Справа №: 398/2672/20
провадження №: 2-асз/398/1/20
"22" вересня 2020 р., суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Ніколаєв М.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про повернення помилково сплаченого судового збору,
21.09.2020 від ОСОБА_1 надійшло клопотання про повернення помилково сплаченого судового збору.
Клопотання обґрунтоване тим, що він здійснив оплату судового збору на суму 420,40 грн. відповідно до квитанції від 12.08.2020 року № 17220163 за подання адміністративного позову до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області, однак при сплаті використав невірні банківські реквізити, у зв'язку із чим просить суд повернути йому помилково сплачені кошти судового збору у сумі 420,40 грн.
Судом встановлено, що до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора СРПП № 3 Зборівського відділення поліції ГУНП в Тернопільській області Грицай Назара Ярославовича про визнання незаконними дій інспектора щодо притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про адміністративне правопорушення серії БАА № 254384 від 10.05.2018 року.
Ухвалою суду від 18.08.2020 року вказаний адміністративний позов було залишено без руху у зв'язку із тим, що до позовної заяви позивачем долучено квитанцію від 12.08.2020 року № МР_АВ040479KIJ_15064029 про сплату судового збору у сумі 420,40 грн., однак кошти за вказаною квитанцією внесені на рахунок отримувача Казначейство України (Ел.Адм. Подат.), ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, № UA908999980313111256000026001, код отримувача 37993783, а вказаний рахунок не відповідає платіжним реквізитам для перерахування судового збору, за подання позову до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області. Тому, позивачеві було запропоновано надати до суду квитанцію про сплату судового збору на рахунок саме Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області.
01.09.2020 року позивачем надано до суду квитанцію від 01.09.2020 року про сплату судового збору на рахунок Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області, після чого ухвалою суду від 03.09.2020 року відкрито провадження у справі.
Рішенням суду від 21.09.2020 року вказаний позов задоволено частково.
Відповідно до положень ст.119 Кодексу адміністративного судочинства України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Згідно п.10 ч. 1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі викладених норм процесуального законодавства суд вважає за можливе провести розгляд клопотання про повернення судового збору - в порядку письмового провадження.
Розглянувши подане клопотання про повернення судового збору, суд зважає на таке.
Відповідно до положень частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовано Законом України "Про судовий збір".
Водночас, підстави для повернення сплаченого судового збору передбачені статтею 7 Закону України "Про судовий збір".
Так, частиною 1 статті 7 згаданого Закону визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Зі змісту наведеної норми слідує, що підстави для повернення судового збору є вичерпними.
Разом із тим, підстава повернення сплаченого позивачем судового збору, що зазначена ним у поданій заяві, не передбачена частиною 1статті 7 Закону України "Про судовий збір", що унеможливлює задоволення такої заяви.
В свою чергу, механізм повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, передбачений Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03 вересня 2013 року (надалі - Порядок № 787).
Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватися шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи).
При цьому, пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Враховуючи викладене, повернення помилково сплаченого судового збору вирішується згідно Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів від 03.09.2013 №787 та не передбачено нормами Кодексу адміністративного судочинства України та Законом України "Про судовий збір".
За наведених вище обставин клопотання про повернення судового збору задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.132,243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про повернення помилково сплаченого судового збору, відмовити.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя М.В. Ніколаєв