печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27010/20-к
Примірник № ___
23 липня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2
за участю:
прокурора - ОСОБА_3
представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи - ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення, -
30.06.2020 прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до суду з наведеним вище клопотанням.
В судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання в частині надання справи № 9 «Документи з питань діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 », щодо доступу до справи №7, просив відмовити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 не заперечував щодо задоволення клопотання в частині вилучення документів в копіях щодо справи №9, проте вказав, що справа №7, була передана до ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому можливості надати доступ до неї, не буде.
Вивчивши клопотання, заслухавши учасників процесу, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове слідство у кримінальному провадженні № 42020000000000244 від 11.02.2020 за фактами невиконання службових обов'язків службовими особами державних правоохоронних та інших органів державної влади, недбалого ставлення військових службових осіб до військової служби, в тому числі їх бездіяльності під час захоплення у 2014 році будівель Верховної ради АР Крим, Ради міністрів АР Крим і вчинення інших незаконних посягань на територіальну цілісність держави, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді окупації Російською Федерацією півострову Крим, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 425 КК України, а саме: службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб у вигляді тяжких наслідків; недбале ставлення військової службової особи до служби, що спричинило тяжкі наслідки.
В ході досудового розслідування, з-поміж іншого, досліджуються обставини можливого невиконання чи неналежного виконання виконуючим обов'язки Президента України, керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 наприкінці лютого 2014 року вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про боротьбу із тероризмом» та п. 6 Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого Указом Президента України від 14.04.1999 № 379/99 із забезпечення проведення антитерористичної операції у зв'язку із захопленням будівель Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, що призвело до тяжких наслідків у вигляді втрати об'єктів державної влади та інфраструктури.
Так, відповідно до ст. 10 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим, а згідно зі ст. 11 цього Закону рішення щодо проведення антитерористичної операції приймається залежно від ступеня суспільної небезпеки терористичного акту керівником ІНФОРМАЦІЯ_2 за письмовим дозволом Голови ІНФОРМАЦІЯ_4 або керівником координаційної групи відповідного регіонального органу ІНФОРМАЦІЯ_4 за письмовим дозволом керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 , погодженим з Головою ІНФОРМАЦІЯ_4 . Про рішення щодо проведення антитерористичної операції негайно інформується Президент України.
Крім того, ретельному дослідженню підлягають обставини тривалого не призначення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із чим неможливо було ініціювати проведення антитерористичної операції; наявності ризиків для територіальної цілісності і суверенітету України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, обізнаність вищого керівництва держави і органів безпеки про їх існування та вжиті заходи для адекватного реагування на такі ризики, а також на наявність станом на 27.02.2014 сил і засобів у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_4 та регіональних управлінь ІНФОРМАЦІЯ_4 на території Автономної Республіки Крим для проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та пункту 7 Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого Указом Президента України від 14.04.1999 № 379/99 (в редакціях, що діяли станом на лютий 2014 року), Антитерористичний центр є постійно діючим органом при ІНФОРМАЦІЯ_4 , який складається з Міжвідомчої координаційної комісії та штабу, а також координаційних груп та їх штабів, які створюються при регіональних органах ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідь на запит Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України протоколи засідань ІНФОРМАЦІЯ_6 за лютий - березень 2014 року знаходяться у справі № 9 «Документи з питань діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 »; окремі документи про загрозу терактів на території АДРЕСА_1 , що надходили від органів безпеки упродовж лютого - березня 2014 року, знаходяться у справі № 7 «Документи з проблем захисту національної державності та боротьби з тероризмом» у семи томах. Також у інформації зазначено, що запитувана інформація має гриф обмеження доступу «Таємно» та «Для службового користування».
Офісом Генерального прокурора направлено запит в порядку ст. 93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо надання доступу для проведення огляду матеріалів за січень - березень 2014 року, що сформовані у справі № 7 «Документи з проблем захисту національної державності та боротьби з тероризмом» (у семи томах), справі № 9 «Документи з питань діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 доступ до запитуваних документів буде наданий на підставі ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.
З огляду на викладене, у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, а саме оригіналів документів за січень - березень 2014 року, що сформовані у справі № 7 «Документи з проблем захисту національної державності та боротьби з тероризмом» (у семи томах), справі № 9 «Документи з питань діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 », що перебувають у володінні та зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 .
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8, 9 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить державна таємниця.
У відповідності до ст.. 1 Закону України «Про державну таємницю» (далі -Закон) державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Також, у відповідності до даного Закону допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Ст. 22 даного Закону передбачає, що залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці:форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "особливої важливості", "цілком таємно" та "таємно";форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно";форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності "таємно",а також такі терміни дії допусків:для форми 1 - 5 років; для форми 2 - 7 років; для форми 3 - 10 років.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, дійшов висновку, що речі і документи, та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, з урахуванням наведених обґрунтувань та поданих документів мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Разом з цим, клопотання прокурора в частині вилучення оригіналів документів, слідчий суддя вважає необґрунтованим.
Таким чином, з врахуванням зазначеного та уточнень прокурора в судовому засіданні, клопотання підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, ст. 22, 26, 108, ст.ст.160, 163, 164, 166, 309 КПК України слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл прокурору відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 та слідчому третього відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 , тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення їх в копіях, що перебувають у володінні і зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , - а саме документів за лютий - березень 2014 року, що сформовані у справі № 9 «Документи з питань діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 », в межах доступу до держаної таємниці.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1