Справа № 698/258/20
Провадження № 2-о/698/36/20
04 вересня 2020 р. суддя Катеринопільського районного суду Черкаської області Баранов О.І., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
07.05.2020 року ОСОБА_1 (надалі заявник) звернулась до суду із зазначеною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що 22.11.2019 року комісією Черкаської обласної державної адміністрації при перевірці надання їй статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, було прийнято рішення рекомендувати їй надати до управління соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації документи, які підтверджують факт її постійного проживання (роботи, навчання) на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з дня аварії на ЧАЕС станом на 01.01.1993 рік не менше чотирьох років. Заявник стверджує, що її мати ОСОБА_2 , була постійною жителькою с. Шостакове Катеринопільського району Черкаської області. Починаючи з 10.04.1973 року по даний час заявник постійно проживає в с. Шостакове Катеринопільського району. В період з 01.09.1988 року по 24.02.1992 рік заявник навчалася на денному відділенні Золотоніського технікуму ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету. За період навчання вона проживала без реєстрації в гуртожитку технікуму. Однак кожні вихідні, святкові дні та канікули вона проводила за місцем проживання своїх батьків. Заявник зазначає, що встановлення факту спільного проживання необхідно в подальшому для оформлення пенсії. Враховуючи викладене, заявник просить встановити факт її постійного проживання в періоди з 01.01.1989 р. по 08.01.1989 р.; з 01.07.1989 р. по 01.09.1989 р.; з 01.01.1990 р. по 07.01.1990 р.; з 01.07.1990 р. по 01.09.1990 р.; з 01.01.1991 р. по 07.01.1991 р.; з 04.08.1991 р. по 01.09.1991 р.; з 24.06.1991 р. по 03.08.1991 р.; з 25.09.1991 р. по 24.11.1991 р.; з 01.01.1992 р. по 07.01.1992 р.; з 16.09.1991 р. по 25.09.1991 р. за адресою с. Шостакове Катеринопільський район Черкаська область.
Ухвалою Катеринопільського районного суду від 13.05.2020 року у справі за вказаною вище заявою провадження відкрито провадження.
З матеріалів заяви вбачається, що заявлені ОСОБА_1 вимоги ґрунтуються на положеннях ст.ст. 11, 14, 55 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 мала статус особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 4).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Перелік підвідомчих суду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, наведений у ч. 1 ст. 315 ЦПК України. Встановлення факту проживання особи на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, до цього переліку не віднесено.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналіз наведених процесуальних норм дає підстави для висновку про те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.ч. 5,6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду у правових висновках, викладених у постанові від 10.04.2019 року у справі № 162/760/17 заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не можуть розглядатися судами.(п.31)
Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.(п.32)
Отже, законом передбачено позасудовий порядок установлення юридичного факту, про який просить заявник. Тому заявник має можливість одержати документ, що засвідчує цей факт, звернувшись до вищевказаних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.(п.33)
Таким чином, заява ОСОБА_1 про встановлення факту її постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Роз'яснити заявнику, що в разі його незгоди із скасуванням посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС, він має право подати позов на загальних підставах в порядку адміністративного судочинства на дії та рішення суб'єкта владних повноважень до Черкаського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч. 1 ст. 255, п. 15 ч. 1 ст. 353, 354, 355 ЦПК України,-
Провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Черкаського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя О.І.Баранов