справа № 631/601/20
провадження № 3/631/248/20
31 липня 2020 року смт Нова Водолага
Суддя Нововодолазького районного суду Харківської області Пархоменко І.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Нововодолазького відділення поліції Первомайського відділу поліції ГУНП в Харківській області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, працює ФОП « ОСОБА_2 », проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 КУпАП,
До Нововодолазького районного суду Харківської області від Нововодолазького відділення поліції Первомайського відділу поліції ГУ НП в Харківській області для розгляду по суті надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 .
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАБ № 314508 від 23.06.2020 вбачається, що 23.06.2020 о 16:10 год. ОСОБА_1 в с. Просяне по вул. Проспект Московський здійснювала торгівлю продуктами харчування у магазині ЧП « ОСОБА_2 » не забезпечивши себе засобами індивідуального захисту та антисептичними засобами, чим порушила постанову КМУ п. 3. підп. 1 № 500 від 17.06.2020.
Діяння ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 44-3 КУпАП.
За правилами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 44-3 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція ст.44-3 КУпАП є бланкетною (тобто така, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність), а, отже, у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено не тільки відповідна стаття певного нормативного акту (частина, пункт), але й має бути викладено їх зміст.
Не зазначення у протоколі змісту норми відповідного закону чи підзаконного акту, у порушенні вимог якої обвинувачується особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, позбавляє її можливості ефективного захисту від пред'явленого обвинувачення, тобто є порушенням права на захист.
Однак,у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 314508 від 23.06.2020 наявне посилання на п. 3. підп. 1 постанови КМУ №500 від 17.06.2020, яка не встановлює правила щодо карантину людей, а лише вносить зміни до пунктів 3 і 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392.
Отже, п.п.1 п.3 відноситься не до зазначеної у протоколі постанови КМУ № 500 від 17.06.2020, а до постанови КМУ № 392 від 20.05.2020 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів». Таким чином, у протоколі не зазначено вимоги якого нормативно-правового акту порушила особа, стосовно якої ставиться питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, в порушення вимог ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАБ № 314508 від 23.06.2020 відносно ОСОБА_1 не містить опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, яке викладене у диспозиції відповідної статті Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, у протоколі відсутня суть адміністративного правопорушення.
Наведені обставини унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті, у зв'язку з чим адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП належить повернути до Нововодолазького відділення поліції Первомайського відділу поліції ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 180-1, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП повернути до Нововодолазького відділення поліції Первомайського відділу поліції ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Пархоменко