печерський районний суд міста києва
Справа № 757/32988/20-ц
10 серпня 2020 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Ільєвій Т.Г.
при секретарі судових засідань - Ємець Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-
04.08.2020 до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана заява, яку заявник обґрунтовує, тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Красний Луч. Луганської області, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 156 від 16.07.2020 року, виданим ГУ «КлЦГМБ «Княгининская» поліклініка №1 м. Красний Луч та свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 16 липня 2020, виданим Відділом запису актів громадського стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки.
ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Міусинськ Луганської області, його місце проживання було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта (а.с.18-20).
Відповідно до довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції №5149 з 04.06.2015 року місце перебування ОСОБА_2 було зареєстровано, за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.23).
ОСОБА_2 приходиться батьком ОСОБА_1 (заявник), що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим повторно 06.07.2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції у Луганській області серії НОМЕР_2 (а.с.17).
Так, заявник звернувся до Печерського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) (заінтересована особа) щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Проте, заявнику було відмовлено у державній реєстрації факту смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Красний Луч Луганської області, та у видачі відповідного свідоцтва, у зв'язку з наданням заявником документу про смерть, що не підтверджує факт смерті (а.с.6).
Відтак, зареєструвати смерть ОСОБА_2 в органах державної реєстрації актів цивільного стану на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 156 від 16.07.2020 року та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16 липня 2020, виданим Відділом запису актів громадського стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, заявнику не вдається тому останній звернувся до суду.
Таким чином, заявник просить суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Міусинськ Луганської області, яка настала на тимчасово не підконтрольній владі України території 16.07.2020 року у м. Красний Луч Луганської області.
05.08.2020 ухвалою суду було відкрито провадження у справі.
Заявник у судове засідання не з'явилася, будучи повідомленою про час, дату і місце судового розгляду належним чином, через канцелярію суду представником заявника було подано до суду заяву про розгляд справи за її та заявника відсутності, вимоги заяви підтримала.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином.
Вивчивши заяву, дослідивши та оцінивши письмові докази у їхній сукупності, суд встановив наступні обставини і прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року № 2268-VIII, а саме частиною першої статті 1, визнано Тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме:
1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей;
2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини;
3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Особливості реалізації інших прав і свобод цивільного населення та вчинення правочинів на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях визначаються законами України.
Згідно з положеннями абзацу третього статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Таким чином, будучи померлим у м. Красний Луч, Луганської області, державна реєстрація смерті батька заявника не була проведена у відповідності до законодавства України. На території України даний факт неможливо засвідчити, оскільки заявницею для підтвердження факту смерті подано документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Оскільки реєстрація смерті громадянина України ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то наявні законні підстави встановити факт його смерті у судовому порядку.
За приписами частини другої статті 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно з частиною четвертої ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 55, 129 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», ст. ст. 1-18, 76-81, 95, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258, 259, 293, 294, 315, 317, 319, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального міністерства юстиції про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Міусинськ Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у м. Красний Луч Луганської області, що підтверджується довідкою про смерть №156 від 16.07.2020 та свідоцтвом про смерть від 16.07.2020 Серія НОМЕР_1 .
Зобов'язати Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального міністерства юстиції внести відповідний актовий запис реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у м. Красний Луч Луганської області до відомостей Державного реєстру актів цивільного стану громадян, та видати свідоцтво про його смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Суддя Т.Г. Ільєва