Рішення від 17.09.2020 по справі 340/3144/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/3144/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "АЛЛЄГРО-ОПТ" (вул.Молодіжна, 6А, с.Бережинка, Кіровоградський район, Кіровоградська область, 27605, код ЄДРПОУ 34201283) до Дніпровської митниці Держмитслужби (вул.Княгині Ольги, 22, м.Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43350935) про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Аллєгро-опт" (надалі - позивач) звернулось з позовом до Дніпровської митниці Держмитслужби (надалі - відповідач), у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення про визначення коду товару від 16.07.2020 № КТ-UA 110000-0106-2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно контракту від 04.08.2017р. №64 ним був отриманий та заявлений 15.07.2020р. в режимі імпорту товар по митній декларації № UA110280/2020/006752.

Код товару товару згідно УКТЗЕД заявлено за товарною позицією 8518220090 - нові бездротові портативні акустичні системи HAVIT HV-SK570BT та HAVIT HV-SK101BT.

16.07.2020р. відповідачем прийнято рішення про визначення коду товару № КТ-UA 110000-0106-2020 згідно якого код товару отриманого позивачем змінено на 8527139900.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач зазначає про його протиправність, а тому звернувся до суду з даними позовом.

Відповідач не погоджуючись з вимогами позивача надав письмовий відзив на позов в якому зазначив, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений Митним кодексом України, а тому відсутні підстави для задоволення позову (а.с.39,40).

Ухвалою суду від 17.08.2020р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання призначено на 16.09.2020р. (а.с.32).

Учасниками справи подано клопотання про розгляд справи за їх відсутності, у зв'язку з чим та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні (а.с.70,72,73).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд дійшов наступних висновків.

15.07.2020 позивач з метою митного оформлення подав до відповідача митну декларацію № UA110280/2020/006752, відповідно до якої було заявлено до митного оформлення (товар №4) акустичні системи HAVIT HV-SK570BT - 50 шт. та HAVIT HV-SK101BT - 200 шт. У графі 33 поданої декларації позивачем задекларовано вказаний товар за кодом УКТ ЗЕД 8518220090 (а.с.43-45).

Відповідно до опису товару зазначеного в графі 31 декларації вказаний товар містить наступний опис: 1- акустична система (колонки) в асортименті: HAVIT HV-SK570BT - 50 шт. HAVIT HV-SK101BT - 200 шт. Акустична система (колонки) 2.0, роз'єм 1,4 дюйма. Призначені для відтворювання звуку з пк. та іншої побутової техніки призначені для побутового використання, тип підключення USB. Деякі мають функцію BLUETOOTH з'єднання. Виробник: GUANGZHOU HAVIT TECHNOLOGY COMPANY торговельна марка - HAVIT. Країна походження: CN.

Відповідачем було здійснено перевірку заявленого до митного оформлення товару та проведено його огляд, який оформлено актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобі, ручної поклажі та багажу від 15.07.2020р. (а.с.47).

За результатом проведеного огляду відповідачем складено рішення про визначення коду товару від 16.07.2020р. № КТ-UA 110000-0106-2020 згідно якого код товару отриманого позивачем змінено на 8527139900 (а.с.41).

Згідно вказаного рішення товар за кодом 8527139900 містить наступний опис: приймальна апаратура для радіомовлення системи «HV-SK570BT speaker», «HV-SK101BT speaker» - призначені для відтворення звуку, поєднані в одному корпусі із звуковідтворювальною апаратурою. Акустичні портативні системи «HV-SK570BT speaker», «HV-SK101BT speaker» здатні працювати без зовнішнього джерела електроживлення, містить вмонтований гучномовець, приймальну апаратуру для радіомовлення FM-приймач, інтерфейс передачі даних USB, mikroSD - рідер з TF карти, BLUETOOTH, ФГЧ. Портативні системи «HV-SK570BT speaker», «HV-SK101BT speaker» не відтворюють аудіо з лазерних дисків та касет.

Не погодившись з рішення відповідача про визначення коду товару позивач, окрім іншого, зазначає, що 20.01.2020р. на підставі митної декларації №UA110280/2020/000436 (а.с.13,14) та 11.06.2020р. на підставі митної декларації № UA110280/2020/005765 (а.с.15) ним здійснювалось митне оформлення цього ж товару за кодом УКТЗЕД 8518220090 і при цьому у відповідача не виникало сумнів щодо правильності визначення коду товару.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правові оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. Згідно з частиною 2 статті 67 Митного кодексу України в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Відповідно до статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

Законом України «Про Митний тариф України» (в редакції закону від 04.06.2020 р. № 674-IX) встановлено Митний тариф України.

Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Відповідно до п.12 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 428, пояснення до УКТЗЕД розробляються та затверджуються Держмитслужбою з урахуванням змін, які вносяться Всесвітньою митною організацією до пояснень до Гармонізованої системи та Європейським Союзом до пояснень до Комбінованої номенклатури. У разі потреби Держмитслужба розробляє пояснення до кодів товарів, що деталізовані на національному рівні.

