Вирок від 18.09.2020 по справі 725/6135/19

Єдиний унікальний номер 725/6135/19

Номер провадження 1-кп/725/275/19

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2020 року м. Чернівці

Першотравневий районний суд м. Чернівці у складі:

головуючої судді ОСОБА_1

при секретарях ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4

за участю прокурора ОСОБА_5

адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7

та обвинуваченого ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернівці кримінальне провадження за №12019260040002056 від 13 вересня 2019 року за обвинуваченням:

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молдованина, громадянина України, уродженця селища міського типу Липкани, Бричанського району Республіки Молдова, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , із середньою освітою, не одруженого, не працюючого, раніше судимого вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.08.2017 року за ч. 1 ст. 125 КК України до громадських робіт терміном 150 годин, вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.08.2019 року за ч. 2 ст. 389 КК України до арешту терміном на 1 місяць 15 днів,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Обвинувачений ОСОБА_8 , при невстановлених для органу досудового розслідування обставинах знайшов пістолет «BLOW F92» із серійним номером « НОМЕР_1 » та 17 набоїв до нього, тим самим придбав їх шляхом привласнення знайденого, при цьому добре усвідомлюючи небезпечність для себе та оточуючих громадян вищевказаних предметів, носив їх при собі до 12.09.2019 без належних умов зберігання, наражаючи на небезпеку себе та інших осіб, без відповідного законом дозволу та порушуючи наказ МВС України № 622 від 21.08.1998 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і холощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», та постанову № 576 KM України від 12.10.1992 «Про затвердження положення про дозвільну систему».

В подальшому 12.09.2019, близько 12 год. 40 хв. працівниками поліції в приміщенні Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області в ході проведення превентивно-профілактичних заходів під умовною назвою "Нагляд", виконувалось розпорядження про виконання вироку суду, що набрав законної сили №727/7987/18 від 05.08.2019 року, у відношенні ОСОБА_8 , в частині ч. 2 ст. 389 КК України та призначення покарання у вигляді одного місяця п'ятнадцяти днів арешту, під час затримання проводився поверхневий огляд та огляд особистих речей затриманого, в ході якого в останнього було виявлено та вилучено даний пістолет та набої до нього.

Згідно висновку експерта № 1296-К від 23.10.2019 за результатами судової балістичної експертизи наданий на дослідження пістолет, являється гладкоствольною вогнепальною зброєю. Пістолет виготовлений шляхом переробки саморобним способом, 9мм стартового пістолету «BLOW F92», серійний номер « НОМЕР_1 », шляхом зміни конструкції ствола (видалення заглушки каналу ствола, поміщення втулки в передню частину ствола та заглушки в муфту ствола). Пістолет придатний для проведення пострілів 9мм пістолетними шумовими патронами, та 5,8мм свинцевими снарядами, методом роздільного заряджання. Надані на дослідження 17 патронів, являються боєприпасами до вогнепальної зброї. Патрони виготовлені саморобним способом з використанням гільз шумових патронів 9мм Р.А., призначених для проведення імітації пострілу, метального заряду та металевого снаряду. Патрони придатні для стрільби з наданого на дослідження пістолету.

Обвинувачений ОСОБА_8 в судовому засіданні свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України не визнав, та суду пояснив, що 12.09.2019 року він перебував в приміщенні райвідділу поліції в якості потерпілого по іншому кримінальному провадженню, при ньому в той день був пістолет з патронами, які в подальшому добровільно видав працівникам поліції. Зброю, яку в нього вилучили була ним придбана законно та є насправді меншої потужності ніж встановив експерт.

Не дивлячись на невизнання вини обвинуваченим ОСОБА_8 його вина у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України, підтверджується показаннями свідків, письмовими доказами та іншими проаналізованими та дослідженими в судовому засіданні доказами по справі.

Свідок ОСОБА_9 , допитаний в судовому засіданні суду пояснив, що працює в поліції і 12.09.2019 року за адресою Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області у м. Чернівці вул.. Білоусова 19, виконували затримання ОСОБА_8 з метою виконання судового рішення. Під час затримання згідно інструкції провели поверхневий огляд речей і в сумці виявили пістолет і 3 ножі. В подальшому слідчим за участю понятих були проведені процесуальні дії по опису, вилученню та опечатуванню речей. Крім того, в той день складався протокол затримання. Вказані вище речі були примусово вилучені, добровільної здачі обвинуваченим ОСОБА_8 цих речей не було.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні пояснив, що у вересні 2019 року його запросили працівники поліції в якості понятого при проведення слідчої дії. Під час проведення цієї слідчої дії ОСОБА_8 зачитали рішення суду про притягнення його до відповідальності на що останній повідомив, що він є потерпілим і знаходиться у райвідділі поліції по іншій справі. Працівники поліції запропонували ОСОБА_8 провести особистий огляд та огляд речей на що останній відмовився. Після неодноразових роз'яснень та пояснень відносно обвинуваченого все ж таки був проведений примусовий огляд. Під час цього огляду була оглянута велика сумка де було виявлено 3-4 книги по юриспруденції, ключі, гаманець, коробка, предмет схожий на заточку, 3-4 ножі, патрон і пістолет. Після виявлення цих заборонений предметів ОСОБА_8 задавали питання з приводу цих обставин та викликали оперативно-слідчу групу та склали відповідний акт щодо виявлених речей. З приводу пістолета ОСОБА_8 повідомив, що придбав його на базарі і не повідомляв про те, що приніс до поліції пістолет щоб добровільно здати.

Вина обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 263 КК України підтверджується також наступними дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі.

З рапорту ст. ДОП Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_9 вбачається, що 12.09.2019 року працівниками СПД Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області в ході проведення превентивно-профілактичних заходів під умовною назвою «Нагляд» виконувалося розпорядження про виконання вироку Шевченківського районного суду м. Чернівці у відношенні ОСОБА_8 за ч.2 ст. 389 КК України проводився поверхневий огляд та огляд особистих речей ОСОБА_8 . В ході проведення поверхневого огляду у ОСОБА_8 запрошеного до службового приміщення Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області по вул. Білоусова 19 в м. Чернівці, в присутності понятих виявлено та вилучено металевий предмет зубило, предмет схожий на пістолет з маркуванням НОМЕР_2 , предмет схожий па набій до пістолету калібру 9 мм. без маркування, предмет схожий на мисливський складний ніж з довжиною леза близько 15 см., предмет схожий на ніж з довжиною леза 30 см., та канцелярський ніж. Вилучені предмети опечатано в присутності понятих та поміщено до сейф пакета (т.2 а.с. 3).

З протоколу огляду місця події від 12.09.2019 року з фототаблицями вбачається, що слідчий Шевченківського відділення поліції ЧВП ГУНП в Чернівецькій області в присутності понятих оглянули кабінет №103 Шевченківського ВП ЧВП ГУНП в Чернівецькій області по вул. Білоусова 19 в м. Чернівці в якому у ОСОБА_8 в сумці виявили наступні речі: предмет зовні схожий на пістолет, в магазині якого наявні 15 набоїв, один предмет зовні схожий на ніж, один предмет зовні схоже на зубило, один предмет зовні схожий на канцелярський ніж. Після проведення огляду всі вилучені предмети належним чином були упаковані, скріплені пояснювальними бірками з підписами учасників слідчої дії (т.2 а.с.20-22).

Із висновку експерта №1296-К від 23.10.2019 року вбачається, що наданий на дослідження пістолет, являється гладкоствольною вогнепальною зброєю. Пістолет виготовлений шляхом переробки саморобним способом, 9мм стартового пістолету «BLOW F92», серійний номер « НОМЕР_1 », шляхом зміни конструкції ствола (видалення заглушки каналу ствола, поміщення втулки в передню частину ствола та заглушки в муфту ствола). Пістолет придатний для проведення пострілів 9мм пістолетними шумовими патронами, та 5,8мм свинцевими снарядами, методом роздільного заряджання. Надані на дослідження 17 патронів, являються боєприпасами до вогнепальної зброї. Патрони виготовлені саморобним способом з використанням гільз шумових патронів 9 мм Р.А., призначених для проведення імітації пострілу, метального заряду та металевого снаряду. Патрони придатні для стрільби з наданого на дослідження пістолету.

Згідно інформації ГУНП в Чернівецькій області по обліках ІП «Зареєстрована зброя» ІІПС УІАП ГУНП в Чернівецькій області за ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 будь-якої зброї станом на 29.10.2019 року не значиться (т.2 а.с.52).

Із висновку експерта №1246-К від 16.10.2019 року вбачається, що ніж, загальною довжиною 299мм, що упакований до спец пакету №4401392 та ніж, загальною довжиною в розкладеному стані 237мм, що упакований до поліетиленового пакету та скріплений биркою із пояснювальними написами, до категорії холодної зброї не відносяться в зв'язку з невідповідністю загальним техніко-криміналістичним вимогам. Ніж, загальною довжиною 299мм - виготовлені саморобним способом. Ніж, загальною довжиною в розкладеному стані 237мм - виготовлений промисловим способом (т.2 а.с.76-80).

У відповідності до висновку амбулаторної судово-психіатричної експертизи №283 від 14.04.2020 р. для більш детального обстеження та прийняття остаточного експертного рішення відносно ОСОБА_8 рекомендовано проведення стаціонарної судово-психіатричної експертизи (т.1 а.с.230). За результатами проведеної 19.08.2020 р. стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи, відповідно до висновку експерта №420 встановлено, що ОСОБА_8 будь-яким хронічно протікаючим психічним захворюванням та іншим тимчасовим хворобливим розладом психічної діяльності не страждає як на даний час так і на момент скоєння злочину. Обвинувачений міг віддавати звіт своїм діям розуміти їх значення та керувати ними. Застосування примусових заходів медичного характеру не потребує. Виявляє змішаний розлад особистості (т.3 а.с.83).

За таких обставин, та з урахуванням вимог ст. 19 КК України, суд визнає ОСОБА_8 осудною особою, тобто особою, яка під час вчинення кримінального правопорушення могла усвідомлювати свої дії і керувати ними, що підтверджується висновком стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи №420 від 19.08.2020 р.

Таким чином, суд критично відноситься до невизнання вини обвинуваченим ОСОБА_8 у вчиненні злочину передбаченого ч.1 ст. 263 КК України, та розцінює це як обраний спосіб захисту з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, оскільки покази обвинуваченого спростовуються вищенаведеними по справі доказами, а саме, показами свідків та іншими доказами, які були досліджені судом та узгоджуються між собою.

Крім того, об'єктом злочину, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України є громадська безпека в частині убезпечення від неконтрольованого доступу до вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів. Вогнепальна зброя (крім гладкоствольної мисливської) - це зброя, в якій снаряд (куля, шрот) приводиться в рух миттєвим звільненням хімічної енергії заряду (пороху або іншої пальної суміші).

У відповідності до п. п. 4, 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 26.04.2002 року «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами до вогнепальної зброї, яка є предметом злочинів, передбачених статтями 262-264, 410 КК, належать усі види бойової, спортивної, нарізної мисливської зброї, як серійно виготовленої,

так і саморобної чи переробленої, для проведення пострілу з якої використовується сила тиску газів, що утворюється при згоранні вибухової речовини (пороху або інших спеціальних горючих сумішей). Під незаконним виготовленням холодної, вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв потрібно розуміти умисні, вчинені без передбаченого законом дозволу дії по їх створенню чи переробленню, внаслідок чого вони набувають відповідних характерних властивостей. Такими діями, зокрема, є перероблення ракетниці, стартового, будівельного, газового пістолета, інших пристроїв, пристосованих для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, у зброю, придатну до стрільби, або мисливської (у тому числі гладкоствольної) рушниці - в обріз, виготовлення вибухових речовин, вибухових пристроїв чи боєприпасів з використанням будь-яких компонентів, які самі по собі не є вибухівкою, але внаслідок цих дій набувають здатності до вибуху, тощо.

Посилання ОСОБА_8 на те, що він підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, оскільки, він прийшов до районного відділу поліції для того щоб добровільно здати зброю на підставі ч.3 ст. 263 КК України, спростовується його ж показаннями, які він давав в судовому засіданні вказуючи на те, що звернувся до правоохоронних органів в той день як потерпілий по іншому кримінальному провадженню та показаннями свідків, які були допитані в судовому засіданні та пояснили, що ОСОБА_8 добровільно їм зброю не видавав, а пістолет з набоями був знайдений в його особистих речах.

За таких обставин, на думку суду, дії обвинуваченого ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за ч.1 ст. 263 КК України, оскільки в ході судового розгляду з достовірністю встановлено, що він вчинив незаконне придбання та носіння вогнепальної зброї та боєприпасів без передбаченого законом дозволу.

Вирішуючи питання про обрання обвинуваченому ОСОБА_8 покарання, суд відповідно до ст.ст. 65-67 КК України враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, фактичні обставини справи, особу винного та його відношення до скоєного, а також обставини, що пом'якшують і обтяжують його покарання.

Зокрема, обираючи обвинуваченому ОСОБА_8 міру покарання, суд у відповідності до вимог ст.12 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого ним злочину, який віднесено до категорії тяжких злочинів.

Також судом враховуються і дані про особу обвинуваченого, зокрема те, що він неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності, даний злочин вчинив в період не знятої та не погашеної судимості, не перебуває на обліках у лікарів нарколога та психіатра, не працює, за місцем проживання характеризується позитивно.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання обвинуваченого судом не встановлено.

За таких обставин, суд вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_8 не можливе без ізоляції його від суспільства, у зв'язку з чим не вважає за необхідне застосування ст.ст. 69,75,76 КК України. Саме таке покарання, на погляд суду, є необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових злочинів.

Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до вимог ст.100 КПК України.

Судові витрати в даному кримінальному провадження становлять 2826 грн. 18 коп. за проведення експертиз та підлягають стягненню з обвинуваченого ОСОБА_8 .

Керуючись ст.ст. 373,374 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_8 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України і за його вчинення призначити йому покарання у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі.

Міру запобіжного заходу обвинуваченому ОСОБА_8 до вступу вироку в законну силу залишити обрану - тримання під вартою.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_8 відраховувати з моменту його затримання 10.02.2020 року 12 год. 30 хвилин.

Речові докази: пістолет та 17 набоїв до нього - знищити; три ножі - залишити у володінні ОСОБА_8 .

Стягнути з ОСОБА_8 на користь держави судові витрати на проведення експертиз в сумі 2826 грн. 18 коп.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а обвинуваченим в той же строк з дня вручення йому копії вироку.

Копію вироку вручити прокурору та обвинуваченому негайно.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці ОСОБА_1

Попередній документ
91638021
Наступний документ
91638023
Інформація про рішення:
№ рішення: 91638022
№ справи: 725/6135/19
Дата рішення: 18.09.2020
Дата публікації: 10.02.2023
Форма документу: Вирок
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Чернівецький районний суд міста Чернівців
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти громадської безпеки; Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (29.09.2021)
Дата надходження: 29.09.2021
Розклад засідань:
24.01.2020 09:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
10.02.2020 14:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
20.02.2020 11:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
02.03.2020 11:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
16.03.2020 10:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
03.04.2020 10:00 Першотравневий районний суд м.Чернівців
13.05.2020 14:00 Першотравневий районний суд м.Чернівців
21.05.2020 10:30 Першотравневий районний суд м.Чернівців
26.05.2020 11:00 Першотравневий районний суд м.Чернівців
20.07.2020 14:00 Першотравневий районний суд м.Чернівців
17.09.2020 14:15 Першотравневий районний суд м.Чернівців
18.09.2020 10:00 Першотравневий районний суд м.Чернівців