21 вересня 2020 року Справа № 160/7241/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 01.07.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради про:
- визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2020 рік не в повному обсязі неправомірними;
- зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради здійснити нарахування та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2020 рік в розмірі 4-х мінімальних заробітних плат, встановленому статтею 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплачених сум.
2. Позивачем заявлено клопотання про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради надати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з моменту набрання ним законної сили.
3. 02.07.2020 на електронну адресу суду та 03.07.2020 засобами поштового зв'язку надійшла заява, в якій позивач зазначив, що ним помилково у позовній заяві зазначено найменування Довгинцівський районний суд замість вірного найменування Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
4. Ухвалою суду від 06.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
5. 06.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказами його направлення позивачу.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6. Позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС I категорії та інвалідом ІІІ групи, а тому відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат за 2020 рік.
7. Нарахування та виплата вказаної допомоги у розмірі 90 грн не відповідає вимогам чинного законодавства України.
8. При виплаті спірної допомоги за 2020 рік відповідач повинен був керуватися не постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а статтею 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2020 рік у розмірі 16 704 грн.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
10. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір допомоги на оздоровлення особам з інвалідністю ІІІ групи з числа громадян, віднесених до категорії 1, складає 90 грн.
11. 30.03.2020 означена допомога була виплачена позивачу у розмірі 90 грн, що свідчить про правомірність дій відповідача та про безпідставність позовних вимог.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
12. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи та має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується наявною у матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 17.04.2019.
13. 18.06.2020 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради із заявою про здійснення перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення ЧАЕС 3 групи згідно статті 48 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просив надати довідку за фактично отриману допомогу у 2020 році.
14. За наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2020 рік Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради надано відповідь від 22.06.2020 за вих. № 6/15-64, якою повідомлено, що щорічна допомога на оздоровлення за 2020 рік виплачена у розмірі 90 грн, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
15. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
16. Статтею 48 Закону № 796-ХІІ, у редакції від 09.07.2007, закріплено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам III групи - чотири мінімальні заробітні плати.
17. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI внесено зміни до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку викладено у редакції, згідно із якою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
18. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 таке звуження права осіб на одержання щорічної допомоги на оздоровлення і положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI про внесення таких змін до редакції статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - визнано неконституційними, та зазначено, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діє в попередній редакції, тобто від 09.07.2007.
19. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у такій редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам, сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, батькам померлого, щорічна допомога на оздоровлення виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
20. Згідно із Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII у зазначеній частині цей Закон набирає чинності з 01.01.2015.
21. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо усунення дискримінаційного ставлення до громадян, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї» від 21.04.2016 № 1339-VIII, який набрав чинності з 22.05.2016, статтю 48 Закону № 796-XII викладено в новій редакції: «Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3, дітям-інвалідам, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
22. Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.2017 № 2082-VIII (набрав чинності 28.06.2017) статтю 48 означеного Закону викладено у такій редакції «Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році. Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України».
23. Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 760 «Про порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян» (далі - Порядок № 760) розмір виплат щорічної допомоги на оздоровлення передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
24. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 (далі - Постанова № 562) установлено, що громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення: особам з інвалідністю III групи та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою - 90 гривень.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
25. Судом встановлено, що відповідачем виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС IІІ групи інвалідності за 2020 рік у розмірі 90 грн, зазначена обставина не заперечується позивачем.
26. Правові підстави та порядок компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, сім'ям у зв'язку із втратою годувальника та щорічна допомога на оздоровлення таким особам визначено у статті 48 Закон № 796-XII.
27. Статтею 48 Закону № 796-XII у редакції, чинній після визнання рішенням Конституційного Суду України неконституційними змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI врегульовано, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
28. В подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
29. Згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII) внесені зміни, зокрема, до статті 48 Закону № 796-XII та викладено її у наступній редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам, сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, батькам померлого, щорічна допомога на оздоровлення виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
30. Відповідно до Прикінцевих положень Закону № 76-VIII, цей Закон набирає чинності з 01.01.2015, крім пункту 42 розділу I цього Закону (щодо Закону України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру»), який набирає чинності з 25.04.2015.
31. З 01.01.2015 стаття 48 Закону № 796-XII не містила положень щодо виплати щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення особам у відповідних розмірах кратних до мінімальної заробітної плати.
32. Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3рп/2012 встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
33. Питання здійснення виплати передбаченої статтею 48 Закону № 796-XII щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, врегульовано Порядком № 760, пунктом 10 якого визначено, що щорічна допомога виплачується в розмірах, установлених Постановою № 562, а саме інвалідам III групи, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 90 гривень.
34. Стаття 48 Закону № 796-XII, викладена у новій редакції, за нормами якої повноваження щодо визначення порядку виплати і розміру щорічної допомоги на оздоровлення були делеговані Кабінету Міністрів України, неконституційною не визнавалась.
35. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 стаття 48 Закону № 796-XII не містить положень щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення, зокрема інвалідам ІII групи у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, у зв'язку із чим суд дійшов висновку що спірна виплата позивачу допомоги на оздоровлення здійснена відповідачем на підставі чинного на час здійснення нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2020 рік, а саме Постанови № 562.
36. У відповідача не було правових підстав для нарахування щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах інших, ніж встановлених Постановою № 562 та відповідно до статті 48 Закону № 796-XII у редакції чинній на момент спірних правовідносин.
37. Застосування наведених норм відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 13.11.2019 у справі № 331/4450/17, від 11.09.2019 у справі № 674/181/17, від 21.11.2018 у справі № 202/4104/17.
38. Законом України від 28.12.2014 за № 79-VIII, який набув чинності 01.01.2015, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
39. Рішенням Конституційного суду від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вказаним рішення питання конституційності змін, що стосуються Закону № 796-XII, не вирішувалось.
40. У рішенні № 3-рп/2012 від 25.01.2012 Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
41. Відтак, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
42. Здійснюючи у 2020 році нарахування та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у розмірі 90 грн відповідач діяв на підставі та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
43. Суд дійшов висновку, що відповідач, проводячи виплату позивачу допомоги на оздоровлення, як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду ІІІ групи, інвалідність якої пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС, діяв у відповідності до норм чинного законодавства України, правильно застосувавши нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, що регулює розміри виплати вказаної допомоги на оздоровлення.
44. Кабінетом Міністрів України змін до постанови від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розмірів допомоги на оздоровлення внесено не було, іншого розміру такої допомоги у 2020 році не встановлено, а стаття 48 Закону № 796-XII не визначає розміру такої допомоги.
45. Таким чином, враховуючи викладене, відповідач не мав правових підстав для нарахування допомоги на оздоровлення у розмірах інших, ніж встановлено Кабінетом Міністрів України.
46. З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
47. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
48. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради (код ЄДРПОУ 20260022; вул. Дніпровське шосе, 16, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50086) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
49. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба