Рішення від 16.09.2020 по справі 420/6982/19

Справа № 420/6982/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними і неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Адміністрації Державної Прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці крім розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами та премії; визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення позивачу розміру виплати нарахованої пенсії починаючи з 01.01.2018 р. без врахування для її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення та зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70%, та бездіяльність щодо не відновлення права ОСОБА_1 на 100% отримання пенсії після її перерахунку без застосуванням розстрочки з 01.01.2018 року; зобов'язання Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці крім розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 р. № 704, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами та премії; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виходячи з 80% основного розміру пенсії провести з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням всіх визначених довідкою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 р. № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами, премії, та 01 січня 2018 року виплачувати перераховану пенсію, без застосування встановленої розстрочки, тобто в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за період з 01 січня 2018 року по день його фактичного проведення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.11.2019р. відкрито провадження у справі; відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 1536,80грн. до ухвалення судового рішення по справі № 420/6982/19 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 19.12.2019р. зупинено провадження по справі до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №160/8324/19, №240/6263/18, №160/3586/19.

Ухвалою суду від 16.09.2020р. поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 16.09.2020р. закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 в частині позовних вимог до Адміністрації Державної Прикордонної служби України про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці крім розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами та премії; зобов'язання Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці крім розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 р. № 704, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами та премії.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011р. №3668 та від 27.03.2014р. №1166-VII зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з віськової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у ОСОБА_1 прав і свобод у вигляді призначення пенсії виходячи з 80% розміру грошового забезпечення. Крім того, як зазначив позивач, внесені зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Поряд з цим, позивач, посилаючись на практику Верховного Суду зазначив, що відповідач у 2018 року безпідставно здійснив виплату підвищення до пенсії, перерахованої з 01.01.2018р., з урахуванням лише 50% підвищення до пенсії та продовжив виплату пенсії виходячи із відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2019р. до 31.12.2019р. щомісячно із 75% підвищення до пенсії.

16.12.2019р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із вимогами позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, вказавши, що на виконання Постанови №103 Головним управлінням в квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Відповідач вказав, що у 2018 році позивачу проведено перерахунок уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок-станом на 01.01.2018р. В свою чергу, відповідач, посилаючись на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. по справі №826/3858/18 зазначив, що дії головного управління до 05.03.2019р. є законними та протиправними судом визнані не були. Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 28.08.2019р. №26222/06-30 органи Пенсійного фонду з метою забезпечення виконання рішення суду від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18 звернулись до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів, однак враховуючи, що бюджетні асигнування з державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань. Крім того, особливо відповідач звертає увагу суду на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, норми якої були прийняти після скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якою встановлено, що виплата пенсій перерахованих з 1 січня 2018 р відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. У зв'язку з викладеним та, посилаючись на заборону використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII з січня 2011 року у розмірі 80% грошового забезпечення.

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яким зменшено основний розмір грошового забезпечення до 70% і підвищення якої склало 1977,21грн. та з них виплачується:

з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. щомісячно 50% від підвищення;

з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. щомісячно 75% від підвищення;

з 01.01.2020р. 100% від підвищення(а.с.37).

Поряд з цим, перерахунок на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" здійснено на підставі довідки Адміністрації Державної Прикордонної служби України №11/10018 від 27.03.2018р. виходячи із сум грошового забезпечення:

-посадовий оклад;

-оклад за військове звання;

- надбавка за вислугу років(а.с.38).

ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою від 24.10.2019р. про надання довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення(а.с.43).

Листом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.11.2019р. №11/Н-16166 адресованого ОСОБА_1 відмовлено у наданні довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення(а.с.44-45).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Песнійного фонду України в Одеській області із заявою від 24.10.2019р. із заявою про проведення перерахунку пенсії, в тому числі, щодо виплати перерахованої пенсії у належному розмірі з 01.01.2018р. та замість зменшеного розміру пенсії за рахунок виплати у 2018 році 50% та у 2019 році 75% суми підвищення пенсії провести виплату з 01.01.2018р. у повному обсязі без у рахування розстрочки(а.с.39-40).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.11.2019р. відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії(а.с.41-42).

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; Пункт "а"частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із ЗакономN 3946-12 від 04.02.94 }б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби тавійськової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)

Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене та те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії з 80% до 70%, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та те, що суд прийшов до висновку про безпідставність зменшення з 01.01.2018р. основного розміру пенсії за вислугу років позивача з 80 % на 70 процентів грошового забезпечення, суд вважає, що наявні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не відновлення права позивача на 100% отримання пенсії після її перерахунку без застосування розстрочки та зобов'язання з 01.01.2018р. виплачувати перераховану пенсію, без застосування встановленої розстрочки в 100 розмірі, суд зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яке набуло законної сили згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Вказаний факт також встановлений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019р., яке набрало законної сили згідно постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 р., у зразковій справі №160/3586/19 .

Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 скасовано п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018р. відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України № 2262, постанов КМУ № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, та відповідно позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не відновлення права позивача на 100% отримання пенсії у період з 01.01.2018р. по 04.03.2019р. та відповідно зобов'язання виплачувати перераховану пенсію у зазначеному розмірі за вказаний період, задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, керуючись положеннями ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 75% суми підвищення пенсії та зобов'язання здійснити виплату нарахованої з 05 березня 2019 року пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Поряд з цим, щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням всіх визначених довідкою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 р. № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами, премії, суд зазначає, до моменту отримання належної довідки від Адміністрації Державної Прикордонної служби України у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, а тому заявлені вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.

При прийнятті рішення, судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справах №160/8324/19, №240/6263/18, №160/3586/19.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.11.2019р. відкрито провадження у справі та відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 1536,80грн. до ухвалення судового рішення по справі № 420/6982/19.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не стягувався, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн.та стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в дохід Державного бюджету України відстрочений судовий збір у розмірі 1536,80грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018р. ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 80% до 70%.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 75% суми підвищення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ), здійснити виплату нарахованої з 05 березня 2019 року пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог-відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача-КазначействоУкраїни(ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101 ) суму судового збору у розмірі 1536,80 коп. (одна тисяча п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.