Справа № 420/4566/20
23 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом керівника Котовської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей, зобов'язавши Окнянську селищну раду Окнянського району Одеської області вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей покладається на служби у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад, а тому органи місцевого самоврядування зобов'язані утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад служби у справах дітей. Позивач наголошує, що невиконання Окнянською селищною радою Окнянського району Одеської області діючих вимог законодавства може призвести до порушення інтересів держави в частині гарантування забезпечення належного захисту прав дітей.
Ухвалою судді від 01.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
15.06.2020 до канцелярії суду та 17.06.2020 засобами електронного зв'язку до суду від Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що на даний час на території Окнянського району Одеської області реалізація державної політики у сфері сім'ї та дітей здійснюється органом виконавчої влади - службою у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області. Структурний підрозділ РДА в даному випадку служби у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань, відповідно до пункту 1 Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887 та п.6 Положення про службу у справах, дітей Окнянської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням т.в.о. голови районної державної адміністрації від 16.01.2019 № 12/А-2019. Відтак, реалізація державної політики у сфері захисту прав дітей не порушується. Також позивач невірно тлумачить п. 2 Указу Президента України від 30.09.2019 № 721/2019, яким жодного строку виконання щодо утворення служби у справах дітей в ОТГ не вказано, а отже потрібно діяти в залежності від ситуації.
На виконання постанови КМУ № 866 від 24.09.2009 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» 29.08.2019 була утворена комісія з питань захисту прав дітей, відповідно до рішення виконавчого комітету Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області за № 79/11 «Про створення комісії з питань захисту прав дітей при виконавчому комітеті Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області і затвердження її складу та положення про комісію». Це є підтвердженням того, що Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області, як орган опіки та піклування провадить свою діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, з дотриманням таких принципів: забезпечення найкращих інтересів дитини; недопущення дискримінації дітей; конфіденційності інформації про дитину, які зазначені в пункті 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866. Судячи з цього, Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області, як орган опіки та піклування здійснює свою роботу в напрямку реалізації державної політики у сфері забезпечення прав дитини, тому твердження щодо протиправної бездіяльності не відповідають дійсності.
Відповідь на відзив від позивача до суду не надійшла.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України, з урахування п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Судом встановлено, що 08.04.2020 листом за № 752/02-14 Котовська місцева прокуратура звернулась до голови Окнянської селищної ОТГ Одеської області, в якому просила надати інформацію щодо утворення у структурі виконавчих органів Окнянської селищної ради (об'єднаної територіальної громади) служби у справах дітей; щодо кількості працівників служби, з наданням засвідченої копії рішення про створення служби, затвердження її штатного розпису та положення; якщо служба у справах дітей не створена, вказати з яких причин; вказати кількість дитячого населення (особи до 18 років), що проживає на території населених пунктів, на які розповсюджуються повноваження об'єднаної територіальної громади.
На вказаний запит листом за № 02-15/483 від 09.04.2020 селищний голова повідомив, що в Окнянській селищній раді службу у справах дітей не утворено, так як в Окнянській районній державній адміністрації функціонує служба у справах дітей, яка здійснює захист прав дітей, в т.ч. дітей під опікою, що проживають на території Окнянського району. Кількість дитячого населення віком від народження до 18 років, що проживає в населених пунктах селищної ради, складає 4000 осіб.
З огляду на матеріали справи, прокуратурою в межах повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено інформацію Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей.
Зокрема прокуратурою встановлено, що до складу Окнянської об'єднаної територіальної громади, яка створена у травні 2018 р., увійшли 10 старостинських округів, на території яких проживає 2931 дитина, в т.ч. діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти, які опинилися у складних життєвих обставинах. При цьому, у складі відповідних виконавчих органів Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області не утворено службу у справах дітей.
Згідно інформації служби у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації від 13.04.2020 № 14.1-20/191 кожна об'єднана територіальна громада зобов'язана здійснювати повноваження з питань забезпечення, дотримання та захисту прав дітей та створити службу у справах дітей як юридичну особу, штатна чисельність якої має бути один працівник на одну тисячу дитячого населення, але не менше одного працівника при меншій кількості дітей.
Через неутворення Окнянської селищною радою Окнянського району Одеської області служби у справах дітей, функції з питань захисту прав дітей на території населених пунктів, які увійшли до об'єднаної територіальної громади, здійснює служба у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації.
