"17" вересня 2020 р.
Справа №642/4745/20
Провадження №2-о/642/192/20
17 вересня 2020 року Ленінський районний суд м.Харков в складі:
головуючого судді - Грінчук О.П.,
за участю секретаря - Канаєвої К.М.,
розглянувши в порядку окремого провадження у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові заяву адвоката Бондаренко Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Холодногірський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті,
встановив:
Адвокат Бондаренко О.В. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті особи - мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , у порядку ст. 317 ЦПК України, вказуючи, що йому необхідно встановити факт смерті мати заявника - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Антрацит, Луганської області, що є зоною проведення антитерористичної операції, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, документи про смерть видані органами/особами, які на території України не створюють правових наслідків. Тому він звернулася до суду для встановлення факту, що має юридичне значення в судовому порядку.
Ухвалою суду від 17.09.2020 відкрито провадження по розгляду заяви про встановлення факту смерті в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
Заявник та його представник у судове засідання не з'явилися, надали заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вказаної заяви та встановлення факту смерті, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Так, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Антрацит Луганської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Антрацит, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Відділом запису актів цивільного стану Антрацитівського міскрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, лікарським свідоцтвом про смерть №218 від 06.07.2020, виданим Антрацитівською центральною міською багатопрофільною лікарнею Луганської Народної Республіки, довідкою про причину смерті №218 від 06.07.2020, згідно яких вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Антрацит, Луганська Народна Республіка, причина смерті - інфаркт головного мозку.
Встановлення даного факту необхідне заявнику для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
Згідно листа начальника Холодногірського районного у місті Харкові ВДРАЦС Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Харків) Єлізарової Т.І. за вих.№823/22.6-09 від 16.09.2020 заявнику відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 та видачі відповідного свідоцтва про смерть, адже смерть відбулась на тимчасово окупованій території, а документи, що підтверджують факт смерті видані органами, що не створюють правових наслідків на території України.
Відповідно до положень ч.2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з положеннями п.2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 р. будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У відповідності до пункту 7 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року підставою для реєстрації факту смерті може бути рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Щодо окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Таким чином, суд бере до уваги документи, надані заявником як доказ для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме, копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видане Відділом запису актів цивільного стану Антрацитівського міскрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, лікарське свідоцтво про смерть №218 від 06.07.2020, видане Антрацитівською центральною міською багатопрофільною лікарнею Луганської Народної Республіки, довідку про причину смерті №218 від 06.07.2020 та визнає вказану в цих документах інформацію в даному випадку достатніми доказами на підтвердження факту смерті особи.
На підставі викладеного, суд вважає, що заява адвоката Бондаренка О.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи в порядку ст. 317 ЦПК України обґрунтована та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 77, 79, 80, 247, 259, 263, 264, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
ухвалив:
Заяву адвоката Бондаренко Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Холодногірський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті матері заявника - ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, жіночої статі, уродженки м.Антрацит Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Антрацит Луганська область, Україна.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня оголошення рішення.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: