(про відмову у забезпеченні позову)
17 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/15240/20
категорія 106010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді від 11.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у даній справі.
16.09.2020 до суду надійшла заява про забезпечення позову, в якій позивач просить забезпечити позов шляхом заборони відповідачу вчиняти дії, а саме - проводити повторний конкурс на вакантну посаду директору центру дитячої та юнацької творчості Овруцької міської ради. Вказує, що на даний час, існують ризики призначення на вакантну посаду іншу особу, що у подальшому ускладнить виконання судового рішення та унеможливить ефективний судовий захист та відновлення оспорюваного права, а бездіяльність службових осіб (начальника відділу) є очевидною та протиправною. Наголошує, що очевидність протиправних дій підтверджується висновком керівника юридичного відділу Овруцької міської ради.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, слід врахувати наступне.
Частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен врахувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Отже, з викладених норм слідує, що забезпечення адміністративного позову можливе виключно за наявності обставин визначених ч.2 ст.150 КАС України, які підлягають доведенню позивачем та встановленню судом у разі вжиття таких заходів.
Зокрема, варто зазначити, що розглядати заяву про забезпечення позову суд має з урахуванням доказів, наданих заявником на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому що існує реальна загроза істотного ускладнення виконання чи невиконання рішення суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. Застосований судом захід забезпечення позову має відповідати вимогам, на забезпечення яких він вживається.
Як свідчать матеріали справи, за результатами засідання 17.08.2020 конкурсної комісії відділу гуманітарних питань з конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора центру дитячої творчості Овруцької міської ради ОСОБА_1 визначено переможцем конкурсу, як таку яка успішно пройшла конкурсний відбір на заміщення зазначеної вакантної посади директора центру дитячої та юнацької творчості Овруцької міської ради.
Рекомендовано відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради вирішити питання укладання з переможцем конкурсу ОСОБА_1 строкового трудового договору (контракту) і призначення на вакантну посаду директора центру дитячої та юнацької творчості Овруцької міської ради згідно з чинним законодавством раїни про освіту та про працю, про що зазначено в протоколі засідання № 5 від 17.08.2020.
Як вказує позивач, на даний час питання про укладення з нею строкового трудового договору (контракту) і призначення на вакантну посаду не вирішено, у зв'язку із чим звернулася до суду із позовом про визнання протиправною бездіяльність керівника відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради Ткачука Василя Григоровича щодо не укладення зі нею строкового трудового договору (контракту) строком від двох років та невидачу наказу про призначення на посаду директора центру дитячої та юнацької творчості Овруцької міської ради.
Суд, дослідивши підстави, на яких ґрунтується заява про забезпечення позову, дійшов висновку про недоведеність позивачем існування визначених у статті 150 КАС України обставин, за наявності яких суд може вжити заходи забезпечення позову.
Для вжиття заходів забезпечення позову необхідні поважні підстави та обґрунтування таких підстав належними доказами (в даному випадку такі відсутні).
При цьому, позов не може бути забезпечено таким способом, який фактично підмінює собою судове рішення у справі та вирішує позовні вимоги до розгляду справи по суті судом.
У разі задоволення такої заяви позивача суд своєю ухвалою фактично подовжує правовідносини публічної служби для позивача, але ухвала суду про забезпечення позову не може бути підставою для виникнення та зміни таких правовідносин.
Вказана позиція викладена у постанові від 28.03.2018 Великої Палати Верховного Суду у справі № 800/521/17.
Відтак, позивач як на підставу очевидності протиправної бездіяльності посилається на юридичний висновок начальника юридичного відділу.
Однак, суд вважає за необхідне вказати, що вказаний висновок є документом, виданим за результатами тлумачення начальником юридичного відділу правових норм, доказового значення такий документ не має, й посилатися на нього в обґрунтування заяви про забезпечення позову є безпідставно.
Таким чином, наведені позивачем обставини щодо очевидності протиправної бездіяльності не є достатніми, безспірними та доведеними.
Разом із тим, сам факт подання позову не вказує про наявність ознак очевидної протиправної бездіяльності відповідача, тому не може бути підставою для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Оцінити вказані підстави суд може під час розгляду справи.
В той же час, позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів, за захистом яких вона звернулася до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
А тому, у контексті наведеного слід відмітити, що забезпечення позову шляхом вказаним позивачем у поданій заяві, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Інститут забезпечення позову є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.
Відповідно до роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ", розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Згідно з п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.
Суд звертає увагу на те, що застосування такого заходу забезпечення позову, який просить позивач, є неможливим без дослідження усіх обставин справи, що в свою чергу, входить до предмету доказування у даній адміністративній справі.
Враховуючи співвідношення інтересу заявника, про захист якого він просить суд, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для інших заінтересованих осіб, суд дійшов висновку, що обрані заявником заходи забезпечення позову не є співмірними із вимогами, які він висуває до відповідача.
Доводи позивача не доведені належними та допустимими доказами у спірних правовідносинах.
Крім того, суд вважає, що з даної заяви не вбачається очевидної протиправної бездіяльності відповідача.
Наявність ознак протиправної бездіяльності відповідача може бути виявлена тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, під час розгляду справи по суті.
Тобто, висновок суду про правомірну чи протиправну бездіяльність, може бути викладено тільки у рішенні, прийнятому за наслідками розгляду справи.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що наведені позивачем обґрунтування не свідчать про існування обставин, визначених ч.2 ст.150 КАС України, як підстав для забезпечення позову.
Виходячи з наведеного, в задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову слід відмовити.
Сплачена сума судового збору на користь позивача не стягується.
Керуючись ст. 150-154,256 КАС України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко