Справа № 146/782/20
"16" вересня 2020 р. смт. Томашпіль
Суддя Томашпільського районного суду Вінницької області Пилипчук О.В., за участю прокурора Томашпільського відділу Могилів-Подільської місцевої прокуратури Мазура І.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 24 квітня 2008 року Томашпільським РВ УМВС України у Вінницькій області, громадянина України, уродженця с.Яланець Томашпільського району Вінницької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, депутата 7 скликання Яланецької сільської ради, -
Гр. ОСОБА_1 , будучи депутатом Яланецької сільської ради 7-го скликання, являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин не своєчасно подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Гр. ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, визнав, щиро розкаявся в скоєному, пояснюючи, що допустив дане правопорушення не навмисно, зобов'язалася в подальшому не допускати вчинення подібного.
Прокурор Томашпільського відділу Могилів-Подільської місцевої прокуратури Мазур І.А. в судовому засіданні попросив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути його до відповідальності згідно чинного законодавства, накласти на ОСОБА_1 штраф в межах санкції відповідної статті.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, правопорушника, приходжу до наступного.
Відповідно до ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст.. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень ст. 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Відповідно до цієї норми - адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи встановлено, що відповідно до виписки з протоколу 1 сесії від 12.11.2015 року Яланецької сільської ради ОСОБА_1 був обраний депутатом Яланецької сільської ради 7 скликання.
Згідно ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як депутат Яланецької сільської ради є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до цього Закону.
За результатами ознайомлення із загальнодоступними даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 21.08.2019 року о 14:34 в подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Абзацами 2, 3 пункту 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону передбачено, що про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій приймається рішення Національного агентства.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно з п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Крім цього, згідно п. 2 вказаного Рішення, зазначена у пункті 1 цього рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі вищевикладеного депутат Яланецької сільської ради ОСОБА_1 повиннен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік до 1 квітня 2019 року.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 21 серпня 2019 року, що виходить за межі термінів, які визначені у п.6 розділу II Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб».
Перед початком заповнення електронної декларації ОСОБА_1 особисто ознайомився із Правилами заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Підтвердженням усіх умисних дій ОСОБА_1 є лист Національного Агентства з питань запобігання корупції з витягом послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування».
Згідно листа Національного Агентства з питань запобігання корупції дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування, не був позбавлений можливості заповнити та подати щорічну декларацію за 2018 рік до 21.08.2019 року.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не виявлено об'єктивних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 впродовж січня-березня 2019 року відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування, та належним чином виконати вимоги, передбачені п.6 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб».
Таким чином, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 повністю доведена - він вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, -несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При призначенні адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, особу порушника ОСОБА_1 , ступінь його вини, щире розкаяння, позитивну характеристику правопорушника, його майновий стан, тяжкість вчиненого правопорушення, те, що він раніше не притягувалася до відповідальності за корупційні діяння та діє в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і вважає за необхідне застосувати до нього стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», установлений на 2020 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі з 1 січня - 2102,00 грн.
Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 420,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1,ст.172-6 ч.1, ст.ст.221, 268, 283, 294 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень (вісімсот п'ятдесят гривень), на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 24 квітня 2008 року Томашпільським РВ УМВС України у Вінницькій області, громадянина України, уродженця с.Яланець Томашпільського району Вінницької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, депутата 7 скликання Яланецької сільської ради в дохід держави 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок) судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Томашпільський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О. В. Пилипчук