16 вересня 2020 року справа №320/3175/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УПК-Європлюс" про стягнення податкового боргу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УПК-Європлюс", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс», код ЄДРПОУ 32497680, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику, суму податкового боргу по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 1 252 550,00 грн., р/р UА658999980314060561000008013, отримувач - Мелітопольське УК /Мелітополь/ 21081500, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код 37968956.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом в розмірі 1 252 550,00 грн.. Враховуючи те, що податковим органом було здійснено заходи спрямовані для погашення вказаної податкової заборгованості, однак така залишається не погашеною, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просить стягнути її в примусовому порядку.
Ухвалою суду від 14.04.2020 відкрито провадження в даній адміністративний справі, розгляд якої здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву не скористався.
Протокольною ухвалою суду від 10.09.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс», код ЄДРПОУ 32497680 (надалі боржник або TOB «УПК-Європлюс»), зареєстровано як юридична особа 05.06.2003 року, про що 22.07.2004 року в Єдиному державному реєстрі внесено запис про включення відомостей про юридичну особу за № 1 063 120 0000 000002.
Відповідно до довідки Головного управління ДПС у Запорізькій області від 12.02.2020 року № 10022/10/08-01-56-08 Товариство з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» має податковий борг по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 1 252 550,00 грн.
16.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють або пального в Україні, за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального (газова АЗС), що розташоване за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Луначарського, 6.17/1, в якому здійснює діяльність ТОВ «УПК-Європлюс»
За результатами проведеної перевірки 16.08.2019 року складено акт перевірки №0547/08/01/40/32497680, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту від 16.08.2019 року № №0547/08/01/40/32497680 складено податкові повідомлення - рішення:
- № 0000683201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. на підставі ст. 121 Податкового кодексу України;
- №0000703201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 250 000,00 грн. на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
16.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють або пального в Україні, за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального, що розташоване за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Богдана Хмельницького, б. 105/1 (газова АЗС), в якому здійснює діяльність ТОВ «УПК-Європлюс».
За результатами проведеної перевірки 16.08.2019 року складено акт перевірки №0548/08/01/40/32497680, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту від 16.08.2019 року № №0548/08/01/40/32497680 складено податкові повідомлення - рішення:
- № 0000813201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. на підставі ст. 121 Податкового кодексу України;
- №0000803201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 250 000,00 грн. на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
16.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють або пального в Україні, за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального, що розташоване за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Воїнів Інтернаціоналістів, б. З (газова АЗС), в якому здійснює діяльність ТОВ «УПК-Європлюс».
За результатами проведеної перевірки 16.08.2019 року складено акт перевірки №0549/08/01/40/32497680, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту від 16.08.2019 року № №0549/08/01/40/32497680 складено податкові повідомлення - рішення:
- № 0000784001 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. на підставі ст. 121 Податкового кодексу України;
- №0000824001 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 250 000,00 грн. на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
16.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють або пального в Україні, за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального, що розташоване за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Крупської, б. 33 (газова АЗС), в якому здійснює діяльність ТОВ «УПК-Європлюс».
За результатами проведеної перевірки 16.08.2019 року складено акт перевірки №0550/08/01/40/32497680, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту від 16.08.2019 року № №0550/08/01/40/32497680 складено податкові повідомлення - рішення:
- № 0000733201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. на підставі ст. 121 Податкового кодексу України;
- №0000743201 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 250 000,00 грн. на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
16.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють або пального в Україні, за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального, що розташоване за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, вул. Фучика, б. 49/6 (газова АЗС), в якому здійснює діяльність ТОВ «УПК-Європлюс».
За результатами проведеної перевірки 16.08.2019 року складено акт перевірки №0551/08/01/40/32497680, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту від 16.08.2019 року № №0551/08/01/40/32497680 складено податкові повідомлення - рішення:
- № 0000834002 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. на підставі ст. 121 Податкового кодексу України;
- № 0000844002 від 08.10.2019 року, яким боржнику нараховано штрафні санкції у розмірі 250 000,00 грн. на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Всі вищезазначені податкові повідомлення рішення від 08.10.2019 року направлялись на адресу реєстрації ТОВ «УПК-Європлюс» рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно поштового повідомлення лист вручено 11.10.2019 року уповноваженій особі боржника за довіреністю.
Податкові повідомлення-рішення від 08.10.2019 року платником податків у судовому порядку не оскаржувались. Сума зобов'язання за податковими повідомленнями- рішеннями боржником не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, сума податкового боргу по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів ТОВ «УПК-Європлюс» становить 1 252 550,00 грн.
Вищевказані дії ГУ ДПС у Запорізькій області не призвели до повного погашення податкового боргу, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
За приписами, наведеними у статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з приписами підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов'язання органом ДФС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідного податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У силу підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 зазначеної статті, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Отже, самостійно нараховані відповідачем суми податкового зобов'язання, а також грошове зобов'язання, визначене в податковому повідомленні-рішенні, та нарахована пеня, які не було оскаржено в установленому законом порядку, є узгодженим податковим боргом.
Таким чином, загальна сума податкового боргу, що підлягає сплаті відповідачем, становить 1 252 550,00 грн.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 1 252 550,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс», код ЄДРПОУ 32497680, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику, суму податкового боргу по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 1 252 550 (один мільйон двісті п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн 00 коп, р/р UА658999980314060561000008013, отримувач - Мелітопольське УК /Мелітополь/ 21081500, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код 37968956.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.