21 вересня 2020 р. Справа № 480/3668/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення з 01.04.2015 виплати позивачу раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб";
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області відновити позивачу з 01.04.2015 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб".
Свої вимоги мотивує тим, що з 2009 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області. З 01.03.2012 по 18.02.2016 обіймав посаду головного державного інспектора з охорони праці Державної інспекції нагляду на транспорті, у зв'язку, в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері територіального управління Держгірпромнагляду України в Сумській області.
Так, з 01.04.2015 по 01.11.2015 йому було зупинено виплату пенсії у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015, оскільки пенсія у період роботи на державній службі не виплачувалася. Позивач звернулась до відповідача з проханням поновити виплату зупиненої пенсії у період з 01.04.2015 по 01.11.2015. Листом від 15.05.2020 № 1519-1580/Г-02/8-1800/20 відповідач відмовив у відновленні виплати пенсії, з посиланням на те, що оскільки у період, що зазначений у ст. 54 Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням внесених змін Законом України № 213-VІІІ від 02.03.2015 позивач перебував у трудових відносинах з територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області, то підстави для виплати раніше призначеної пенсії відсутні.
Позивач не погодився із відмовою відповідача у відновленні виплати пенсії, оскільки вказаний в п. 5 розділу ІІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ закон щодо призначення всіх пенсій, у т.ч. спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України "Про державну службу" щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим законом не призначаються.
Ухвалою суду від 19.06.2020 відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач 13.08.2020 надав суду відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що по-перше на сьогоднішній день, законодавчі норми, які регулюють особливі умови виплати пенсії деяким категоріям громадян, не втратили юридичної сили та є частиною національного законодавства України. Це означає, що вони можуть та повинні застосовуватись відносно осіб, яким пенсії призначались до 01.04.2015. У період, що зазначений у ст. 54 Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням внесених змін Законом України № 213-VІІІ від 02.03.2015 позивач перебував у трудових відносинах з територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області у зв'язку з чим, підстави для виплати раніше призначеної пенсії відсутні. Таким чином, виплата пенсії позивача у період з 01.04.2015 по 01.11.2015, повинна була бути призупинена, а дії управлення є такими, що повністю відповідають закону. Зазначив, що з 29.10.2015 позивачу поновлено виплату пенсії за вислугу років.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в УПФУ в у Сумській області з 2009 року по 01.04.2015 та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01.03.2012 по 18.02.2016 ОСОБА_1 обіймав посаду головного державного інспектора з охорони праці Державної інспекції нагляду на транспорті, у зв'язку, в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері територіального управління Держгірпромнагляду України в Сумській області.
З 01.04.2015 позивачу було тимчасово зупинено виплату пенсії, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ, якою статтю 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було змінено та зазначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії.
Листом від 15.05.2020 № 1519-1580/Г-02/8-1800/20 відповідач відмовив у відновленні виплати пенсії, з посиланням на те, що оскільки у період, що зазначений у ст. 54 Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням внесених змін Законом України № 213-VІІІ від 02.03.2015 позивач перебував у трудових відносинах з територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Сумській області, то підстави для виплати раніше призначеної пенсії відсутні (а.с. 9).
Позивач не погодився із відмовою відповідача у поновленні виплати пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
З 01.04.2015 набрав чинності Закон України від 02.03.2015 № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким внесено зміни до частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким, зокрема, передбачено, що тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
01.01.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015, яким було знову запроваджено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016р., зокрема, частина 1 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладена у наступній редакції: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється".
Аналогічно 01.01.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" від 06.12.2016 № 1774, яким внесено зміни до частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено, зокрема, що тимчасово, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року: у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
З 01.03.2012 по 18.02.2016 ОСОБА_1 обіймав посаду головного державного інспектора з охорони праці Державної інспекції нагляду на транспорті, у зв'язку, в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері територіального управління Держгірпромнагляду України в Сумській області.
Також судом встановлено, що з 01.04.2015 по 01.11.2015, як працюючому пенсіонеру, позивачу пенсія за вислугу років не виплачувалася у зв'язку із дією приписів Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ.
Пунктом 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 213-VІІІ від 02.03.2015 зазначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру"; Про судоустрій і статус суддів"; Про статус народного депутата України"; Про Кабінет Міністрів України"; Про судову експертизу"; Про Національний банк України"; Про службу в органах місцевого самоврядування"; Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином, дана правова норма чітко визначає подію, з ненастанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу" та інших спеціальних законів, зазначених вище.
У зв'язку із тим, що у зазначений у пункті 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 строк, тобто до 01.06.2015, закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, прийнятий не був, то із вказаної дати втратили чинність норми Закону України "Про державну службу" щодо пенсійного забезпечення і відповідно з 01.04.2015 посада позивача, на якій він працював, не давала йому права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" у зв'язку з чим на нього перестала поширюватися стаття 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що була підставою для зупинення виплати пенсії з 01.04.2015.
Згідно зі статтею 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірності відмови у нарахуванні та виплати пенсії за вислугу з 01.04.2015, а відтак, суд констатує, що права позивача щодо отримання пенсії є порушеними.
Отже, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії за вислугу з 01.04.2015, і, відповідно, про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення з 01.04.2015 виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відновити ОСОБА_1 з 01.04.2015 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код 21108013) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал