письмові заперечення, долучені до матеріалів справи. На думку представника, матеріали справи про порушення митних правил не містять доказів вчинення ФОП ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підставу для переміщення через митний кордон України товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., що одержаний незаконним шляхом, так як вказаний сертифікат отриманий ФОП ОСОБА_1 у передбачений законом спосіб. При цьому, ФОП ОСОБА_1 не приховував від митного контролю експортовані товари.
ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, в судовому засіданні підтримав позицію представника та просив закрити провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення представника митного органу, пояснення ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, та його представника, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексута інших законів України.
Згідно із ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил, як це передбачено ст. 486 МК України, є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Судом встановлено, що 06.06.2019 р. до Житомирської митниці ДФС подано митну декларацію типу ЕК 10 АА № UA101030/2019/002572 на товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень.
Згідно вказаної митної декларації відправником товару є ПП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ), одержувачем - «Technomar&Adrem» (Естонія).
Для проведення митного оформлення вказаної митної декларації та подальшого переміщення через митний кордон України даного товару до Житомирської митниці ДФС ПП ОСОБА_1 надав, наряду з іншими документами, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р.
Даний сертифікат отримано на підставі товарно-транспортних накладних ЖТВ №486638 від 08.08.2018 р., ЖТВ №489190 від 31.05.2019 р., ЧНА №145419 від 31.05.2019 р., №788 від 20.05.2019 р., №б/н від 05.06.2019 р. та накладної №51 від 05.06.2019 р., виданої ФОП ОСОБА_2 про продаж лісопродукції ПП ОСОБА_1 .
Згідно матеріалів перевірки, які надійшли листом СБУ в Житомирській області №57/3-7199 від 19.11.2019 р., ФОП ОСОБА_2 жодних фінансово-господарських відносин з ПП ОСОБА_1 протягом 2018- 2019 років не проводила.
Таким чином, митний орган прийшов до висновку, що ПП ОСОБА_1 організував переміщення вищевказаного товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підставу для переміщення через митний кордон України товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., що одержаний незаконним шляхом.
В зв'язку з чим, 03.12.2019 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (фізичної особи - підприємця), складено протокол про порушення митних правил №0384/10100/19, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Тобто, у розумінні даної норми закону переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю для відповідальності за ч.1 ст.483 МК України, мають бути вчинені одним із зазначених способів, що вказують на умисел особи на таке протиправне переміщення.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).
При цьому, що стосується використання документів, то судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Тобто ті, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.
Виходячи зі змісту протоколу про порушення митних правил № 0384/10100/19 від 03.12.2019 року, ФОП ОСОБА_1 організував переміщення товару - дошки дубової, обрізної, кількістю - 18,093 м3, загальною вартістю 245 681,44 грн., з приховуванням від митного контролю, тобто подав митному органу сертифікат про походження названих лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 року, що одержаний незаконним шляхом.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для одержання сертифікату ЖТ.601182 від 29.05.2019 року, слугувала ТТН №51 від 05.06.2019 року, яка, за відомостями, отриманими митними органами з листа СБУ в Житомирській області №57/3-7199 від 19.11.2019 року, ФОП ОСОБА_2 . ФОП ОСОБА_1 не видавалась. Таким чином, дії ФОП ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно матеріалів перевірки СБУ в Житомирські області ФОП ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 ) повідомила, що будь-яких фінансово-господарських відносин у 2018-2019 роках з ФОП ОСОБА_1 не мала. У поясненні, відібраному 11.11.2019 р. співробітником СБУ, ФОП ОСОБА_2 повідомила, що отримана від: ДП «Городнянський лісгосп» (вул. Жовтнева, 54, м. Городня, Чернігвська область) згідно товарно-транспортних накладних ЧНБ №474063 від 25.03.2019 року, ЧНА №3145419 від 31.05.2019 року та від ДП «Борзнарайагролісгосп» (пров. Київський, 29, м. Борзна, Чернігівська область) згідно товарно-транспортних накладних №788 від 20.05.2019 року, №187 від 14.02.2019 року, №197 від 18.02.2019 року, №207 від 19.02.2019 року №208 від 19.02.2019 року №218 від 20.02.2019року, №219 від 20.02.2019року №220 від 20.02.2019року, Р№404 від 20.03.2019 року, - лісопродукція ФОП ОСОБА_1 не реалізовувалась, а вказана особа їй невідома.