Наказом ДМС України від 14.07.2020р. №256 затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Поясненнями до товарних груп 84-85 Розділу XVI УКТЗЕД встановлено наступне:

- (група 8518) - 8518 - мікрофони та підставки для них; гучномовці, вмонтовані або не вмонтовані в корпус; навушники та телефони головні, об'єднані чи не об'єднані з мікрофоном, та комплекти, які складаються з мікрофона та одного гучномовця чи більше; підсилювачі звукових частот електричні; електричні звукопідсилювальні комплекти:, 85182200 - комплекти гучномовців, що вмонтовані в один корпус:, 8518 22 00 90 - інші;

- (група 8527) - 8527 - приймальна апаратура для радіомовлення, поєднана чи не поєднана в одному корпусі із звукозаписувальною або звуковідтворювальною апаратурою або з годинником:, 852713 - інша апаратура, поєднана із звукозаписувальними чи звуковідтворювальними пристроями:, 8527 13 99 00 - інша.

Отже, основна відмінність між вказаними товарним групами полягає в тому, що обов'язковою ознакою товарною групи 8527, є її оснащення приймальною апаратурою для радіомовлення та можливе поєднання в одному корпусі із звукозаписувальною або звуковідтворювальною апаратурою або з годинником.

Як вже встановлено судом посадовими особами відповідача здійснювався огляд заявленого позивачем до митного оформлення товару за результатами якого складено акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобі, ручної поклажі та багажу від 15.07.2020р. (а.с.47).

Розділ 8.3.4. вказаного акту містить опис товару: «Товар визначений для перевірки - акустичні системи мод. HAVIT HV-SK570BT та HAVIT HV-SK101BT. Товари мають індивідуальне пакування (призначене для роздрібної торгівлі) - коробки, в яких розміщено безпосередньо виріб, інструкцію, USB та 3.5 мм кабелі. На коробці наявне маркування яке відповідає заявленим відомостям щодо моделі виробу, ТМ, виробника та стислих технічних характеристик. За зовнішнім виглядом являє собою: - HV-SK570BT (ТМ HAVIT) - виріб у пластиковому корпусі якого розташовано динаміки, (розмір виробу біля 16x5x4 см), на корпусі наявні роз'єми: АUХ, ТF, USB, роз'єм для зарядного кабелю, на верхній частині розміщено кнопки регулювання гучності та керування. Будь які шкали, лазерні системи зчитування дисків, слоти для касет - на виробі відсутні, відповідно до маркування на пакуванні виріб підтримує функцію FМ радіо. - HV-SK101BT (ТМ HAVIT) виріб у пластиковому корпусі якого розташовано динамік, (розмір виробу біля 15x21x9 см) на корпусі наявні роз'єми: АUХ, ТF, USB, роз'єм для зарядного кабелю, та ручка вмикання та регулювання гучності, на верхній частині розташовано кнопки регулювання керування, підтримує FМ радіо. Будь які шкали, лазерні системи зчитування дисків, слоти для касет - на виробі відсутні.»

Зважаючи на вказаний опис можливо дійти висновку, що товар №4 (акустичні системи мод. HAVIT HV-SK570BT та HAVIT HV-SK101BT) заявлений до митного оформлення за митною декларацією № UA110280/2020/006752, слід класифікувати саме за кодом 8518 22 00 90 оскільки вказаний товар не оснащений приймальною апаратурою для радіомовлення, поєднаною чи не поєднаною в одному корпусі із звукозаписувальною або звуковідтворювальною апаратурою або з годинником.

При цьому наявність функції підтримки FМ радіо, без оснащення будь-якими шкалами, які дають змогу використовувати пристрій в якості радіоприймача, не може свідчити про можливість віднесення виробу до коду УКТЗЕД 8527.

Крім того, суд враховує технічні характеристики товару HAVIT HV-SK570BT та HAVIT HV-SK101BT, які долучені до матеріалів справи та які достеменно свідчать, що вказаний товар за своїм призначенням є портативними гучномовцями, а тому мають класифікуватись за кодом УКТЗЕД 8518 (а.с.6-8).

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Згідно частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийняття рішення про визначення коду товару від 16.07.2020р. № КТ-UA 110000-0106-2020.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 2102 грн. (а.с.27) підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Крім того, відповідно до ст. 134 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на користь позивача належить стягнути витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 грн. На підтвердження понесених витрат позивачем надано договір від 25.07.2020р., акт №1 наданих послуг по договору від 10.08.2020р., квитанція до прибуткового касового ордеру №17 від 10.08.2020р. (а.с.19-26). При цьому суд враховує, що відповідач правом заявити клопотання про зменшення витрат на правничу допомогу скористався.

Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 16.07.2020 № КТ-UA 110000-0106-2020.

Стягнути на користь приватного підприємства "Аллєгро-опт" (ЄДРПОУ 34201283) здійснені судові витрати на оплату судового збору в сумі 2102 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ43350935).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник