Постанова від 21.09.2020 по справі 520/4359/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 р. Справа № 520/4359/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Русанової В.Б. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року (суддя Горшкова О.О.; м. Харків) по справі № 520/4359/2020

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі також - відповідач, МВС України), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України, яка полягає у ненаданні до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських з моменту введення виплат премії, яким є 01 листопада 2016р та у не направленні вказівки до ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Харківській області на виготовлення додаткової довідки про грошове забезпечення поліцейських ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 р. для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- враховуючи алгоритм дій державних органів у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , визначений Порядком перерахунку пенсій, зобов'язати МВС України в порядку п.2 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року (в редакції 2016р), повідомити Пенсійний фонд України про введення виплати премії поліцейським Національної поліції, в тому числі поліцейським ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 року, що є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що введена постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" премія, як вид грошового забезпечення, на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 поліцейським ГУНП України в Харківській області не виплачувалась, а тому не могла бути складовою для перерахунку пенсії позивача. Натомість премія, як вид грошового забезпечення, передбачений Постановою № 988, фактично розпочала виплачуватись поліцейським ГУНП України в Харківській області на постійній основі з 01 листопада 2016 року, у зв'язку з чим позивач вважає, що саме 01 листопада 2016 року є моментом виникнення у нього права для перерахунку пенсії, у зв'язку із введенням виплати нового виду грошового забезпечення, передбаченого п. 1 Постанови № 988, що є суттєвим збільшенням грошового забезпечення поліцейських ГУНП в Харківській області. З цих підстав позивач вважає, що МВС України, повідомляючи листом від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017 Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року, зобов'язане було одночасно повідомити про збільшення грошового забезпечення поліцейських у зв'язку із введенням виплати премії, що є моментом виникнення права на перерахунок пенсії позивача як з 01 січня, так і з 01 листопада 2016 року, але відповідач відповідних дій не вчинив, чим допустив протиправну бездіяльність у спірних правовідносинах.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідачем надано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України не надходило, у відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду України. Виплата премії для поліцейських не є підставою для перерахунку пенсії. Відповідно до інформації, наданої Національною поліцією України премія за посадою позивача у січні 2016 року не виплачувалась, а отже, відсутні підстави для включення в довідку про грошове забезпечення премії, яка виплачувалась поліцейським з 01.11.2016.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його прийняття при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 повністю і ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначає, що судом першої інстанції не було враховано обставини введення премії поліцейським, вказаних у листі заступника начальника ГУ НП України в Харківській області В'ячеслава Крикуна від 03.12.2019 року за № Н-361/119/05/29-2019, при цьому суд відмовив у допиті ОСОБА_2 щодо наданих ним відповідей у листі від 03.12.2019 року за № Н- 361/119/05/29-2019, а також у витребуванні відомостей у ГУ НП України в Харківській області про фактичний стан введення виплати премії на постійній основі поліцейським цього управління за займаною мною посадою, з якої сплачено ЄСВ. Крім того, суд першої інстанції не врахував, що пенсія позивача була перерахована у 2017 році, про що свідчить довідка ліквідаційної комісії та розрахунок пенсії, та застосував до спірних правовідносин підзаконний акт (Постанову № 103), якої не існувало на момент виникнення спору. Також позивач вказує, що суд першої інстанції, за наявності суперечностей між вищевказаним листом ОСОБА_2 та листом МВС від 20.04.17№ 5551/05/22-17 щодо часу введення виплат та розміру премії, не прийняв їх до уваги, що є суттєвим порушенням вимог про повне з'ясування судом обставин, що мають значення по справі, а також залишив поза увагою те, що вперше за Постановою № 988 премія розпочалась виплачуватись поліцейським ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 року, з якої вперше було сплачено ЄСВ, а відомості у листі МВС від 20.04.17 № 5551/05/22-17 про введення виплати премії з 01.01.2016 року є недостовірними і не можуть бути прийняті до уваги при постановленні рішення. окрім цього позивач зазначає, що суд першої інстанції у оскаржуваному рішенні не надав вмотивованого обґрунтування, чому він застосовує до спірних правовідносин, що виникли у 2016 році, пункт 3 Постанови № 103 від 21.02.2018 року і залишає поза увагою те, що перерахунок моєї пенсії відбувсь у 2017 році за Постановою № 988, як і не надав обґрунтування на виконання якого розпорядження суб'єкта владних повноважень у 2016 році, крім Постанови № 988, була вперше введена виплата премії Поліцейським з 01 листопада 2016 року, а також не врахував, що грошове забезпечення Поліцейських за Постановою № 988 відбулось у два етапи, з дня набрання чинності цією Постановою та з 01 листопаді 2016 року, з дня введення виплати премії Поліцейським.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

ГУПФУ в Харківській області також подано відзив на апеляційну скаргу в якому, посилаючись на безпідставність доводів і вимог апеляційної скарги позивача та законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 , а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними в справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області було надано до ГУ ПФУ довідку № 100/21248 від 19 червня 2017 року для перерахунку пенсії позивача, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за спец, званням капітан поліції - 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років (35 %) - 1505,00 грн.; премія (2,73 %)- 158,48 грн. Всього - 5963,48 грн. (а.с. 11)

Листом ГУ НП в Харківській області № Н-361/119/05/29-2019 від 03.12.2019 року повідомлено позивача про те, що станом на 01.01.2016 премія виплачувалась лише окремим поліцейським тільки у незначній кількості випадків, коли їх грошове забезпечення в поліції було менше у порівнянні з грошовим забезпеченням в органах внутрішніх справ. Виплата премії на постійній основі поліцейським за посадою, прирівняної до посади ОСОБА_1 почалася з 01.11.2016 в таких розмірах: з 01.11.2016 по 30.04.2017 - 1809,00 грн. (31,163 %), з 01.05.2017 по 31.12.2018 - 1961,18 грн. (33,784 %), з 01.01.2019 по 31.07.2019- 5296,74 грн. (91,244 %), з 01.08.2019 по теперішній час - 2684,49 грн. (31,893 %). (а.с. 8)

Враховуючи вказаний лист ГУ НП в Харківській області, позивач звернувся до МВС України у формі колективного звернення пенсіонерів МВС щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Згідно із листом Міністерства внутрішніх справ України № К-939/22 від 30.01.2020, відповідно до пункту 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій здійснювався з 01 січня 2016 року за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015. Розмір премії визначався в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. На виконання пункту 3 постанови № 103 Національною поліцією України визначено середні розміри надбавок та премій за відповідними посадами поліцейських, що були фактично виплачені за січень 2016 року та листом № 2866/09/48-2018 від 12.03.2018 надіслано МВС України для врахування в роботі. Зазначений лист містить інформацію виключно про середні розміри премії. Після визнання судами положень постанови № 103 протиправними та не чинними інших рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону урядом не приймалось.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Чинним законодавством не встановлено обов'язок МВС України щодо надання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських з моменту введення виплат премії та направлення вказівки до ліквідаційних комісій МВС України на виготовлення додаткових довідок про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХII), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - постанова КМУ № 988) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто, з 07.11.2015.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок №45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Відповідно до положень пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

У відповідності до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, в даному випадку за січень 2016 року.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Слід зазначити, що листом за вихідним № 4019/02-22-2017 від 22.03.2017 року Міністерством внутрішніх справ України, з метою забезпечення виконання вимог Закону, а також судових рішень, які набрали законної сили, надіслано в установленому порядку до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій та на виконання вимог законодавства просило надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку.

Пенсійний фонд України листом № 9493/02-23 від 28.03.2017 року повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та необхідність підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, у строки передбачені Порядком №45.

Матеріали справи свідчать, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області було надано до ГУ ПФУ довідку № 100/21248 від 19 червня 2017 року, видану ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016 за прирівняною посадою, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за спец, званням капітан поліції - 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років (35 %) - 1505,00 грн.; премія (2,73 %)- 158,48 грн, всього - 5963,48 грн. (а.с. 11), на підставі якої позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. (а.с. 12)

Таким чином, Міністерством внутрішніх справ України виконано вимоги Порядку № 45 в частині повідомлення ПФУ про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Доводи позивача про те, що премія, як вид грошового забезпечення, передбачений Постановою № 988, фактично розпочала виплачуватись поліцейським ГУНП України в Харківській області на постійній основі з 01 листопада 2016 року, а тому МВС України, повідомляючи листом від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017 Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року, зобов'язане було одночасно повідомити про збільшення грошового забезпечення поліцейських у зв'язку із введенням виплати премії, що є моментом виникнення права на перерахунок пенсії позивача як з 01 січня, так і з 01 листопада 2016 року, колегія суддів відхиляє, оскільки єдиною підставою для надіслання МВС України Пенсійному фонду України відповідного повідомлення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що, в свою чергу, є підставою для перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій.

При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (абз. 7 п. 5 Порядку № 45).

Таким чином, розмір премії для перерахунку пенсій на підставі постанови КМУ № 988 враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто січень 2016 року, а у разі, якщо премії на момент виникнення такого права не виплачувались, то вони для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, беручи до уваги вищенаведені норми чинного, на час виникнення спірних правовідносин законодавства, колегія суддів зазначає, що фактична виплата премії поліцейським ГУНП України в Харківській області на постійній основі з 01 листопада 2016 року не є підставою для надіслання МВС України Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та виготовлення додаткової довідки про грошове забезпечення поліцейських ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 р. для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови КМУ № 988.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та суд дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 по справі № 520/4359/2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій

Судді(підпис) (підпис) В.Б. Русанова Т.С. Перцова