Справа № 127/8892/20
Провадження № 3/127/3621/20
"17" вересня 2020 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Подільської митниці Держмитслужби відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Республіки Молдова, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки Р. Молдова НОМЕР_1 , виданий 23.09.2005 органом 26, персональний номер 2005026035584, до адміністративної відповідальності не притягувалася,
про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0243/40100/20 від 26.03.2020 року, 14.07.2018 о 19 год. 30 хв. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський-Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці ДФС в напрямку з Молдови до України на канал руху «зелений коридор» в'їхав легковий автомобіль марки «OPEL VECTRA», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Литва, під керуванням громадянки Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Як підставу для переміщення даного автомобіля ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) подала до митного контролю та митного оформлення такі документи: паспорт громадянки Р. Молдова НОМЕР_1 , виданий 23.09.2005 органом 26, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 (країна реєстрації - Литовська Республіка), довіреності на право користування транспортним засобом № 0875 від 08.08.2017 та №0872 від 08.08.2017, засвідчене нотаріусом 13-го нотаріального бюро м. Каунас Литовської Республіки Violeta Bagdanskiene.
Відповідно до п. 7 Наказу ДМСУ №1118 від 17.11.2005 року «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються "громадянами через митний кордон України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.11.2005 року за №1428/11708, власник транспортного засобу або вповноважена особа, який переміщує транспортний засіб, через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів: що "стверджують право власності на транспортний засіб або користування ним (у тому числі з правом розпоряджання), реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб, паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону України, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання) посвідки чи інших документів про постійне місце проживання в Україні або за кордоном.
За результатами аналізу документів, поданих для митного оформлення вказаного транспортного засобу в митний режим «тимчасове ввезення строком до 1 року». 23.10.2018 року Вінницькою митницею ДФС до Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ДФС України направлено проект запиту до митних органів Р. Литва за №7021/8/02-80-20-05 з метою підтвердження (спростування) факту оформлення та реєстрації довіреностей № 0875 від 08.08.2017 та №0872 від 08.08.2017 на право користування транспортним засобом «OPEL VECTRA», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов номер НОМЕР_3 .
20.11.2019 року ДФС України отримано відповідь митних органів Литовської Республіки (вих. № (20.3/05)3В-8914 від 11.11.2019), згідно якої довіреності № 0875 від 08.08.2017 та №0872 від 08.08.2017 на право користування громадянкою Республіки Молдова ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) транспортним засобом марки «OPEL VECTRA», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Литва, НОМЕР_5 нотаріальним бюро м. Каунас не зареєстровані та являються підробленими.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 491 МК України, підставою для порушення справи про порушення митних правил є офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
20.01.2020 року громадянці Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) надіслано запрошення (лист № 7.12-08-1/20/10/529 від 20.01.2020) про необхідність прибуття до митниці в термін до 26.03.2020 року з метою проведення опитування та складання протоколу про порушення митних правил. В зазначений термін громадянка Р. Молдова ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) до митниці не прибула, про причини неявки не повідомила, хоча згідно повідомлення про вручення листа 11.02.2020 була належним чином повідомлена про необхідність прибути для надання пояснень.
Таким чином, громадянка Р. Молдова ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) перемістила через митний кордон України товар: автомобіль «OPEL VECTRA», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов номер НОМЕР_3 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару, підробленого документу, а саме довіреностей на право користування транспортним засобом №0875 від 08.08.2017 та №0872 від 08.08.2017.
Згідно модуля «Провадження у справах про порушення митних правил» АСМО «Інспектор», інформація щодо притягнення протягом року громадянки Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачені ст.ст. 482. 483 МК України - відсутня.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Представник Подільської митниці Держмитслужби Вихристюк В.Д. в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, а саме транспортного засобу, - безпосереднього предмету порушення митних правил з конфіскацією даного транспортного засобу. На даний час транспортний засіб знаходиться на території України. Вважає, що переміщення ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ). через митний кордон України автомобіля «OPEL VECTRA» реєстраційний номер НОМЕР_2 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару, підробленого документу, а саме довіреності на право користування транспортним засобом № 0875 від 08.08.2017 та №0872 від 08.08.2017 року, підтверджується наданими до суду доказами.
У судове засідання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явилася, належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомила, клопотання про перенесення розгляду справи до суду не надала.
Відповідно до ст. 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Враховуючи зазначене вище, а також позицію представника Подільської митниці Держмитслужби з даного питання, справа про порушення митних правил розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
У відповідності до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 Митного кодексу України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно вимог ст. 489 Митного кодексу України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
При цьому, згідно ст. 3 Митного кодексу України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. У разі якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день виконання таких формальностей. Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають. У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб органів доходів і зборів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь органу доходів і зборів, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
Згідно з частиною 2 статті 467 МК України в редакції, що діяла станом на день ввезення автомобіля на митну територію України - 14.07.2018 року, та до внесення змін Законом України №2612-VII від 08.11.2018 року, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.
Суд зазначає, що Законом України №2612-VII від 08.11.2018 року, який набрав чинності 25.11.2018 року, в статті 467 частину другу виключено, а частину першу викладено у редакції, відповідно до якої якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Відповідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Однак, положення частини першої статті 467 Митного кодексу України в редакції, яка почала діяти з 25.11.2018 року, збільшують строк давності притягнення особи до відповідальності, тобто погіршують становище особи, а отже не мають зворотної дії в часі.
Враховуючи викладене, оскільки ввезення автомобіля на митну територію України було здійснене 14.07.2018 року, керуючись положеннями статті 58 Конституції України, суд дійшов висновку, що в даному випадку слід застосовувати статтю 467 Митного кодексу України в редакції, яка діяла на момент ввезення автомобіля на митну територію України.
Як вбачається з матеріалів справи, переміщення транспортного засобу через митний кордон України відбулося 14.07.2018 року, а тому згідно положень частини другої статті 467 Митного кодексу України (в редакції, чинній на час переміщення товару через митний кордон України), строк накладення адміністративного стягнення закінчився 14.01.2019 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що слід закрити провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи судом строків, передбачених статтею 467 Митного кодексу України.
При цьому суд не погоджується з твердженням представника митниці, що днем виявлення правопорушення є день отримання митницею відповіді митних органів Литовської Республіки та саме з цієї дати слід рахувати строк накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно вимог п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Таким чином, враховуючи вимоги ст. 7, ч. 2 ст. 2 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП наявні підстави для закриття провадження в справі про адміністративні правопорушення згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 58 Конституції України, ст. ст. 3, 458, 467, 483, 486, 487, 489 Митного кодексу України, ст. ст. 7, 8, ч. 2 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.