Разом з тим, факт придбання необрізної дошки породи «дуб» у ФОП ОСОБА_2 через її представників, крім пояснення ФОП ОСОБА_1 , підтверджується поясненнями, які містяться в матеріалах справи, відібраними посадовою особою митного органу у громадян: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
У своєму поясненні ОСОБА_6 підтвердила факт виписки накладних №35 від 26.03.2019 р.; №38 від 17.04.2019 р.: №51 від 05.06.2019 р. та б/н від 17.06.2019 року ФОП ОСОБА_1 , які митним органом були покладені у правомірність складених протоколів 0382; 0383; 0384; 0385. ОСОБА_6 повідомила, що особисто виписувала названі накладні і ставила печатку, а підписувала ці накладні її мати - ФОП ОСОБА_2 . Правомірність дій ОСОБА_6 підтверджується довіреністю від 29.08.2017 року, наданою їй її матір'ю - ФОП ОСОБА_2 ;
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 підтвердила, що дійсно накладні №35 від 26.03.2019 р.; №38 від 17.04.2019 р.; №51 від 05.06.2019 р. та б/н від 17.06.2019 року, згідно яких були відпущені пиломатеріали необрізні породи «дуб» ФОП ОСОБА_1 , виписувала та ставила на них печатку її дочка ОСОБА_6 . Також ФОП ОСОБА_2 повідомила, що з ФОП ОСОБА_1 особисто не знайома. З приводу пояснень наданих 11.11.2019 року співробітникам СБУ в Житомирській області ФОП ОСОБА_2 повідомила, що через неповне володіння інформацією про фінансово-господарську діяльність, яку здійснюють донька ОСОБА_6 та зять ОСОБА_5 , повідомила працівникам СБУ не зовсім вірну інформацію.
Згідно ст. 3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів видаються підприємствами - постійними лісокористувачами разом з товарно-транспортною накладною.
Особи, винні в порушенні порядку видачі та обігу сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, несуть відповідальність згідно із законом.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, забезпечує ведення та розміщення на своєму офіційному веб-сайті електронного переліку виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, а також внесення виданих сертифікатів до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів.
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.
Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.
Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів не може передаватися іншим суб'єктам підприємницької діяльності для подальшої реалізації лісоматеріалів на внутрішньому ринку України.
Зважаючи на приписи положень ч. 4, ч. 5, ч. 7 ст. 3 Закону, можна прийти до висновку, що особи, які порушують порядок видачі та обігу сертифікатів притягуються до відповідальності у встановленому законом порядку. Видані Сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів вносяться органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів. Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 3 Закону, порядок отримання Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів врегульований Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі - Порядок №1260).
Згідно п.2 Порядку №1260, дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форми власності, що здійснюють експортні операції з лісоматеріалами та виготовленими з них пиломатеріалами (далі - експортери).
Згідно п.3 Порядку №1260, сертифікат є обов'язковим документом під час здійснення експорту лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Згідно п.4 Порядку №1260, сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом, і діє протягом 60 днів з дати його видачі.
Згідно п.5 Порядку №1260, для отримання сертифіката експортери подають територіальному органові Держлісагентства заяву за встановленою Агентством формою, до якої додається копія (з обов'язковим пред'явленням оригіналу) товарно-транспортної або залізничної накладної про придбання лісо- та пиломатеріалів, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів).
Згідно п.6 Порядку №1260, експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.
Згідно п.7 Порядку №1260, сертифікат видається у день подання документів.
У разі наведення неповної або недостовірної інформації у документах, передбачених пунктом 5 цього Порядку, експортерам в одноденний строк письмово повідомляється про відмову у видачі сертифіката з обґрунтуванням причин.
В свою чергу, Наказом Державного комітету лісового господарства України №230 від 07.09.2009 року затверджено Стандарт адміністративної послуги з видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі - Стандарт №230).
Згідно п.1.3. Стандарту №230, послугу по отриманню Сертифіката надають територіальні органи управління Державного комітету лісового господарства - обласні управління лісового і мисливського господарства.
Згідно п.1.4. стандарту №230, у цьому Стандарті терміни вживаються у такому значенні, зокрема:
Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій - документ, що засвідчує законність придбання лісопродукції що експортується у постійного лісокористувача.
Постійний лісокористувач - спеціалізоване лісогосподарське підприємство, якому у постійне лісокористування надані ліси на землях державної та комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку.
Згідно п.3 Стандарту №230, для отримання адміністративної послуги, наслідком якої є видача суб'єкту господарювання Сертифіката, подаються наступні документи:
- заява за встановленою формою;
- копії (з обов'язковим пред'явленням оригіналу) товаротранспортних або залізничних накладних, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів) про придбання відповідного обсягу лісо- та пиломатеріалів у постійного лісокористувача;
- специфікації на придбану у постійного лісокористувача продукцію, та лісопродукцію, що експортується;
- інші документи, що можуть підтвердити законність походження лісопродукції.
Вбачається, що ФОП ОСОБА_1 для отримання Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, звертався з відповідними заявами до Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, копії яких наявні у матеріалах справ.
Так, ФОП ОСОБА_1 надав у Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства усі необхідні документи для отримання Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. Зокрема документи, які підтверджують походження лісоматеріалів (первинні бухгалтерські документи на походження лісоматеріалів круглих породи дуб (ТТН-ліс, ТТН та специфікацію ЛГ-25), які йому разом з пиломатеріалами передали представники ФОП ОСОБА_2 , а також накладні на придбані у ФОП ОСОБА_2 пиломатеріали дубові необрізні, а саме накладні: №35 від 26.03.2019 р.; №38 від 17.04.2019 р.; №51 від 05.06.2019 р. та б/н від 17.06.2019 року.
Приймаючи до уваги вище наведені норми законодавства, які регулюють порядок отримання та контроль видачі Сертифікатів, можна зробити висновок, що сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., отриманий у передбачений законом спосіб.
Так, в матеріалах справи відсутні та не надавались у судовому засіданні будь-які дані чи належні докази на підтвердження того, що ФОП ОСОБА_1 вчинив протиправні дії та має нести відповідальність за дії, що були спрямовані на приховування від митного контролю та утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що ФОП ОСОБА_1 вчинив будь-які умисні дії, що призвели до переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підставу для переміщення через митний кордон України товар «Дошки дубові, обрізні...», кількістю - 18,093 м3., загальною вартістю 245681,44 гривень, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЖТ.601486 від 06.06.2019 р., що одержаний незаконним шляхом.
Згідно вимог, встановлених частиною першою ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Згідно положень ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати, в тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у справі про порушення митних правил, та інших обставин, які мають значення для провадження у справі, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у встановленому законом процесуальному порядку. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.
Згідно ст. 489 МК України та ст. 280 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, викладене у своїй сукупності свідчить про відсутність в діях ФОП ОСОБА_1 суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки таких доказів матеріали справи не містять.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 483 МК України є наявність в діях правопорушника вини у формі прямого умислу, а відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Разом з тим, митним органом не доведено суб'єктивну сторону адміністративного правопорушення, а саме прямий умисел ФОП ОСОБА_1 , який виразився в поданні останнім митним органам документів, отриманих незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Натомість, досліджені в суді матеріали справи у їх сукупності свідчать про відсутність в діях ФОП ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; 2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; 3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
На підставі наведеного, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, з огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення ФОП ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 458, 483, 487, 489, 490, 491, 494, 495, 498-500, 527 Митного кодексу України, статтями7, 9, 247, 251, 268, 271 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження в справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.І. Кушнір