15 вересня 2020 року справа №200/3906/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сіваченко І.В., Ястребова Л.В., секретар судового засідання Антонюк А.С., за участю представника позивача - Секіріна О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача - Секіріна Олександра Вячеславовича на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року (повний текст складено 06 липня 2020 року в м. Слов'янськ) у справі № 200/3906/20-а (суддя І інстанції - Мозговая Н.А.) за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 квітня 2020 року позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи начальником зміни з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року та з 01.04.2006 року по 22.04.2006 року завідувачем гірничих робіт підземним на підприємстві ШУ «Покровське», пільгового стажу за списком 1 відповідно до вимог п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання зарахувати періоди роботи начальником зміни з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року та з 01.04.2006 року по 22.04.2006 року завідувачем гірничих робіт підземним на підприємстві ШУ «Покровське», а саме 28 днів пільгового стажу за списком 1, а загалом 25 років 12 днів, відповідно до вимог п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розглянути питання про призначення пенсії з врахуванням даного пільгового стажу з дати подачі заяви з 03.10.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що 03.10.2018 року він звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 11.12.2018 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу не менше 25 років роботи на підземних роботах відповідно до переліку підземних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1994 року №202. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2886/19-а зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.10.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах та зарахувати до пільгового стажу період роботи з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та з 27.05.2017 року по 06.09.2018 року на Федеральному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля» архіпелаг Шпіцберген, рудник Баренцбург. 25.08.2019 року він отримав рішення №4442 від 19.08.2019 року про відмову у призначенні пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/11701/19-а зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 період роботи на руднику Баренцбург «ГТ Артиквугілля» з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та з 27.05.2017 року по 06.09.2018 року відповідно до вимог ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розглянути питання про призначення пенсії з врахуванням стажу з дня подачі заяви 03.10.2018 року. Рішенням від 02.03.2020 року №4442 йому відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки він має 24 роки 11місяців 12 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та 28 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 200/3906/20-а у задоволенні позову - відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.
Представник позивача вважає висновки суду такими, що суперечить доказам, які є в матеріалах справи, та нормам законодавства, а саме висновок суду щодо правомірності зарахування періодів роботи позивача у ПАТ «ШУ «Покровське» з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року начальником зміни підземний, з 01.04.2006 року по 22,04.2006 року завідувачем гірничих робіт підземний відповідно до п.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не на підставі п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як просив позивач. В рішеннях № 4442 зазначено, що страховий стаж позивача за списком №1 складає 25 років 14 днів та 25 років 12 днів в різних рішеннях. Ні ч.2 ні ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не встановлюють ніяких додаткових вимог, окрім наявності пільгового стажу за списком 1, для призначення пенсії. Якщо працівник має більш 25 років стажу за списком 1 то застосовується ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо менше 25 років то застосовується ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем на адресу суду надіслано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 у справі № 200/2886/19-а (а.с.66-72), яке набрало законної сили 17.07.2019 встановлено наступне.
Позивач 03.10.2018 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-IV від 09.07.2003 року.
Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03.10.2018 № 4442 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, період роботи з 20.12.2013 по 25.02.2017, з 26.02.2017 по 31.03.2017 та з 27.05.2017 по 04.09.2018 на руднику Баренцбург ГТ Арктиквугілля гірничим майстром, заступником начальника дільниці не зараховано до пільгового стажу, так як довідка про пільговий стаж роботи не підтверджується наказами про результати атестації робочих місць ГТ Арктиквугілля. Окрім того, зазначено, що заявник фактично має на момент звернення за призначенням пенсії 20 років 04 місяці 22 дні пільгового стажу, відповідно до вимог ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та 28 днів пільгового стажу відповідно до вимог ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що недостатньо для призначення цього виду пенсії.
Зазначеним судовим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4442 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 та зобов'язано управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.10.2018 про призначення пенсії на пільгових умовах та зарахувати до пільгового стажу період роботи з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та період з 27.05.2017 року по 06.09.2018 року на Федеральному унітарному підприємстві Державний трест Артиквугілля архіпелаг Шпіцберген, рудник Баренцбург. З наявного в пенсійній справі розрахунку стажу вбачається, що період роботи позивача з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та з 27.05.2017 року по 04.09.2018 року включено до стажу роботи за списком № 1.
Рішенням № 4442, прийнятим на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року у справі № 200/2886/19-а, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за п. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через те, що заявник має лише 20 років 04 місяці 22 дні пільгового стажу відповідно до вимог п. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що періоди роботи на Федеральному унітарному підприємстві Державний трест Артиквугілля архіпелаг Шпіцберген, рудник Баренцбург з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та період з 27.05.2017 року по 06.09.2018 року враховано відповідно до вимог ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.13).
Не погодившись із рішенням №4442, позивач знов звернувся до Донецького окружного адміністративного суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року у справі №200/11701/19-а (а.с.62-65), яке набрало законної сили 07.02.2020 року, визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4442 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року. Зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 на руднику Баренцбург ГТ Артиквугілля з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та з 27.05.2017 року по 06.09.2018 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року та розглянути питання про призначення пенсії з врахуванням цього стажу роботи з дати подачі заяви з 03.10.2018 року.
Рішенням № 4442, прийнятим на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року у справі № 200/11701/19-а, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за п. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через те, що заявник має 24 роки 11 місяців 12 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та 28 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що періоди роботи на Федеральному унітарному підприємстві Державний трест Артиквугілля архіпелаг Шпіцберген, рудник Баренцбург з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року та період з 27.05.2017 року по 04.09.2018 року враховано до пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.15).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» » № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону).
Згідно п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Законув разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно п.2 ч.2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно приписів частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону №1788-XII, пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637(далі - Порядок № 637), основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637(далі - Порядок №637).
В пункті 1 Порядку №637 також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).
Відмовляючи позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах незалежно від віку згідно п.3 ст.114 Закону № 1058, відповідач у своєму рішення № 4422 посилається на те, що позивач фактично має 24 роки 11 місяців 12 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст.114 Закону № 1058 , а необхідно мати не менш як 25 років роботи на підземних роботах відповідно до переліку підземних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202.
З наявної в матеріалах справи копії трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 щодо спірних періодів роботи на підприємстві «Покровське» убачається:
- 23.12.2004 року на підставі наказу №5218к від 23.12.2004 року переведений начальником зміни підземним;
- 29.12.2004 року на підставі наказу №5283к від 27.12.2004 року переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем у шахті;
- 01.04.2006 року на підставі наказу №1491к від 31.03.2006 року переведений завідуючим гірничими роботами;
- 28.04.2006 року звільнений за ст.38 КЗпП України за власним бажанням на підставі наказу №1966к від 28.04.2006 року (а.с.8-11).
З розрахунку стажу форми РС- розр. убачається, що період роботи позивача на підприємстві «Покровське» з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року та з 01.04.2006 року по 22.04.2006 включено до стажу роботи за списком №1 (а.с.57).
Відповідно до листа від 05.03.2020 року №2974/03/25-1 позивача повідомлено про те, що періоди роботи начальником зміни з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року та з 01.04.2006 року по 22.04.2006 завідувачем гірничих робіт підземним на підприємстві «Покровське», зараховано до пільгового стажу роботи відповідно до п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки згідно наданої довідки підприємством ШУ «Покровське» від 27.07.2018 року №531 заявник працював 50% і більше в обліковому періоді на підземних роботах. Зазначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для робітників даного виробництва, професії чи посади (а.с.17).
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №531 від 27.07.2018 року, ОСОБА_1 працював 50% і більше в обліковому періоді на підземних роботах у ПАТ «ШУ «Покровське». Період з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року начальник зміни підземний, з 01.04.2006 року по 22.04.2006 року завідувач гірничих робіт підземний. Виконувались на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобування вугілля, що передбачено Списком №1 розділ 1 підрозділ 1.1г (а.с.60).
Відповідно до Списку № 1 розділу 1 підрозділу 1.1 «г», затвердженого постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року визначено, що працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), зокрема, завідувачі гірничих робіт, начальники змін.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що стаж роботи позивача у ПАТ «ШУ «Покровське» з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року начальником зміни підземний, з 01.04.2006 року по 22.04.2006 року завідувачем гірничих робіт підземний не може бути зараховано відповідно до приписів п.3 статі 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивачем не відпрацьовано повний робочий день під землею, як зазначено у п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з чим, суд приходить висновку, що відповідач правомірно зарахував періоди роботи позивача у ПАТ «ШУ «Покровське» з 23.12.2004 року по 28.12.2004 року начальником зміни підземний, з 01.04.2006 року по 22.04.2006 року завідувачем гірничих робіт підземний відповідно до п.2 статті 114 Закону № 1058 , а не на підставі п. 3 ст. 114 Закону № 1058 як просив позивач.
Щодо посилань представника позивача, як на підставу задоволення позовних вимог на те, що пільговий стаж відповідно до п. 3ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає більше 25 років, суд зазначає наступне.
У рішенні про відмову у призначенні пенсії № 4442 (а.с.13) зазначено, що ОСОБА_1 фактично має 20 років 4 місяці 22 дні пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та 4 роки 7 місяців 20 днів пільгового стажу відповідно до вимог п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У рішенні про відмову у призначенні пенсії № 4442 (а.с.15) зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/11701/19-а від 02.12.2019 року управлінням враховано до пільгового стажу відповідно до вимог п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи ОСОБА_1 з 20.12.2013 року по 25.02.2017 року, з 26.02.2017 року по 31.03.2017 року, з 27.05.2017 року по 04.09.2018 року на Федеральному унітарному підприємстві «Державний трест» «Артиквугілля» архіпелаг Шпіцберген, рудник Баренцбург, тобто відповідачем враховано до пільгового стажу позивача відповідно до вимог п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 4 роки 6 місяців 20 днів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем вірно розраховано пільговий стаж позивача відповідно до вимог п.3 ст. 114 Закону № 1058 , а саме 24 років 11 місяців 12 днів, якого не достатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3ст. 114 Закону посилання представника позивача, як на підставу задоволення позовних вимог .
У зв'язку із викладеним, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем правомірно було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії №4442 (без дати), оскільки позивач не має необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону № 1058 .
Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог статті 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу представника позивача - Секіріна Олександра Вячеславовича на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 200/3906/20-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 200/3906/20-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 21 вересня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді І.В.Сіваченко
Л.В. Ястребова