ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 вересня 2020 року м. Київ № 640/2541/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі колегії суддів:
головуючого судді - Шевченко Н. М.,
суддів - Аверкової В.В., Бояринцевої М.А.,
за участі секретаря судового засідання - Поліщук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження клопотання відповідача щодо зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
за участі учасників справи:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Штокмана А.І.,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Через канцелярію суду 06.07.2020 надійшло клопотання від представника відповідача про зупинення провадження у справі на підставі п.5 ч.2 ст.236 КАС України до набрання законної сили судового рішення касаційної інстанції у справі № 640/14839/19.
У судовому засіданні представник відповідача підтримував подане клопотання про зупинення провадження у справі. Позивач заперечував проти задоволення зазначеного клопотання.
Заслухавши представника відповідача та позивача, вивчивши подане клопотання про зупинення провадження у справі суд виходить з наступного.
У відповідності до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Судом установлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.11.2019 у справі № 640/14839/19 позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині незабезпечення проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму на 2019 рік, за наслідком втрати чинності 10.07.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 780 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення"; визнано протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2019 рік без попереднього проведення науково- громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму всупереч статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум"; визнано протиправними дії Кабінету Міністрів України із розробки та схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет на 2019 рік" від 15.09.2018 № 9000, його подання на розгляд та затвердження Верховної Ради України, з порушенням порядку встановлення у законопроекті розміру прожиткового мінімуму та інших соціальних стандартів і гарантій відповідно до вимог статей 2,3,4 Закону України "Про прожитковий мінімум", статей 2, 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", та без обґрунтування розрахунку вартісної величини прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період всупереч пункту "є" частини першої статті 38 Бюджетного кодексу України; зобов'язано Кабінет Міністрів України вчинити дії щодо встановлення прожиткового мінімуму відповідно до статей 2, 3, 4 Закону України "Про прожитковий мінімум", статей 2, 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2020 апеляційна скарга Кабінету Міністрів України задоволена частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.11.2019 скасовано в частинні задоволених позовних вимог щодо визнання протиправними дій Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2019 рік без попереднього проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму всупереч статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" та визнання протиправними дій Кабінету Міністрів України із розробки та схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет на 2019 рік" від 15.09.2018 № 9000, його подання на розгляд та затвердження Верховної Ради України, з порушенням порядку встановлення у законопроекті розміру прожиткового мінімуму та інших соціальних стандартів і гарантій відповідно до вимог статей 2, 3, 4 Закону України "Про прожитковий мінімум", статей 2, 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", та без обґрунтування розрахунку вартісної величини прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період всупереч пункту "є" частини першої статті 38 Бюджетного кодексу України й прийняти постанову, якою у задоволенні позову в цій частині відмовити.
Ухвалами від 29.04.2020 Верховний Суд відкрив касаційне провадження за скаргами Кабінету Міністрів України та ОСОБА_1 у справі № 640/14839/19.
Вирішуючи клопотання суд зауважує, що відповідно до ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із системного аналізу викладеного убачається, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.11.2019 у справі № 640/14839/19 набрало законної сили 11.03.2019, отже відсутні підстави для задоволення заяви про зупинення провадження у справі з підстав розгляду Верховним Судом касаційної скарги.
Таким чином, суд вважає, що клопотання представника відповідача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 236, 241-243, 248, 250, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.М. Шевченко
Судді В.В.Аверкова
М.А.Бояринцева
Повний текст ухвали складено 22.09.2020