Справа № 344/10339/20
Провадження № 3/344/4794/20
16 вересня 2020 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Деркач Н.І., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Яша П.К., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №377590 від 21.07.2020 року слідує, що 20.07.2020 року, близько 21-50 год. В м. Івано-Франківську ФОП ОСОБА_1 . Допустив по вул. Пасічна у магазині “Дністер” працівників до роботи без вдягнутих засобів індивідуального захисту - респіратоорів або захисних масок, що закривають ніс та рот, чим порушив вимоги п.п.1 п.3 постанови КМУ №392 від 20.05.2020 року із змінами затвердженими постановою КМУ №500 від 17.06.2020 року.
ОСОБА_1 в судовому засіданні своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП не визнав. Пояснив суду, в зазначений в протоколі день та час продавець магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” була забезпечена захисною маскою. В ході спілкування з працівникми поліції мав місце конфлікт в ході якого маска зсунулась. Крім того, звертає увагу суду на те, що він не є суб'єктом господарської діяльності, керівником чи власником даного магазину, а має тільки ліцензію ДПС України на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Яш П.К. в судовому засіданні просить закрити провадженні в справі щодо ОСОБА_1 на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративної відповідальності.
Роз'яснивши вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши пояснення ОСОБА_1 його захисника, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що провадження в справі підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, з огляду на наступне.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП та не може бути перекладено на суд.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, в тому числі посадових осіб, за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до змісту законодавства України, зокрема, ст.65 Господарського кодексу України, посадова особа - це особа, в якої наявні організаційно-розпорядчі або адміністративно господарські функції.
Зокрема, організаційно-розпорядчі функції полягають у здійсненні керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах та організаціях (планування роботи, організація праці, забезпечення трудової дисципліни тощо). Такі функції здійснюють, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних чи комунальних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідувачі відділів, лабораторій) та їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири) тощо.
Адміністративно-господарські обов'язки включають повноваження з управління або розпорядження державним, комунальним чи колективним майном, що полягає в установленні порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпеченні контролю за цими операціями тощо. Такі повноваження у тому чи іншому обсязі мають начальники планово-господарських, постачальних, фінансових відділів та служб, завідувачі складів, магазинів, майстерень, ательє, їх заступники, керівники відділів підприємств, відомчі ревізори та контролери тощо.
В матеріалах адміністративної справи відсутні необхідні докази того, що ОСОБА_1 є саме власником магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” і він виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов'язки. До матеріалів справи не долучено належних доказів на основі яких, у визначеному законом порядку, можливо встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, пояснень свідків, які були відвідувачами даного магазину, інших свідків, тощо.
Відсутність вказаної інформації не дає змогу суду зробити відповідні висновки про необхідність притягнення останнього до адміністративної відповідальність за ст.44-3 КупАП.
Як вбачається з досліджених в судовому засіданні відеоматеріалів, що долучені до матеріалів справи, продавець магазину “Дністер” дійсно забезпечена засобами захисту - захисною маскою, яка в ході спілкування з працівниками поліції була зсунута. Крім того, суд звертає увагу на те, що під час оформлення адміністративних матеріалів дійсно мав місце конфлікт та працівник поліції, який складав протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 в порушення вимог Постанови КМУ перебуває без засобів індивідуального захисту.
Згідно вимог ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За таких обставин, встановлюючи, у відповідності до ст.251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, у справі відсутні, а тому відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, тому відповідно до змісту п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
При цьому суд виходить також і з того, що відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення особи, в тому числі і щодо вчинення адміністративного правопорушення, не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі викладеного, ст.62 Конституції України, керуючись п.1 ст.247, ст.254-257, 280, 283-285 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н.І. Деркач