21 вересня 2020 рокуЛьвівСправа № 300/40/20 пров. № А/857/4744/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Іщук Л. П.,
суддів - Обрізка І. М., Онишкевича Т. В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 березня 2020 року, ухвалене головуючим суддею Матуляком Я. П. у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
13.01.2020 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні з 10.10.2018 пільгової пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням стажу роботи на посаді електролінійника по монтажу повітряних ліній високої напруги контактної мережі на ПрАТ «Електро» в період з 20.10.1986 по 10.01.2001 та з 14.03.2001 по 25.03.2016; зобов'язати відповідача призначити йому з 10.10.2018 пільгову пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що маючи необхідний загальний страховий стаж та стаж роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії, однак відповідачем протиправно відмовлено у її призначенні.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 березня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 з 12.02.2019 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням стажу роботи на ПрАТ «Електро» у період з 20.10.1986 по 10.01.2001 на посаді електромонтер-лінійник по монтажу ЛЕП високої напруги Чернівецької механізованої колони та з 14.03.2001 по 25.03.2016 на посаді електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної групи Чернівецького управління ЗАТ «Електро»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 12.02.2019 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням стажу роботи на ПрАТ «Електро» у період з 20.10.1986 по 10.01.2001 та з 14.03.2001 по 25.03.2016 на посаді електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної групи. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, шо судом першої інстанції не враховано, що трудова книжка ОСОБА_1 не містить даних про пільговий характер виконуваної роботи, тому виникла необхідність надання довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, якої позивачем не подано. Зазначає, що основним документом, який служить підставою для розгляду заяв та прийняття рішень про підтвердження пільгового стажу роботи є документ про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника, що не підтверджується даними ЄДРПОУ Чернівецького управління ПрАТ «Електро». Оскільки не підтверджено припинення діяльності (ліквідацію) без визначення правонаступника Чернівецького правління ПрАТ «Електро», комісією прийнято рішення про відмову у підтвердженні пільгового стажу роботи ОСОБА_1 . Крім того, вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду з вказаним позовом.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач працював в Чернівецькому управлінні ПрАТ «Електро» у період з 20.10.1986 по 10.01.2001 електромонтером-лінійником по монтажу ЛЕП високої напруги та з 14.03.2001 по 25.03.2016 електролінійником по монтажу повітряних ліній високої напруги контактної мережі.
12.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до якої було додано довідки про заробітну плату за період страхового стажу від 02.04.2019 № 30 і № 31; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлених для окремих категорій працівників №209 від 23.12.2013; документи, що підтверджують атестацію робочого місця та трудову книжку, за результатами розгляду яких 11.05.2019 пенсійним органом прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
22.07.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про підтвердження стажу роботи на пільгових умовах, до якої було додано виписку з Протоколу засідання Наглядової ради ПрАТ «Електро» (Львів) від 17.01.2019 (про припинення діяльності відокремленого підрозділу - Чернівецького правління ПрАТ «Електро» з 01.02.2019, відомості з реєстру страхувальників (картки страхувальників) про зняття з обліку Чернівецького правління ПрАТ «Електро», довідки про стаж роботи і заробітну плату, матеріали за результатами атестації робочих місць, висновок державної експертизи умов праці, акт документальної перевірки, трудову книжку.
Рішенням Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 30.10.2019 №10 позивачу відмовлено у підтвердженні стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2, оскільки ним не підтверджено припинення діяльності ПрАТ «Електро» (ліквідацію) без визначення правонаступника, про що повідомлено позивача листом від 08.11.2019 № 20293/03.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки пільговий стаж підтверджується наданими ним документами. При цьому, оскільки звернення позивача за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, тому пенсію позивачу слід призначити саме з моменту звернення до пенсійного органу, тобто з 12.02.2019 року.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до положень статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) передбачено, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць, постанова № 442 відповідно), та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до пункту 8, 9 Порядку проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2 протягом повного робочого дня, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що на момент подання заяви про призначення пенсії (12 лютого 2019 року), позивач досягнув віку, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах (55 років), цей факт відповідачем не оспорюється, як і достатність загального стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах.
Щодо покликання пенсійного органу на неможливість підтвердження пільгового стажу з огляду на відсутність уточнюючої довідки, а також документа про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника, то суд апеляційної інстанції вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.
Як підтверджується записами трудової книжки, позивач працював в Чернівецькому управлінні ПрАТ «Електро» у період з 20.10.1986 по 10.01.2001 електромонтером-лінійником по монтажу ЛЕП високої напруги та з 14.03.2001 по 25.03.2016 електролінійником по монтажу повітряних ліній високої напруги контактної мережі.
Факт роботи позивача електромонтером - лінійником у вищевказані періоди підтверджується також архівною довідкою від 15.07.2017 № 490, виданою трудовим архівом Виконавчого комітету Чернівецької міської ради.
Так, роботи, виконувані позивачем, були передбачені Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, чинними на відповідний період роботи позивача, що не заперечується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Досліджуючи питання щодо атестації робочого місця позивача, то як вбачається із наказів від 04.10.1994 №99 та від 22.06.2004 №49 «Про результати проведення атестації робочих місць» Чернівецьким управлінням ЗАТ «Електро» затверджено перелік робочих місць, посад, професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2, зокрема, посаду, яку займав позивач, - електромонтера-лінійника по монтажу повітряних ліній високої напруги і контактної мережі.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Крім того, апеляційний суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 в справі №520/15025/16-а сформулювала правовий висновок, відповідно до якого особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Таким чином, документами, які знаходяться в матеріалах справи, підтверджується факт роботи позивача у спірні періоди на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, що свідчить про відсутність обов'язку в позивача у наданні уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження стажу.
При цьому, твердження відповідача про неможливість підтвердження пільгового характеру праці позивача у вказані періоди, є безпідставними, оскільки право особи на соціальний захист не може ставитись в залежність від існування конкретного документу. При цьому, збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, відповідно, на нього не повинна покладатись відповідальність за їх відсутність.
Враховуючи викладене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність та необгрунтованість дій відповідача щодо незарахування періодів роботи позивача в ПрАТ «Електро» з 20.10.1986 по 10.01.2001 та з 14.03.2001 по 25.03.2016 до його спеціального стажу, який дає право на пільгову пенсію
Також суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про безпідставність покликання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки 22.07.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про підтвердження стажу роботи, відповідь на яку позивачу направлено тільки 08.11.2019 року за №20293/03.
З огляду на наведене, апеляційний суд приходить до висновку, що пільговий стаж роботи позивача станом на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах становив понад 12 років 6 місяців та був достатнім для її призначення, що свідчить про неправомірність відмови відповідача в призначенні позивачу пенсії згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
За наведених обставин, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 березня 2020 року у справі № 300/40/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. В. Онишкевич
Повне судове рішення складено 21.09.2020