Рішення від 22.09.2020 по справі 500/2323/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2323/20

22 вересня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Ногас С.В., представника відповідача - Нацюк О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач) у якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003, яка оформлена листом за №1900-0301-8/11295 від 29.07.2020;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 електрозварником VI розряду ВАТ «Січ» (з 03.12.1999 ВАТ «Обрій" з 26.04.2004 ТОВ «Ремонтно-механічний завод «Обрій») та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003, з дати виникнення права на таку пенсію - 17.07.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03.07.2020 звернувся до Тернопільського міського відділу обслуговування громадян із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Проте, відповідач відмовив у призначенні пенсії, вказавши, що йому не вистачає пільгового стажу за вказаною посадою, та не зарахував період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 відповідно до пільгової довідки №21 від 10 травня 2016 року виданої ТОВ «Ремонтно-механічним заводом «Обрій» до пільгового стажу, оскільки зазначений період не підтверджений результатами атестації робочих місць за умовами праці. Вважає таку відмову протиправною, оскільки пільговий стаж підтверджується записами трудової книжки, а не проведення підприємством атестації робочих місць не може позбавити особу її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах. Відтак, вважає, він набув право на отримання пільгової пенсії.

Ухвалою суду від 28.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 22.09.2020.

Від відповідача надійшов 21.09.2020 відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначає, що період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 відповідно до пільгової довідки ТОВ «Ремонтно-механічний завод «Обрій» від 10.05.2016 №21 не зарахований до пільгового стажу, оскільки зазначений період не підтверджений результатами атестації робочих місць за умовами праці. Отже, стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 становить 5 років 08 місяців 02 дні. Враховуючи те, що у позивача немає необхідного стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає. Також зазначено, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 03.07.2020, таким чином відсутні правові підстави призначення пенсії з 17.07.2016.

Позивач в судове засідання 22.09.2020 не прибув, подав 07.09.2020 клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно паспортних даних, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнув 55- річного віку.

Згідно даних трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 від 07.09.1978 випливає:

- з 06.09.1978 по 01.12.1978 - робота слюсар-монтажником 3 розряду в Тернопільській ПМК треста «Київм'ясомолремонт»;

- з 16.02.1979 по 08.10.1979 - слюсар-монтажник 3 розряду БМУ «Тернопільського облмісцевпрому»;

- з 24.01.1983 по 20.12.1984 - посада зварювальника V розряду Суходольського спиртозаводу;

- з 20.12.1984 - звільнений у зв'язку з переводом за згодою в ПМК «Київм'ясомолремонт»;

- з 22.12.1984 по 16.04.1987 - робота слюсаря-монтажника 4-5 розряду Тернопільського ПМК «Київм'ясомолремонт» (17.04.1986 - присвоєно 5 розряд електрогазозварника);

- з 03.08.1987 по 13.01.1989 - машиніст холодильних установок по 5-му розряду в ТОВ «Галичина Ласунка»;

- з 16.01.1989 по 26.04.1991 - електрогазозварник VI розряду кооператив «Вузлівчанка»;

- з 30.04.1991 по 11.03.1994 - робота електрогазозварника VI розряду;

- з 17.11.1997 по 02.11.1998 - робота за професією електрозварник VI розряду ТОВ «Обрій»;

- з 03.11.1998 поо 07.08.2012 - роботу електрозварником VI розряду ВАТ «СІЧ» (з 03.12.1999 ВАТ «Обрій»; з 26.04.2004 ТОВ «Ремонтно-механічний завод «Обрій»);

- з 15.08.2012 по 11.05.2013 - виплата допомоги по безробіттю Тернопільський міський центр зайнятості;

- 05.12.2013 - прийнятий на посаду слюсаря з розряду КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго»;

- 10.10.2016 - переведений електрозварником ручного зварювання 5 розряду;

- 21.09.2018 - переведений електрозварником ручного зварювання 6 розряду.

Позивач 03.07.2020 звернувся до Тернопільського міського відділу обслуговування громадян із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Із листа Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1900-0301-8/11295 від 29.07.2020 вбачається, що призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 згідно до поданих документів немає підстав.

При цьому відповідачем зараховано позивачу до періодів роботи з шкідливими умовами праці лише 5 років 08 місяців 02 дні та враховано лише дані із наступних довідок:

- пільгова довідка видана ДП СЛГП «Укрспирт» від 21.04.2016 №1 за період роботи з 11.01.1983 по 20.12.1984;

- пільгова довідка видана ТзОВ «Галичина Ласунка» від 27.05.2016 №697 з період роботи з 03.08.1987 по 13.01.1989;

- пільгова довідка видана ТзОВ «Вузлівчанка» від 03.02.2016 №5 за період роботи з 16.01.1989 по 26.04.1991.

Період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 відповідно до пільгової довідки №21 від 10 травня 2016 року виданої ТОВ «Ремонтно-механічним заводом «Обрій» не зарахований до пільгового стажу, оскільки зазначений період не підтверджений результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Не погодившись із відмовою пенсійного органу, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року (далі по тексту - Закон України № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п.2 ч.2 ст. 114 Закону України № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до записів трудової книжки позивача його загальний страховий стаж роботи складає 33 років 10 місяців 24 дня (аркуш справи 9-12).

При цьому, з оскаржуваного рішення судом встановлено, що на підставі наданих документів, враховуючи дані індивідуальних відомостей про застраховану особу, пільговий стаж ОСОБА_1 за Списком №2 складає 5 років 08 місяців 02 дні.

Відповідач не зарахував до пільгового стажу позивача період його роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012, відповідно до пільгової довідки ТОВ «Ремонтно механічний завод «Обрій» від 10.05.2016 №21, оскільки зазначений період не підтверджений результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Як випливає із матеріалів справи, згідно із записів трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 від 07.09.1978, позивач ОСОБА_1 працював з 03.11.1998 по 07.08.2012 електрозварювальником VI розряду ВАТ «СІЧ» (з 03.12.1999 ВАТ «Обрій»; з 26.04.2004 ТОВ «Ремонтно-механічний завод «Обрій»).

Також згідно довідки ТзОВ «Ремонтно-механічний завод «Обрій» №14 від 27.05.2020 ОСОБА_1 дійсно працював в ВАТ "Січ" з 03.11.1998 по 02.12.1999, ВАТ "Обрій" з 03.12.1999 по 25.04.2004, ТОВ "РМЗ "Обрій" з 26.04.2004 по 07.08.2012 на посаді електрозварювальника 6 розряду (аркуш справи 14).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремонтно-механічний завод «Обрій» являється правонаступником Відкритого акціонерного товариства «Обрій», яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «Січ».

Також, відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.05.2020 №16, ОСОБА_1 дійсно працював повний робочий день на ТОВ "Ремонтно-механічний завод "Обрій" за професією, посадою електрозварник 6 розряду, що передбачена Списком №2 за період з 03.11.1998 по 07.08.2012 (аркуш справи 15).

Таким чином, записи у трудовій книжці та інформація у зазначених довідках, підтверджують характер роботи позивача у спірний період, що дає правові підстави на включення спірного періоду до стажу, який дає право на пільгову пенсію згідно ст. 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин, пільговий стаж позивача складає не менше половини стажу в розмірі 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Щодо посилань відповідача про те, що період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012, відповідно до пільгової довідки ТОВ «Ремонтно механічний завод «Обрій» від 10.05.2016 №21 не зарахований до пільгового стажу, оскільки зазначений період не підтверджений результатами атестації робочих місць за умовами праці, суд зазначає наступне.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок №442), яка визначає, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 1 Порядку №442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (пункт 10 Порядку №442).

Як випливає з пункту 11 Порядку №442, контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладається на Держпраці.

Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 16.12.1999 № 01-3/2586-02-6 «Про порядок обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць» роз'яснило, що у разі підтвердження права за результатами атестації впродовж 5 років після ведення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за професіями і посадами, передбаченими Списками № 1 і № 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації.

У роз'ясненнях про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 № 205, передбачено, що в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно - гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Отже своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.

Несвоєчасне або неналежне проведення атестації робочих місць не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією, висвітленою в постанові Верховного Суду від 14 березня 2019 року по справі справа №227/2076/17.

З огляду на викладене, суд приходить про безпідставність посилань відповідача про те, що період роботи позивача 03.11.1998 по 07.08.2012 не може бути зарахований до пільгового стажу.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідачем не надано до суду доказів вчинення ним дій щодо перевірки записів у трудовій книжці позивача, обґрунтованості видачі позивачу довідок та документів, які підтверджували наявний трудовий стажу для призначення пенсії.

Тобто, органом пенсійного фонду не вчинено заходів, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для з'ясування обставин наявності у позивача пільгового стажу.

Таким чином, позивач має достатньо трудового стажу для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області вчинено протиправні дії щодо відмови у зарахуванні до спеціального стажу, який дає право позивачу на пенсію за віком згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 на посаді електрозварювальника 6 розряду у ВАТ "СІЧ" (правонаступником якого є: з 03.12.1999 року - ВАТ "Обрій", а з 26.04.2004 - ТОВ "Ремонтно-механічний завод "Обрій").

При цьому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 10 березня 2020 року № 1013 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд для належного відновлення порушених прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 на посаді електрозварювальника 6 розряду у ВАТ "СІЧ" (правонаступником якого є: з 03.12.1999 року - ВАТ "Обрій", а з 26.04.2004 - ТОВ "Ремонтно-механічний завод "Обрій").

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дати виникнення права на таку пенсію - 17.07.2016, суд зазначає наступне.

Згідно п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи, що позивач досягнув віку необхідного для призначення пільгової пенсії 17.07.2016, а звернувся за призначенням пільгової пенсії тільки 03.07.2020 (тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку), вона має бути призначена з дня звернення за пенсією - 03.07.2020, а не з 17.07.2016, як просить позивач.

Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_1 підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судовий збір в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, яке викладене в листі від 29.07.2020 №1900-0301-8/11295.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи період роботи з 03.11.1998 по 07.08.2012 на посаді електрозварювальника 6 розряду у ВАТ "СІЧ" (правонаступником якого є: з 03.12.1999 року - ВАТ "Обрій", а з 26.04.2004 - ТОВ "Ремонтно-механічний завод "Обрій").

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, з дати звернення за призначенням пенсії - з 03.07.2020.

5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати, а саме: судовий збір за подання позову в сумі 840, 80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 вересня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2

відповідач:

-Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області місцезнаходження/місце проживанняМайдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769;

Головуючий суддя Осташ А.В.