Згідно листа служби у справах дітей райдержадміністрації від 13.04.2020 № 14.1-20/191, на території ОТГ проживає 2931 дитина, з яких 83 дитини, які перебувають на обліку служби у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації, як такі, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Оскільки в Окнянській селищній раді об'єднаної територіальної громади не створено служби у справах дітей, з метою захисту прав дітей, які проживають на території вказаної громади, служба у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації здійснює свої функції на території всього Окнянського району, що створює загрозу порушення інтересів держави щодо реалізації в повному обсязі завдань та заходів державної політики з питань соціально-правового захисту дітей - мешканців громади, що зумовило керівника Котовської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави звернутись до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції, зокрема, на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сім'ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім'ї та дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім'ї та дітей, відповідні структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських і районних у містах рад. У здійсненні соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей беруть участь у межах своєї компетенції інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, окремі громадяни.
Відповідно до ч. 7 ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують вирішення питань щодо встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих, житлових і майнових прав та інтересів дітей та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 12 вищевказаного Закону безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей. Служба у справах дітей: бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом; оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Згідно із ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей з інвалідністю/осіб з інвалідністю I - III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти; вирішення відповідно до законодавства питань про повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, у школах-інтернатах, дитячих будинках, у тому числі сімейного типу, професійно-технічних навчальних закладах та утримання за рахунок держави осіб, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку і не можуть навчатися в масових навчальних закладах, у спеціальних навчальних закладах, про надання громадянам пільг на утримання дітей у школах-інтернатах, інтернатах при школах, а також щодо оплати харчування дітей у школах (групах з подовженим днем) (пп. 6, 8 п. «б» ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Відповідно до п. 2, 2-1 п. «б» ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження: забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов, зокрема, дітей, що залишились без піклування батьків, на виховання в сім'ї громадян; вирішення відповідно до законодавства питань надання соціальних послуг особам та сім'ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Згідно з ст. 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» найменування об'єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.
У зв'язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, постановами КМУ від 15.11.2017 року № 877 та від 11.04.2018 року № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 року № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, зокрема передано об'єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
З аналізу наведених вище положень випливає висновок, що об'єднані територіальні громади мають самостійно здійснювати діяльність, пов'язану із захистом прав дитини.
Крім того, наказом Міністерства соціальної політики України від 14.06.2018 року № 890 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та забезпечення діяльності об'єднаної територіальної громади у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей, згідно з п. 1.1. яких передбачено, що з метою забезпечення виконання повноважень у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей у виконавчому органі сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади рекомендовано за рішенням сесії відповідної громади, зокрема, утворити (ввести до штатного розпису) службу у справах дітей як юридичну особу, підпорядковану голові сільської, селищної, міської ради.
Аналізом наведеного можна зробити висновок, що Методичні рекомендації носять виключно рекомендаційний характер щодо утворення служби у справах дітей як юридичну особу.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року №800 затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю, та внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866), якими визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей.
Так, відповідно до п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей.
Згідно п.п. 13, 14 цього Порядку облік дітей, які залишились без батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей за місцем проживання батьків дитини або одного з них, з яким проживала дитина до настання обставин, за яких вона залишилася без піклування батьків, незалежно від місця виявлення дитини, а дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - служба у справах дітей за місцем походження дитини. Відомості про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, збираються службою у справах дітей протягом 10 днів після надходження повідомлення про таку дитину. Служба у справах дітей на підставі зібраних відомостей про дитину приймає рішення, яке оформлюється наказом про взяття її на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - первинний облік), і вносить дані про таку дитину до книги первинного обліку. Дитина вважається такою, що взята на первинний облік, з дати прийняття такого рішення. Після взяття дитини на первинний облік служба у справах дітей складає та затверджує індивідуальний план соціального захисту дитини, залишеної без батьківського піклування, дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Абзацом 3 частини 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866 передбачена норма іншого змісту, а саме: Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад.
Зміст наведеної вище норми стосується виключно функцій служб у справах дітей, які вже утворені та здійснюють своє функціонування, та жодним чином не зобов'язує органи місцевого самоврядування створити таку службу у складі відповідних виконавчих органів.
Вирішуючи спір, суд враховує, що позов прокурора обґрунтований метою задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Відтак, позовна заява стосується питання визнання бездіяльності протиправною в частині не створення служби у справах дітей, а не виконання повноважень у сфері захисту прав дітей. Позивачем, в свою чергу, не вказується щодо неналежного виконання комісією з питань захисту прав дітей, утвореної рішенням ВК Окнянської селищної ради № 79/11 від 29.08.2019, повноважень, рівно як і не наводиться жодного випадку, в чому полягає порушення прав дітей, які потребують соціальної підтримки.
У відповідності до абз. 3 ч. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866 передбачена норма іншого змісту, а саме: «Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад.».
Зміст наведеної вище норми стосується виключно функцій служб у справах дітей, які вже утворені та здійснюють своє функціонування, та жодним чином не зобов'язує органи місцевого самоврядування створити таку службу у складі відповідних виконавчих органів.
Звертаючись із даним позовом, керівник Котовської місцевої прокуратури Одеської області наводить доводи стосовно бездіяльності органу місцевого самоврядування - Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, а саме не створення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей. На підтвердження даних доводів наводить ряд нормативно - правових актів, що стосуються діяльності служби у справах дітей, її чисельності. Проте, в наведених законодавчих актах відсутні норми, якими покладається на органи місцевого самоврядування обов'язок стосовно створення служби у справах дітей, як виконавчого органу органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту «б» частини 1 та частини 2 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: делеговані повноваження: забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально - побутових умов, зокрема, дітей, що залишилися без піклування батьків, на виховання в сім'ї громадян; вирішення відповідно до законодавства питання надання соціальних послуг особами та сім'ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Суд погоджується з тим, що дійсно такі делеговані повноваження є у виконавчого органу ради, однак предметом позову та доказування є питання створення служби у справах дітей.
Згідно наданих відповідачем доказів вбачається, що на даний час на території Окнянського району Одеської області реалізація державної політики у сфері сім'ї та дітей здійснюється органом виконавчої влади - службою у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області.
Структурний підрозділ РДА в даному випадку служби у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань, відповідно до пункту 1 Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887 та п.6 Положення про службу у справах, дітей Окнянської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням т.в.о. голови районної державної адміністрації від 16.01.2019 № 12/А-2019.
Крім того, на виконання постанови КМУ № 866 від 24.09.2009 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» 29.08.2019 була утворена комісія з питань захисту прав дітей, відповідно до рішення виконавчого комітету Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області за № 79/11 «Про створення комісії з питань захисту прав дітей при виконавчому комітеті Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області і затвердження її складу та положення про комісію».
Відповідач наголошує, що це є підтвердженням того, що Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області, як орган опіки та піклування провадить свою діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, з дотриманням таких принципів, які визначені в пункті 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866.
На виконання повноважень згідно п.п. 2, 2-1 п. б ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Окнянською селищною радою Окнянського району Одеської області було утворено місцеву комісію із придбання житла дітям-сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа при виконавчому комітеті, відповідно до рішення виконавчого комітету Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області від 02.08.2019 № 78/10 «Про створення місцевої комісії із придбання житла дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа при виконавчому комітеті Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, затвердження положення та її персонального складу».
Як приклад, особі з числа дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, органом опіки та піклування було надано дитині за рахунок держави грошове забезпечення щодо придбання житла на підставі рішень виконавчого комітету від 17.10.2019 № 105/13 «Про затвердження протоколу № 3 засідання місцевої комісії із придбання житла дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області» та від 19.03.2020 № 49/3 «Про затвердження протоколу № 1 засідання місцевої комісії із придбання житла дітям - сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області».
Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області реалізовує державну політику у сфері соціального захисту школярів із числа дітей-сиріт, дітей з інвалідністю / осіб з інвалідністю І - III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також наказу відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради від 13.01.2020 № 14 «Про організацію харчування в закладах освіти на 2019-2020 навчальний рік»; згідно з рішенням Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області від 21.12.2018 за № 478/8-VII «Про затвердження цільової програми «Милосердя в дії» на 2019-2020 роки». Відповідно до розрахунку коштів цієї програми для дітей з інвалідністю надається соціальна допомога в розмірі 1000 грн на протязі року кожній такій дитині. В середньому 60-65 звернень на рік (передбачено цією програмою 65000 грн).
Крім того, відповідно до п.п. 1, 9, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації наділені повноваженнями щодо захисту майнових та немайнових прав дітей - сиріт, дітей позбавлених батьківських прав, осіб з їх числа, сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах та ін.
Тобто Законом України «Про місцеві державні адміністрації» повноваження адміністрацій, щодо захисту прав дітей не обмежуються у зв'язку з утворенням територіальної громади.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей» № 1068 від 30.08.2007, в редакції від 19.02.2018 року, п. 4 передбачено обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям у місячний строк розробити та затвердити положення про службу у справах дітей.
Пунктом 5 цієї ж Постанови Кабінет Міністрів України лише рекомендує органам місцевого самоврядування розробити положення про службу у справах дітей на основі Типового положення про службу у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації та Типового положення про службу у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації.
Аналізуючи дані норми можна дійти до висновку, що якщо законодавством було б встановлено обов'язок органу місцевого самоврядування створити службу у справах дітей, то даний суб'єкт би зазначили саме в пункті 4, та зобов'язали б розробити та затвердити таке положення, а не рекомендували б.
Крім того, Розпорядженням голови Красноокнянської районної державної адміністрації від № 301/А-2016 17.08.2016 затверджено Положення про службу у справах дітей районної державної адміністрації та сектору з питань опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей районної державної адміністрації.
Розпорядженням т.в.о. голови РДА від 16.01.2019 № 12/А-2019 затверджено Положення про службу у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації, відповідно до п. 6 якого основним завданням служби є забезпечення реалізації державної політики у захисті дітей району.
Згідно відзиву відповідача, на даний час на території Окнянського району Одеської області реалізації державної політики у сфері сім'ї та дітей здійснюється органом виконавчої влади - службою у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області.
У відповідності до п.п. 1, 9, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації наділені повноваженнями щодо захисту майнових та немайнових прав дітей - сиріт, дітей позбавлених батьківських прав, осіб з їх числа, сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах і т.ін. Тобто, Законом України «Про місцеві державні адміністрації» повноваження адміністрацій, щодо захисту прав дітей не обмежуються у зв'язку з утворенням територіальної громади.
Отже, спільними принципами місцевого самоврядування та діяльності місцевих державних адміністрацій є поєднання державних і місцевих інтересів. А це свідчить про взаємозв'язок між відповідними органами та уникнення дублювання повноважень тотожних органів, що здійснюють свої повноваження в межах однієї адміністративно - територіальної одиниці.
Крім того, позивач у позовній заяві посилається на Указ Президента України від 30.09.2019 року № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей», яким зобов'язано вжити заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах.
Так, з метою забезпечення права дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на особливий захист та Допомогу держави, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей, Указом Президента України від 30.09.2019 року № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» постановлено: вжити в установленому порядку заходів Кабінету Міністрів України, перелік яких наведено у частині першій; обласним, Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування відповідно до компетенції уживати в установленому порядку вичерпних заходів щодо, зокрема, приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах.
Отже, відповідно до компетенції об'єднана територіальна громада має уживати в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством.
Питання нормативів передбачено у Методичних рекомендаціях. Так, з метою забезпечення єдиного методологічного підходу до виконання власних (самоврядних) повноважень об'єднаної територіальної громади у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей на підставі норм законодавчих актів з питань соціального захисту населення розроблено Методичні рекомендації, які затверджені наказом Мінсоцполітики за № 26 від 19.01.2016.
Відповідно до п.1.3, п.1.8 Методичних рекомендацій передбачено: - для виконання власних повноважень у сфері соціального захисту населення, в тому числі захисту прав дітей, у структурі виконавчого органу об'єднаної територіальної громади пропонується утворити відповідні структурні підрозділи або покласти повноваження на відповідальних працівників виконавчого органу (далі - відповідальний підрозділ (посадова особа)); - з метою належного виконання власних (самоврядних) повноважень об'єднаної територіальної громади у сфері захисту прав дітей рекомендується передбачати посади спеціалістів з питань захисту прав дітей у штатному розписі виконавчого органу об'єднаної територіальної громади (із розрахунку: орієнтовно 1 працівник на 2 тисячі дитячого населення) або утворювати структурний підрозділ захисту прав дітей (якщо дитяче населення перевищує 4 тисячі).
Системне тлумачення вищенаведених положень дозволяє дійти висновку, що з метою належного виконання власних (самоврядних) повноважень об'єднаної територіальної громади у сфері захисту прав дітей рекомендується передбачати посади спеціалістів з питань захисту прав дітей у штатному розписі виконавчого органу ОТГ із розрахунку: орієнтовно 1 працівник на 2 тисячі дитячого населення, або альтернативно, в разі якщо дитяче населення перевищує 4 тисячі, утворювати структурний підрозділ.
Відтак, суд вважає помилковим твердження позивача про обов'язок селищної ради створити службу із обов'язком забезпечувати соціальні гарантії прав дітей, оскільки такі поняття не є тотожними.
В той же час суд зазначає, що що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Отже, дискреційне повноваження надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Суд зауважує, що суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку, вирішує справи.
В свою чергу, утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей є виключно дискреційним повноваженням Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, що також виключає задоволення заявлених позивачем вимог.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову Котовської місцевої прокуратури Одеської області (66302, Одеська область, м. Подільськ, проспект Шевченка, 10; ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області (67900, Одеська область, Окнянський район, смт. Окни, вул. Першотравнева, 6; ЄДРПОУ 04379924) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк