ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
21 вересня 2020 року м. Київ № 640/21651/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Тернопільського міської ради
до Кабінету Міністрів України
про визнання протиправними та нечинними пункти 1-36 постанови від 22.07.2020 № 641,-
Тернопільська міська рада (46001, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5, код ЄДР: 34334305) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), в якому просить суд визнати протиправними та нечинними пункти 1-36 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 2, 3 та 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позов підписаний із зазначенням, що він підписаний в.о. міського голови, секретар ради Шумада В.В.
Позов заявлений від імені Тернопільської міської ради до Кабінету Міністрів України.
У взаємозв'язку з наведеним, слід додати, що відповідно до ч. 10. ст. 44 КАС України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
У даному випадку учасником справи (позивачем) заявлено Тернопільську міську раду (юридичну особу).
Виходячи з положень ч. 3 ст. 55 КАС України юридична особа бере участь у справі через свого керівника.
Таким чином, від імені юридичної особи позов може підписати керівник юридичної особи, що є передумовою його (її) розгляду.
В контексті наведеного слід додати, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» Єдиний державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі також Реєстр, ЄДР) створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Виходячи з наведеного та положень ст. 10 зазначеного Закону наявні у реєстрі вважаються достовірними.
У даному випадку, як вбачається з витягу з Реєстру керівником Тернопільської міської ради є міський голова Надал Сергій Віталійович, якому надано право в силу закону (статуту) вчиняти дії, зокрема, підписувати та представляти вказану юридичну особу, відомості про що, враховуючи положення ч. 1 ст. 7 та ст. 10 вищезгаданого Закону, є достовірними в силу Закону.
Тобто, саме ця особа може представляти міську раду у відносинах з іншими особами, у т.ч. у суді, як керівник цієї юридичної особи.
В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Тобто, у разі неможливості здійснення міським головою своїх повноважень, його повноваження здійснює секретар такої міської ради.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
Як вже було зазначено судом позов підписаний від імені в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_1
Однак, матеріали позовної заяви не містить доказів, зокрема, рішення Тернопільської міської ради про обрання ОСОБА_1 секретарем міської ради.
Більш того, наданий суду бланк розпорядження від 01.09.2020 № 298-К, який виданий, начебто від імені секретаря ради ОСОБА_1 про те, що вказана особа приступає до виконання обов'язків міського голови, не є належним доказом виконання ОСОБА_1 обов'язків міського голови, оскільки, по-перше, позовна заява не містить жодних доказів неможливості здійснення своїх повноважень міським головою Надалом Сергієм Віталійовичем , по-друге, до позовної заяви не надано жодного, у розумінні ст. 73 КАС України, доказу, який підтвердив би те, що ОСОБА_1 є секретарем Тернопільської міської ради, по-третє, такий бланк розпорядження від 01.09.2020 № 298-К, який виданий начебто від імені секретаря ради - ОСОБА_1 взагалі не містить підпису вказаної особи про те, що він приступає до виконання обов'язків міського голови.
Відтак, наданий бланк розпорядження від 01.09.2020 № 298-к не спростовує наведеного та не доводять зворотного. Вказана особа - ОСОБА_1 відсутня у Реєстрі як особа, яка має право діяти від імені Тернопільської міської ради без довіреності.
Таким чином, до суду від імені Тернопільської міської ради подано позовну заяву, яка підписана особою, яка відповідно до даних ЄДР не має повноважень діяти від імені цієї юридичної особи, що підтверджується витягом з ЄДР, а також до матеріалів позовної заяви не надано жодних доказів про те, що вказана особа є секретарем ради та виконує обов'язки міського голови.
Позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано (п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України).
Відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду із позовом в порядку, встановленому законом, тобто після виконання вимог щодо позовної заяви, визначених ст. 160 КАС України..
Керуючись п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовну заяву повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, які подали позовну заяву. Копія позовної заяви залишається в суді.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до ч. 7 ст. 169 КАС України ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293 -- 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) .
Суддя О.А. Кармазін