Справа № 265/5491/20
Провадження № 3/265/2615/20
22 вересня 2020 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області Щербіна А.В., за участю секретаря судового засідання Головченко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 серпня 2020 року на адресу суду з Лівобережного відділення поліції Центрального ВП ГУНП в Донецькій області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності сержанта ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ №162803 від 16.08.2020 вбачається, що 13.08.2020 року близько 16.25, за адресою: м.Маріуполь, б-р Меотиди, 11 в магазині «На бульварі» продавець ОСОБА_1 знаходилась без засобів індивідуального захисту, що закриває ніс та рот, чим порушила постанову КМУ від 20.05.2020 №392 та наказ №500 від 17.06.2020, протокол - розпорядження керівника робіт в ліквідації наслідків НС м.Маріуполя, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП. До протоколу додається: адміністративний матеріал.
В протоколі ОСОБА_1 зазначила, що з протоколом не згодна.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , судді пояснила, що в 16.08.2020 перебувала у магазині в масці, коли були зроблені фото, додані до протоколу, їй не відомо. Під час складання протоколу хвилювалася, пояснення на окремому аркуші були викладені не повно, але працівник поліції не дав їй їх виправити.
Відповідно до ст.44-3 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Суддею встановлено, що станом як на 13.08.2020 так і станом на 16.08.2020 року, пункти 2-8, 11, 12, 121-123, 13-16 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 р. №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та пункт 12 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених зазначеною постановою, втратили чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №641.
Таким чином, посилання працівника поліції на порушення ОСОБА_1 постанови КМУ від 20.05.2020 №392 є безпідставним, оскільки п.3 вказаної постанови на момент складання протоколу вже не діяв, а отже й не був обов'язковим до виконання.
Стаття 57 Конституції України передбачає, що кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зокрема зазначається: нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
В той же час, з наданого протоколу та доданих до нього матеріалів не вбачається, вимоги саме якого наказу №500 від 17.06.2020 та якого саме протоколу - розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації місцевого рівня, порушила ОСОБА_1 13.08.2020.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В той же час, з боку особи, яка складала протокол відносно ОСОБА_1 не надано будь - яких пояснень або обґрунтувань щодо необхідності складання протоколу лише через 72 години, хоча з рапорту працівника поліції вбачається, що останній ще 13.08.2020 року повідомив зі «служби 102», що за адресою: м.Маріуполь, б-р Меотиди, 11 в магазині «На бульварі» продавець знаходиться без засобу індивідуального захисту.
У зв'язку з наведеним, суддя критично оцінює фото ОСОБА_1 , які є у матеріалах справи поданих до суду, оскільки є незрозумілим, в який саме день вони були зроблені та чи є вони додатком до протоколу серія ВАБ №162803 від 16.08.2020.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Частина ч.2 ст.251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відсутність належних та допустимих доказів по справі, а також не зазначення конкретної назви чинного нормативного акту, який передбачає відповідальність за правопорушення щодо якого складено протокол відносно ОСОБА_1 , позбавляють суддю можливості перевірити правильність встановлення, як об'єктивних, так суб'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши у сукупності надані докази, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, через недоведеність з боку особи, яка склала протокол щодо адміністративного правопорушення, об'єктивних та суб'єктивних ознак складу вказаного адміністративного правопорушення, зокрема конкретної назви чинного нормативного акту, який передбачає відповідальність за правопорушення.
Згідно зі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративні правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 7, 163-1 ч.1, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст.44-3 КУпАП - закрити.
2.Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
3. Ця постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна