ЄУН 193/984/20
Провадження № 3/193/207/20
09 вересня 2020 року сел. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Шумська О.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Софіївського відділення поліції Жовтоводського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 252623 від 02.09.2020, водій ОСОБА_1 08 квітня 2020 року о 21 год. 30 хв. в с.Авдотівка а/д Дніпро-Миколаїв, здійснюючи обгін автомобілем ВАЗ 2107 д/з НОМЕР_1 , не переконався що це буде безпечно для інших учасників дорожнього руху та повертаючись на смугу свого руху, допустив зіткнення з вантажним автомобілем Мерседес д/з НОМЕР_2 з причіпом Bodex д/з НОМЕР_3 , який рухався в попутному напрямку попереду нього. В результаті ДТП автомобіль ВАЗ2107 отримав механічні пошкодження ТЗ завдано матеріальні збитки. Згідно протоколу дії порушника кваліфіковані за ст. 124 КУпАП .
Вивчивши матеріали справи вважаю, що останні підлягають поверненню до Софіївського відділення поліції Жовтоводського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 2,4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, визначений Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, розділом VІІІ якої визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
В ч. 1 розділу VІІІ зазначеної Інструкції зазначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці ДТП складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
- схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
- пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
- показання технічних приладів (у разі їх наявності);
- інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Відповідно до ч.4 розділу VІІІ зазначеної інструкції на схемі ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8)порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Проте, всупереч вказаним вимогам законодавства в матеріалах справи міститься схема ДТП, в якій не заповнена таблиця дорожніх умов та на зворотньому боці не зазначено відомостей, передбачених п.п.2-10 вищевказаної Інструкції. Також дана інформація не засвідчена підписами водіїв транспортних засобів.
Крім того, на схемі в розділі "Із схемою ознайомлений" містяться підписи осіб, яких саме не відомо.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено свідків ДТП .
Крім того, відсутні відомості про потерпілого.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
На підставі наведеного, оскільки недоліки протоколу не дають суду можливості в повному обсязі дослідити обставини ДТП, встановити винних осіб у її скоєнні, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню Софіївському відділенню поліції Жовтоводського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області для належного оформлення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 256 КпАП України, суддя,-
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КпАП України повернути до Софіївського відділення поліції Жовтоводського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Шумська